Λαγός

Καλησπέρα σε όλους,

Με αφορμή το κυνήγι του λαγού που πλησιάζει σιγά σιγά στο φινάλε του και κάποιες δουλειές που ήθελα να κάνω στα κτήματα, είπα να κάνω ένα ταξίδι στην ορεινή Κυνουρία από την Τριφυλία που βρισκόμουν.

Εγερτήριο στις 4. Άφιξη λίγο μετά τις 7 Αρκαδία. Ο πάγος σκληρός (-6 βαθμοί) το πρωί και σε βορινά μέρη μέσα και έξω από το χωριό όλα λες και είχε ρίξει χιόνι...






Έπιασα ένα προκεχωρημένο καρτέρι στο βουνό φουλ αγνάντιο και περίμενα να απολαύσω τη μελωδία....



Η σκύλα έδωσε τον καλύτερό της εαυτό και σήκωσε το μάγκα αυτιά που μας έχει φύγει τόσες φορές... Δυστυχώς τη γλίτωσε και σήμερα παρά το ανελέητο κυνήγι της σκύλας... Στο δρόμο για το αυτοκίνητο μια δεντρότσιχλα έμοιαζε να αψηφεί επιδεικτικά τον κίνδυνο που σηματοδοτούσε η παρουσία μου και το πλήρωσε...



Γρήγορα επιστροφή στο χωριό όπου παρέλαβα τα νέα φυτώρια καρυδιάς franquette για επέκταση του καρυδώνα πέρα από αυτές που κεντρώνω κάθε χρόνο.

private image hosting

Κόψιμο παλιά, γέρικα, μη παραγωγικά αλλά και άγρια δέντρα και πώληση τους για ξυλεία και καυσόξυλα για αυτοχρηματοδότηση του χωραφιού




Επιτήρηση των παλιών κεντρωμένων δέντρων καστανιάς και καρυδιάς



ανανέωση των τομών με novaril στα πιο νέα κεντράδια


βγάλσιμο κεντραδιών για τους ανοιξιάτικους εμβολιασμούς από τα πιο παραγωγικά νέα δέντρα


Μια τελευταία ματιά στον Πάρνωνα



Και μετά από μια απόλυτα γεμάτη μέρα, επιστροφή Τριφυλία για ύπνο δίπλα στο τζάκι...
screen shot download
Ωραίες εικόνες και πολύ ωραίες περιγραφές και δραστηριότητες! .shake hands.
 
Φίλε χαίρομαι να διαβάζω τα ποσταρίσματά σου! .RESPECT.
Το κυνήγι και η απασχόληση στο ύπαιθρο συνυφασμένα!
Να είσαι πάντα καλά!
Ωραίες εικόνες και πολύ ωραίες περιγραφές και δραστηριότητες! .shake hands.

Γιάννη και Κώστα σας ευχαριστώ πολύ!

Γρηγόρη είσαι ωραίος! Σε ζηλεύω. Αν και έχω την δυνατότητα να κάνω αντίστοιχα πράγματα δυστυχώς δεν κάνω τίποτα. Και παλι μπραβο!
Βασίλη σε ευχαριστώ, είναι το υγιές αντιστάθμισμα από την πλήρη ψηφιοποίηση της ζωής μας. Αν δεν ήταν και αυτά, bootstrapping, monte carlo, logit, probit, tobit models, SPSS, Eviews, R και Python δεν θα ήταν επί 15 ωρο καθημερινά ανεκτά...

Φίλε τσακαλε καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Είσαι από κυνιυρια ή έχεις κάποια σχέση Αν είδα καλά το χωριό είναι ο Άγιος Πέτρος Κυνουρίας ... Έχω καταγωγή από εκεί αλλά δυστυχώς μας έχει φάει η Πρωτεύουσα . .
Επίσης το τσάκαλος παραπέμπει σε επώνυμο Γιατί απαντάτε σε παρακείμενο χωριό και έχω και συγγενή με αυτό το επώνυμο..
Συγχαρητηρια για όλα ..

Άγγελε σε ευχαριστώ. Το χωρίο σωστά είναι ο Άγιος Πέτρος, από αυτό κατάγομαι, σε αυτό έχω σπίτι, χωράφια και κυνηγώ και το επισκέπτομαι σχεδόν κάθε 15 μέρες. Τσάκαλος είναι το όνομα του πρώτου μου σκύλου, ενός ελληνικού ιχνηλάτη, πριν από 21 χρόνια και το χρησιμοποιώ τιμής ένεκεν για οτιδήποτε έχει σχέση με το κυνήγι. Δεν έχει σχέση με το επώνυμό μου ή κάποιο οικογενειακό παρατσούκλι.
 
Με τις οδηγίες του μεγάλου τον τακτοποίησα με συνοπτικές διαδικασίες :)
Μπράβο Νικολή, βγήκε με την πρώτη ευκαιρία ξανά το ενστικτο του γεννημένου γκολτζή...
 
