Τουφεκιές στα όρια...

Μιλαμε για σταθερο στοχο?η για το φτερο?για να καταλαβω!το πουλι θα κατσει στην μεση του πινακα και θα φαει ολα τα σκαγια?απο εκει καταλαβαινεις αμα μια τσιχλα θα πεσει με ενιαρια?στα μπασιματα τουφεκας της τσιχλες με εννιαρια?
Μα φυσικά για φτερό. Καταρχήν το πουλί αν κάτσει στο κέντρο του πίνακα ,δεν θα φάει όλα τα σκάγια αλλά μόνο ότι αναλογεί στην μικρή του σιλουέτα, με ασπίδα τα κλειστά του φτερά. Αν μείνει ακίνητο, υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να γλιτώσει ,από το ότι να πετάει. Όταν το πουλί πετάει, φαντάσου ότι την κάθε στιγμή κινείται, ακόμα λοιπόν και αν τύχει να δούμε ένα κενό στην κατανομή του πίνακα, που θεωρητικά στην εικόνα χωράει π.χ. μια τσίχλα ,είναι λάθος να νομίζουμε ότι θα γλυτώσει γιατί τα σκάγια είναι νέφος ,αν η τσίχλα την μια στιγμή είναι στο κενό την αμέσως επόμενη θα πέσει στα σκάγια που ακολουθούν.
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αντιληπτό...:)
Το από που καταλαβαίνω αν η τσίχλα πέφτει με εννιαρια, είναι πρώτα από τις εμπειρίες που έχω και μετά από την κατανομή που βλέπω στον πίνακα.
Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάω για μακρινων αποστάσεων κυνήγι ,αν πρώτα δεν ρίξω μερικές τουφεκιές σε πίνακα για να δω τι να περιμένω στην πράξη . Είναι και θέμα ψυχολογίας αλλά και πρακτικό. Φαντάζεσαι να ρίχνω με φουλ και να νομίζω ότι οι τουφεκιές μου πάνε μπάλα ενώ στην πραγματικότητα να πηγαίνουν στον κύκλο των 76cm 10 σκάγια ;
Γι'αυτό ποτέ δεν πάμε να τουφεκίσουμε μακριά αν πρώτα δεν έχουμε δει τι κάνει το συγκεκριμένο φυσιγγι που θα επιλέξουμε ,με συγκεκριμένο τσοκ ,σε συγκεκριμένη απόσταση.
Θέλει ψάξιμο το long range....:)....τίποτα δεν γίνεται στην τύχη.
 
Μιλαμε για σταθερο στοχο?η για το φτερο?για να καταλαβω!το πουλι θα κατσει στην μεση του πινακα και θα φαει ολα τα σκαγια?απο εκει καταλαβαινεις αμα μια τσιχλα θα πεσει με ενιαρια?στα μπασιματα τουφεκας της τσιχλες με εννιαρια?
Ναι αλλα δεν τουφεκαει με 9 ενιαρια!

.shake hands..shake hands..shake hands. Πέστα κι εσύ "χρυσόστομε"...! (Μερικοί γίνανε "Georgηδες Digweed" εδώ μέσα, και μοιράζουν απλόχερα "γνώση" και "εμπειρία"...!!!)

Και με την ευκαιρία, να υπενθυμήσω και το αντίστοιχο παράδειγμα με το μπάσκετ, που ταιριάζει γάντι: "Εάν σε έναν αγώνα μπάσκετ, μπει ένα τυχερότατο τρίποντο από τη μία μπασκέτα στην άλλη(!), αυτό θα σημαίνει πως πρέπει να το επιχειρούμε συχνά και κατά κόρον, με τη βεβαιότητα ότι μπορούμε να το πετυχαίνουμε κάθε φορά...;(!)" Προφανώς και όχι...!!! Αλίμονο τότες...!!!
Έτσι είναι, λοιπόν, και με τις τυχαία επιτυχείς βολές σε εξωφρενικές αποστάσεις...!!! Ακόμη και αν η τύχη μάς χαρίσει την επιτυχία μία φορά, τις επόμενες 100 που θα το επιχειρήσουμε θα πάρουμε τα... "αποτέτοια" μας...!!! :confused:Άρα... μήπως το σώφρον και συμφέρον μας είναι το ότι δεν πρέπει να το ξανακάνουμε καλύτερα, και να περιοριστούμε στις αποστάσεις του ωφέλιμου βεληνεκούς του λειόκαννου και όχι του δραστικού...;
Αλλιώς, ας αρχίσουμε να ρίχνουμε ντουφεκιές αβέρτα σε "τρελές" αποστάσεις, και άμα δεν τα καταφέρνουμε (πράγμα σίγουρο), να αρχίζουμε να φορτώνουμε το φτάιξιμο σε οτιδήποτε άλλο, πέραν της δικής μας απερισκεψίας (για να μην πω ανοησίας)...!!! Το βλέπετε ώριμο και σοβαρό αυτό...;(!) (Δεν νομίζω να έχω και άδικο σ' αυτό...! Λογικά μιλάω...!)
 