Last edited by a moderator:
Με τις οδηγίες του μεγάλου τον τακτοποίησα με συνοπτικές διαδικασίες :)
ασεμας ρε νικολα και εση με τους αυτιαδεςςς.hair. κανε λιγο κρατιιιιιιι.bye. και εγω βγηκα σημερα φιλαρακι για λαγο με την παρεαμου μετα απο αρκαιρτωωωωω καιρω λογο δουλιας τον φιλονμου δηλ σπορες οργωματα κτλ αλα ο λαγος που σηκωσαμε εγηνε ΛΑΓΟΣΣΣΣΣΣ παντως περασαμε ωμορφα μωνο που ακουσαμε τα σκυλακια να τον κυνηγανεεε.shake hands. νασε καλα νικολα και να κανης ωμορφα κυνηγια με τους αυτιαδεςςςςς.shake hands..shake hands..shake hands.ΥΓ εγω στην αρχη της σεζων εναν ξαπλωσα και στην πορεια τα φιλαρακιαμου πηρανε αλους 8κτω πρωηγητε η δουλια παντα ωμος νικολαααα;);)
 
Last edited by a moderator:
Γιάννη και Κώστα σας ευχαριστώ πολύ!


Βασίλη σε ευχαριστώ, είναι το υγιές αντιστάθμισμα από την πλήρη ψηφιοποίηση της ζωής μας. Αν δεν ήταν και αυτά, bootstrapping, monte carlo, logit, probit, tobit models, SPSS, Eviews, R και Python δεν θα ήταν επί 15 ωρο καθημερινά ανεκτά...



Άγγελε σε ευχαριστώ. Το χωρίο σωστά είναι ο Άγιος Πέτρος, από αυτό κατάγομαι, σε αυτό έχω σπίτι, χωράφια και κυνηγώ και το επισκέπτομαι σχεδόν κάθε 15 μέρες. Τσάκαλος είναι το όνομα του πρώτου μου σκύλου, ενός ελληνικού ιχνηλάτη, πριν από 21 χρόνια και το χρησιμοποιώ τιμής ένεκεν για οτιδήποτε έχει σχέση με το κυνήγι. Δεν έχει σχέση με το επώνυμό μου ή κάποιο οικογενειακό παρατσούκλι.
Είμαστε πατριώτες δηλαδή ... Πολύ χαίρομαι να είσαι γερός και δυνατός να κάνεις αυτό που αγαπάς..
Πολύ θα χαιρόμουνα να γνωριστούμε και από κοντά.... Αν θέλεις στείλε pm εγώ τα φώτα θα κατέβω και ίσως αναιβω για καμιά Μπεκάτσα ...
 
Λάγαρος! Μπράβο!
Ευχαριστώ Μιχάλη. Για τα δεδομένα της Κρήτης είναι τεράστιος
Μπραβο ρε κοπελι!
Και στα ταιρια του!
Ευχαριστώ Μαστρο Γιάννη.
Μπράβο Νικολή, βγήκε με την πρώτη ευκαιρία ξανά το ενστικτο του γεννημένου γκολτζή...
Ευχαριστώ Γρηγόρη, προσπαθώ να γίνω λαγό κυνηγός :)
ασεμας ρε νικολα και εση με τους αυτιαδεςςς.hair. κανε λιγο κρατιιιιιιι.bye. και εγω βγηκα σημερα φιλαρακι για λαγο με την παρεαμου μετα απο αρκαιρτωωωωω καιρω λογο δουλιας τον φιλονμου δηλ σπορες οργωματα κτλ αλα ο λαγος που σηκωσαμε εγηνε ΛΑΓΟΣΣΣΣΣΣ παντως περασαμε ωμορφα μωνο που ακουσαμε τα σκυλακια να τον κυνηγανεεε.shake hands. νασε καλα νικολα και να κανης ωμορφα κυνηγια με τους αυτιαδεςςςςς.shake hands..shake hands..shake hands.ΥΓ εγω στην αρχη της σεζων εναν ξαπλωσα και στην πορεια τα φιλαρακιαμου πηρανε αλους 8κτω πρωηγητε η δουλια παντα ωμος νικολαααα;);)
Ευχαριστώ Σακη.
Και εγώ φέτος δεν μπόρεσα να πάω σε πολλά κυνήγια του, διάφορες συγκυρίες και λίγο βαρεμάρα έχασα αρκετές εξορμήσεις.
 
Ευχαριστώ Μιχάλη. Για τα δεδομένα της Κρήτης είναι τεράστιος

Ευχαριστώ Μαστρο Γιάννη.