Last edited:
Μα φυσικά για φτερό. Καταρχήν το πουλί αν κάτσει στο κέντρο του πίνακα ,δεν θα φάει όλα τα σκάγια αλλά μόνο ότι αναλογεί στην μικρή του σιλουέτα, με ασπίδα τα κλειστά του φτερά. Αν μείνει ακίνητο, υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να γλιτώσει ,από το ότι να πετάει. Όταν το πουλί πετάει, φαντάσου ότι την κάθε στιγμή κινείται, ακόμα λοιπόν και αν τύχει να δούμε ένα κενό στην κατανομή του πίνακα, που θεωρητικά στην εικόνα χωράει π.χ. μια τσίχλα ,είναι λάθος να νομίζουμε ότι θα γλυτώσει γιατί τα σκάγια είναι νέφος ,αν η τσίχλα την μια στιγμή είναι στο κενό την αμέσως επόμενη θα πέσει στα σκάγια που ακολουθούν.
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αντιληπτό...:)
Το από που καταλαβαίνω αν η τσίχλα πέφτει με εννιαρια, είναι πρώτα από τις εμπειρίες που έχω και μετά από την κατανομή που βλέπω στον πίνακα.
Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάω για μακρινων αποστάσεων κυνήγι ,αν πρώτα δεν ρίξω μερικές τουφεκιές σε πίνακα για να δω τι να περιμένω στην πράξη . Είναι και θέμα ψυχολογίας αλλά και πρακτικό. Φαντάζεσαι να ρίχνω με φουλ και να νομίζω ότι οι τουφεκιές μου πάνε μπάλα ενώ στην πραγματικότητα να πηγαίνουν στον κύκλο των 76cm 10 σκάγια ;
Γι'αυτό ποτέ δεν πάμε να τουφεκίσουμε μακριά αν πρώτα δεν έχουμε δει τι κάνει το συγκεκριμένο φυσιγγι που θα επιλέξουμε ,με συγκεκριμένο τσοκ ,σε συγκεκριμένη απόσταση.
Θέλει ψάξιμο το long range....:)....τίποτα δεν γίνεται στην τύχη.
Απο οτι φαινεται ομως δεν το εχεις ψαξει πολυ θες πολλα καραβια φυσιγγια ακομα,θα δεις και αλλα πραγματα αμα χοντρινεις λιγο τα σκαγακια,δοκιμασε και αλλα πραγματακια και ας μην ειμαστε απολυτοι γιατι η πραξη ειναι αυτη που μετραει οχι η θεωρια αλλο το πουπουλο και το κοκκαλο και αλλο ο πινακας και το δισκακι με τον καλο καιρο.εισαι και παπιατζης πρεπει να τα γνωριζεις αυτα το να καταλαβεις αν ειναι 48,50,52,45 η 55 ακομα δεν το ειχε παραδεχτει ουτε ο συνχωρεμενος δασκαλος λοβερδος για να φτασεις εκει παμε σε πιο εξιδηκευμενο εξοπλισμο στα παντα και σωστα μιλας για δοκιμες αλλα δοκιμες πρεπει να γινονται και στον κυνηγοτοπο .φιλικα.
 
Αν είσαι πάνω είναι καλύτερα να πεταει πάρα να ειναι ακίνητο. Θα μεζεψει σκάγια και αν σπασει φτερο είναι με το ένα πόδι στην βουργα.

Το δύσκολο είναι να είσαι πάνω
 
........... σωστό και αυτό ,
...... αλλά "πίστευε και μη ερεύνα" ... όχι φίλε μου , δεν είμαι και τόσο καλός χριστιανός.
Γιώργο με την ευκαιρία, ο Χριστιανισμός αναφέρει «πίστευε και μη, έρευνα» προσοχή στο κόμμα! ;) Αν και δεν είμαι της θρησκείας πάντα μου άρεσε η εξυπνάδα με την οποία είναι γραμμένα κάποια πράγματα! Καλή χρόνια με την ευκαιρία!
 
Δεν θα ξεχασω ποτε μια εμπειρια που με ειχε ταρακουνησει να ψαχτω στις μακρινες τουφεκιες...
Παπια κυνηγαγα απο παιδακι, αλλα αλλο το παπι στην Καλαματα κ στα ρυζια, αλλο το παπι στο Δ του Εβρου... Οι περισσοτερες τουφεκιες που ηξερα εφταναν μεχρι 45 μετρα, δεν ειχα λογο να τουφεκαω κ πιο μακρια, ειχα το ταλεντο να καταφερω να καθομαι εκει που θα βγουν βολικα τα παπια...
Ηταν μια μερα λοιπον στις πρωτες φορες που ανεβηκα επανω που ειχε ημερησια κινηση απο πρασινα, εμεις σε δυο φυλαχτρες, 3-4 ακομα ατομα δεξια μου... Αριχσαν να βγαινουν τα πρασινα επανω τους σε πραγματικα μακρινες αποστασεις... Εριχνα κ εγω, επαιρνα πουλια μεχρι τα 40-50 μετρα μια στο τοσο, αλλα οι τυποι τα κατεβαζαν ολα... Δεν το ειχα ξαναδει αυτο το πραγμα... Οτι πρασινο εμπαινε, οσο ψηλα κ αν ηταν, απλα καιγοταν... Ηταν λες κ βαραγε μετωπικη σε τοιχο... Ουτε κιχ, ουτε κουχ, ουτε φτερουγες, ουτε τιποτα, τα πρασινα κολλαγαν το λαιμο στην πλατη κ εσκαγαν στο νερο σαν σακια με τα σκαγια να σφυριζουν στον αερα...
Εμενα με ειχε ξυπνησει αυτη η εμπειρια, ή θα μαθεις φιλε να τα σκοτωνεις ετσι εκει πανω τετοιες μερες, η θα βλεπεις τους αλλους να το κανουν ειπα... :)
 
55 λεπτά για το νέο έτος έμειναν μάγκες...αφήστε τις οριακές τουφεκιές για του χρόνου .yel.
Θα μας βρει με τουφεκιες στα ορια...το 2019, το νου σας σε Αθηνα αλλα και Καλαματα γιατι με την αλλαγη του χρονου θα ριξω δυο τουφεκιες!!!!.sarcastic..bye.
 
Απο οτι φαινεται ομως δεν το εχεις ψαξει πολυ θες πολλα καραβια φυσιγγια ακομα,θα δεις και αλλα πραγματα αμα χοντρινεις λιγο τα σκαγακια,δοκιμασε και αλλα πραγματακια και ας μην ειμαστε απολυτοι γιατι η πραξη ειναι αυτη που μετραει οχι η θεωρια αλλο το πουπουλο και το κοκκαλο και αλλο ο πινακας και το δισκακι με τον καλο καιρο.εισαι και παπιατζης πρεπει να τα γνωριζεις αυτα το να καταλαβεις αν ειναι 48,50,52,45 η 55 ακομα δεν το ειχε παραδεχτει ουτε ο συνχωρεμενος δασκαλος λοβερδος για να φτασεις εκει παμε σε πιο εξιδηκευμενο εξοπλισμο στα παντα και σωστα μιλας για δοκιμες αλλα δοκιμες πρεπει να γινονται και στον κυνηγοτοπο .φιλικα.
Δεκτό συνάδελφε. Εννοείται φιλικά.
Την πάπια όμως τι την μπλέκεις; Άλλο έργο αυτό !
 
.shake hands..shake hands..shake hands. Πέστα κι εσύ "χρυσόστομε"...! (Μερικοί γίνανε "Georgηδες Digweed" εδώ μέσα, και μοιράζουν απλόχερα "γνώση" και "εμπειρία"...!!!)