Ευχαριστώ Γρηγόρη, προσπαθώ να γίνω λαγό κυνηγός :)

Ευχαριστώ Σακη.
Και εγώ φέτος δεν μπόρεσα να πάω σε πολλά κυνήγια του, διάφορες συγκυρίες και λίγο βαρεμάρα έχασα αρκετές εξορμήσεις.
ΝΑΣΕ ΚΑΛΑ ΝΙΚΟΛΙΙΙΙΙ ο αυτιας ειναι ενα πωλη ωμορφο κυνηγι και θελη μεγαλο σεβασμοοοοο και καλα σκυλια για να τον αποκτησηςςςςςς.shake hands. σου αφιερωνο καπια σχετικια φρεσκιαα προ 1 2 ετων εαν θημαμε φωτο ,.shake hands. καλη χρονια να εχουμε φιλεμου και οτι κυνηγι να κανουμε να πρωσεχουμε για να εχουμεεεεε .shake hands. καλα κυνηγια νικολααααα μερακλιιιι
 
Τιτλοι τελους για το λατρεμενο μας θηραμα
Φετος η χρονια ηταν απο τις καλυτερες των τελευταιων ετων και πολλοι Συναδελφοι ευχαριστηθηκαν ντορους-διωξεις και καρπωσεις
Εμας μας ακολουθησαν 4 λαγοι και αυτοι στα Πατρεια εδαφη αφου εδω στην Αττικοβοιωτια
δεν ξανα ρισκαρουμε τις ζωες των σκυλιων μας
Δυστηχως ο αριθμος των λυκων εχει τριπλασιαστει με αποτελεσμα η κατασταση να ειναι απελπιστικη εως τραγικη
Και του χρονου Λαγαδες να ειμαστε γεροι εμεις και τα ζαγαρια μας να απολαυσουμε ομορφες εξορμησεις
 
Και του χρόνου τώρα μάγκες. Ευτυχώς το ενδημικό θήραμα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμα και οι πληθυσμοί όλων των τριχωτών, επιτρεπόμενων και μη είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Τώρα με το χιόνι δε, είδα ντορούς από αρκετούς λαγούς σε μέρη που χρόνια είχαν να πιάσουν.
 
Καλησπέρα σε όλους,

Με αφορμή το κυνήγι του λαγού που πλησιάζει σιγά σιγά στο φινάλε του και κάποιες δουλειές που ήθελα να κάνω στα κτήματα, είπα να κάνω ένα ταξίδι στην ορεινή Κυνουρία από την Τριφυλία που βρισκόμουν.

Εγερτήριο στις 4. Άφιξη λίγο μετά τις 7 Αρκαδία. Ο πάγος σκληρός (-6 βαθμοί) το πρωί και σε βορινά μέρη μέσα και έξω από το χωριό όλα λες και είχε ρίξει χιόνι...






Έπιασα ένα προκεχωρημένο καρτέρι στο βουνό φουλ αγνάντιο και περίμενα να απολαύσω τη μελωδία....



Η σκύλα έδωσε τον καλύτερό της εαυτό και σήκωσε το μάγκα αυτιά που μας έχει φύγει τόσες φορές... Δυστυχώς τη γλίτωσε και σήμερα παρά το ανελέητο κυνήγι της σκύλας... Στο δρόμο για το αυτοκίνητο μια δεντρότσιχλα έμοιαζε να αψηφεί επιδεικτικά τον κίνδυνο που σηματοδοτούσε η παρουσία μου και το πλήρωσε...



Γρήγορα επιστροφή στο χωριό όπου παρέλαβα τα νέα φυτώρια καρυδιάς franquette για επέκταση του καρυδώνα πέρα από αυτές που κεντρώνω κάθε χρόνο.

private image hosting

Κόψιμο παλιά, γέρικα, μη παραγωγικά αλλά και άγρια δέντρα και πώληση τους για ξυλεία και καυσόξυλα για αυτοχρηματοδότηση του χωραφιού




Επιτήρηση των παλιών κεντρωμένων δέντρων καστανιάς και καρυδιάς



ανανέωση των τομών με novaril στα πιο νέα κεντράδια


βγάλσιμο κεντραδιών για τους ανοιξιάτικους εμβολιασμούς από τα πιο παραγωγικά νέα δέντρα


Μια τελευταία ματιά στον Πάρνωνα



Και μετά από μια απόλυτα γεμάτη μέρα, επιστροφή Τριφυλία για ύπνο δίπλα στο τζάκι...
screen shot download
Γρηγόρη εισαι απίθανος!!!! Αχ ρε Κυνουρία με τα ωραία σου...
 
Τι γι
Γρηγόρη εισαι απίθανος!!!! Αχ ρε Κυνουρία με τα ωραία σου...
Πολύ κυνουρια ρε παιδιά τι γίνεται να βρεθούμε αν είναι ...
Και του χρόνου σε όλους τους λαγαδες με υγεία
Εγω δεν κατάφερα κανέναν αλλά δεν πήγα και πολλές φορές είναι η Αλήθεια ...
 
Back
Top