Και με την ευκαιρία, να υπενθυμήσω και το αντίστοιχο παράδειγμα με το μπάσκετ, που ταιριάζει γάντι: "Εάν σε έναν αγώνα μπάσκετ, μπει ένα τυχερότατο τρίποντο από τη μία μπασκέτα στην άλλη(!), αυτό θα σημαίνει πως πρέπει να το επιχειρούμε συχνά και κατά κόρον, με τη βεβαιότητα ότι μπορούμε να το πετυχαίνουμε κάθε φορά...;(!)" Προφανώς και όχι...!!! Αλίμονο τότες...!!!
Έτσι είναι, λοιπόν, και με τις τυχαία επιτυχείς βολές σε εξωφρενικές αποστάσεις...!!! Ακόμη και αν η τύχη μάς χαρίσει την επιτυχία μία φορά, τις επόμενες 100 που θα το επιχειρήσουμε θα πάρουμε τα... "αποτέτοια" μας...!!! :confused:Άρα... μήπως το σώφρον και συμφέρον μας είναι το ότι δεν πρέπει να το ξανακάνουμε καλύτερα, και να περιοριστούμε στις αποστάσεις του ωφέλιμου βεληνεκούς του λειόκαννου και όχι του δραστικού...;
Αλλιώς, ας αρχίσουμε να ρίχνουμε ντουφεκιές αβέρτα σε "τρελές" αποστάσεις, και άμα δεν τα καταφέρνουμε (πράγμα σίγουρο), να αρχίζουμε να φορτώνουμε το φτάιξιμο σε οτιδήποτε άλλο, πέραν της δικής μας απερισκεψίας (για να μην πω ανοησίας)...!!! Το βλέπετε ώριμο και σοβαρό αυτό...;(!) (Δεν νομίζω να έχω και άδικο σ' αυτό...! Λογικά μιλάω...!)
Σωστός....αλλλλα....όταν βλέπεις Άγγλους να βάζουν καλάθια επαναλαμβανόμενα απ' τη μια μπασκέτα στην άλλη....τι θα του πεις?ότι είναι επαναλαμβανόμενα κωλοφαρδος???Καλή Χρονιά παίδες με υγεία πρωτίστως!!!
 
Δεν ξερω για εσας αλλα εριξα κατι τουφεκιες εχθες εξωπραγματικες εκτος οριων.my man.ιδιογωμοση, φουλ τσοκ,τα σκαγια δεν ηταν τοσο καλα.my man. ειχαν κατι χοντραδια.my man.παντως καλα ηταν αντε και του χρονου.my man..very funny..very funny..very funny..very funny..very funny..very funny.
 
Σωστός....αλλλλα....όταν βλέπεις Άγγλους να βάζουν καλάθια επαναλαμβανόμενα απ' τη μια μπασκέτα στην άλλη....τι θα του πεις?ότι είναι επαναλαμβανόμενα κωλοφαρδος???Καλή Χρονιά παίδες με υγεία πρωτίστως!!!

"Johnnyp", οι Βρετανοί ντουφεκάνε μεγάλα πτηνά (ευκόλως διακριτά και "σκοπεύσιμα" σε μεγάλες αποστάσεις) με χονδρά ποιοτικότατα σκάγια (διατήρηση ικανής κινητικής ενέργειας σε αυξημένες αποστάσεις) και ποιοτικότατα φυσίγγια παντός καιρού και μεγάλων αποστάσεων (ειδικά βύσματα/κυάθια που μεγιστοποιούν το ωφέλιμο βεληνεκές), και όχι τσιχλίτσες με 9ράκια και 10ράκια...!!! Δεν είναι καθόλου το ίδιο...!!! Επίσης, τα πανάκριβα όπλα τους διαθέτουν (είτε σταθερά κυρίως, είτε εναλασσόμενα) σφικτά τσοκαρίσματα για μέγιστο ωφέλιμο βεληνεκές...!!!

Οπότε, στα μεγάλα φτερωτά θηράματα, και βέβαια μπορείς να κάνεις επαναλαμβανόμενα επιτυχείς βολές μέχρι τα 40 - 50 μέτρα (ίσως και ακόμη μακρύτερα), αρκεί φυσικά, να κατέχεις επαρκώς την τέχνη της (προ)σκόπευσης και να είσαι πεπειραμένος σε τέτοιες οριακές ντουφεκιές...!!! Επίσης, απαιτείται και ο αντίστοιχος, ακριβός και ποιοτικός εξοπλισμός...!!!

Καλή χρονιά και σε σένανε...!!!
 
Last edited:
Γιώργο με την ευκαιρία, ο Χριστιανισμός αναφέρει «πίστευε και μη, έρευνα» προσοχή στο κόμμα! ;) Αν και δεν είμαι της θρησκείας πάντα μου άρεσε η εξυπνάδα με την οποία είναι γραμμένα κάποια πράγματα! Καλή χρόνια με την ευκαιρία!
Η ορθόδοξη θρεισκια μας λέει Ερευνάτε τας γραφας
 
Στο ραβδωτο θέλει δουλειά ακόμα ο μπάρμπας , στους φασιανους παίζει μόνος του μπάλα .
Δεν ασχοληθηκε σοβαρα ακομα με το drive wild boar αλλιως κατι θα εκανε αλλα εκει στο 16κ54 τους εκανε μακακες ολους.sarcastic.αλλα κ στο τελικο αποτελεσμα
 
Καλημέρα, για όσο έχω παρακολουθήσει συζητήσεις εδώ σε διάφορα θέματα, όπως σύγκριση συμβατικού και διευρυμένου αυλού, σύγκριση όπλων με κοντό κώνο και μακρύ κώνο προσαρμογής αλλά και διάφορα άλλα θέματα, ήθελα να πώ το εξής: Διαφορές υπάρχουν ναι. Αλλά είναι μετρήσιμες και διαπιστώσιμες στην πράξη από τον κυνηγό ή σκοπευτή? Γιατί αυτό που δεν θα ήθελα είναι να μπαίνω στο τρυπάκι του μάρκετινγκ και να πουλάω-αγοράζω κάθε τρείς και λίγο όπλο. Τόσοι κυνηγοί που κυνηγούσαν 30 χρόνια με ένα όπλο, μειονέκτησαν σε κάτι? Ή μήπως έμαθαν και προσάρμοστηκαν ή προσάρμοσαν το όπλο, έγινε το όπλο προέκταση του χεριού τους και έτσι είχαν άριστη απόδοση. Ακόμα κ αν πχ είχαν κάνη 66 εκατοστά αντί για 81, με στενό αυλό και κοντό κώνο. Δεν είναι κακό να αλλάζεις όπλο. Ίσα ίσα χόμπυ είναι, αυτό που μας αρέσει κάνουμε, οπότε ένα νέο όπλο που μας αρέσει, θα μας κάνει να νιώσουμε καλύτερα και είναι θεμιτό. Αλλά να ξέρουμε γιατί αλλάζουμε όπλο, γιατί το σκαλίζουμε και γιατί το ψειρίζουμε. Θαυμάζω τους φίλους εδώ που έχουν χρόνο και μέσα από δοκιμές, αλλαγές ή συγκρίσεις, έχουν φτάσει σε ενα καλό αποτέλεσμα. Αλλά θυμάμαι όταν ξεκίνησα το κυνήγι με το πλαγιόκαννο του παππού μου, δεν είχα ρίξει ποτέ σε χαρτόνι να δώ κατανομές. Ούτε με ειχε απασχολήσει ο αυλός. Έριχνα όσο μπορουσα περισσότερο για να μαθω το όπλο. Και το έμαθα και πραγματικά κένταγα αστραπιαία κ εντικτωδώς σε οποιαδήποτε εντός βεληνεκούς απόσταση. Φυσίγγια δοκίμαζα στην πράξη και ειχα βρεί 2-3 που ταίριαξαν απόλυτα. Να πώ επίσης ότι όποτε διάβαζα τότε κανένα περιοδικό και έλεγα να δοκιμάσω φυσίγγι που είχε δοκιμαστεί και έβγαζε πχ καλή συγκεντρωση και το πρότειναν, σχεδόν ποτέ δεν έμεινα ικανοποιημένος στην πράξη. Μήπως δηλ είναι πιο σημαντική η δοκιμή στην πράξη από την κατανομή σε πίνακα? Μήπως πιο σημαντικό είναι να ευχαριστιόμαστε και να ρίχνουμε όσο πιο πολύ μπορούμε, με μέτρο στο να μην επηρεαζόμαστε πολύ από διαφημιστικά και μαρκετινίστικα κόλπα των εταιρειών. Δεν λέω όχι στην εξέλιξη και στις έρευνες και τις δοκιμές αλλά λέω ναί στο βαθμό που δεν αποτελεί φαύλο κύκλο ίσως. Δηλ προσάρμοσε πρώτα το όπλο πάνω σου, ρίξε πολύ και αν χρειάζεται αλλαγή όπλου ή κάποια μετατροπή θα το δείς στην πορεία . Με απανωτές μετατροπές ή αλλαγές όπλων δεν προλαβαίνει καν ίσως κάποιος να προσαρμοστεί απόλυτα και μπορεί ενδεχομένως να είναι πίσω από το ιδανικό αποτέλεσμα, κυνηγώντας το κ έχοντας δώσει ένα σκασμό λεφτά. Δεν είμαι απόλυτος και θα ήθελα τη γνώμη σας.
 
Μα ποιος είπε ότι για να κάνεις "τουφεκιές στα όρια" πρέπει να αλλάξεις όπλο;
Αυτό που πολλές φορές έχει αμφισβητηθεί είναι που πραγματικά τελειώνουν αυτά τα όρια και σίγουρα δεν είναι τα 36 μέτρα με φουλ τσοκ :)
 
Back
Top