Εμπορικές γομώσεις-αλλαγές setup

αρα το καφε με το μπλε ειναι σχεδον το ιδιο , με μονη διαφορα μησο γραμμαριο παραπανο σκαγια το μπλε , και αυτο πεζετε ,γιατι υπαρχει περηπτοση να μην μετρησε με ακριβια το ογκομετρηκο του εργοστασιου
Έχει αλλάξει από τότε.. το καφέ έχει sipe..
 
Περσινά που έσφαξα το καφέ ήταν με s4 και το μπλε με sipe αλλά δεν θυμάμαι γιατι δεν μέτρησα δοσολογία.....και στο επίσημο σάιτ δίνει το καφέ με s4 και το μπλε με sipe
Ναι ναι λάθος δικό μου!! Όπως τα λες είναι!
 
Πριν 2 χρόνια είχα βρει τα γνωστά NSI Classica 32 gr σε Νο 6 και πήρα ένα κουτάκι...
Ως γνωστό το συγκεκριμένο φυσίγγι είναι γεμισμένο...από εποχής Maionchi (το best seller ΑΖ-20)...με πυρίτιδα C7 Perfecta...
To ίδιο συνεχίζει και σήμερα...σύμφωνα με το site της NSI..
Από περιέργεια πριν λίγο καιρό άνοιξα ένα...
Βρήκα αυτή την πυρίτιδα...

20180925_160042.jpg


20180925_160209.jpg


Αν διακρίνετε καλά είναι σχεδόν σφαιρική μολυβί χρώματος...κάπως σαν ball powder...και με βάρος στο 1,75Χ32 περίπου με 686 καψούλι...
Επίσης η "κιτρινίλα" που φαίνεται στη φούστα του βύσματος...εκεί που πατάει στην πυρίτιδα...με κάνει να υποψιάζομαι ότι περιέχει κάποιο ποσοστό νιτρογλυκερίνης στη σύσταση της...

Ξέρει κάποιος τι μπαρούτι είναι?

Άνοιξα και ένα Νο 8 που το πήρα ακριβώς από το δίπλα ράφι και είναι το γνωστό classica...
C7 παλιάς κοπής στο 1,63-1,65 με 688 καψούλι...
20180925_155939.jpg


20180925_160329.jpg


Η διαφορά στη φούστα των 2 βυσμάτων...με την C7 πεντακάθαρο...
με την "άγνωστη" κιτρινισμένο...

20180925_160034.jpg
 
Πριν 2 χρόνια είχα βρει τα γνωστά NSI Classica 32 gr σε Νο 6 και πήρα ένα κουτάκι...
Ως γνωστό το συγκεκριμένο φυσίγγι είναι γεμισμένο...από εποχής Maionchi (το best seller ΑΖ-20)...με πυρίτιδα C7 Perfecta...
To ίδιο συνεχίζει και σήμερα...σύμφωνα με το site της NSI..
Από περιέργεια πριν λίγο καιρό άνοιξα ένα...
Βρήκα αυτή την πυρίτιδα...

20180925_160042.jpg


20180925_160209.jpg


Αν διακρίνετε καλά είναι σχεδόν σφαιρική μολυβί χρώματος...κάπως σαν ball powder...και με βάρος στο 1,75Χ32 περίπου με 686 καψούλι...
Επίσης η "κιτρινίλα" που φαίνεται στη φούστα του βύσματος...εκεί που πατάει στην πυρίτιδα...με κάνει να υποψιάζομαι ότι περιέχει κάποιο ποσοστό νιτρογλυκερίνης στη σύσταση της...

Ξέρει κάποιος τι μπαρούτι είναι?

Άνοιξα και ένα Νο 8 που το πήρα ακριβώς από το δίπλα ράφι και είναι το γνωστό classica...
C7 παλιάς κοπής στο 1,63-1,65 με 688 καψούλι...
20180925_155939.jpg


20180925_160329.jpg


Η διαφορά στη φούστα των 2 βυσμάτων...με την C7 πεντακάθαρο...
με την "άγνωστη" κιτρινισμένο...

20180925_160034.jpg
Ίσως στο νούμερο 6 να γεμίζετε με άλλη πυρίτιδα όπως πχ το λαμπρό καφέ στα ψιλά με c7και στα χοντρά με s4 αν δεν κάνω λάθος....
 
Ίσως στο νούμερο 6 να γεμίζετε με άλλη πυρίτιδα όπως πχ το λαμπρό καφέ στα ψιλά με c7και στα χοντρά με s4 αν δεν κάνω λάθος....
Απ όσο ξέρω δεν έχει αναφερθεί πουθενά κάτι τέτοιο...
Αν μή τι άλλο θα έπρεπε να το αναφέρει η εταιρία ή η αντιπροσωπεία στο site της...
Και τα speed τα 34αρια της εταιρίας... με C7 γεμίζονται και σε Νο 6 και σε ψιλά...τουλάχιστο αυτά που έχω τσεκάρει εγώ...
 
Last edited:
Πριν 2 χρόνια είχα βρει τα γνωστά NSI Classica 32 gr σε Νο 6 και πήρα ένα κουτάκι...
Ως γνωστό το συγκεκριμένο φυσίγγι είναι γεμισμένο...από εποχής Maionchi (το best seller ΑΖ-20)...με πυρίτιδα C7 Perfecta...
To ίδιο συνεχίζει και σήμερα...σύμφωνα με το site της NSI..
Από περιέργεια πριν λίγο καιρό άνοιξα ένα...
Βρήκα αυτή την πυρίτιδα...

20180925_160042.jpg


20180925_160209.jpg


Αν διακρίνετε καλά είναι σχεδόν σφαιρική μολυβί χρώματος...κάπως σαν ball powder...και με βάρος στο 1,75Χ32 περίπου με 686 καψούλι...
Επίσης η "κιτρινίλα" που φαίνεται στη φούστα του βύσματος...εκεί που πατάει στην πυρίτιδα...με κάνει να υποψιάζομαι ότι περιέχει κάποιο ποσοστό νιτρογλυκερίνης στη σύσταση της...

Ξέρει κάποιος τι μπαρούτι είναι?

Άνοιξα και ένα Νο 8 που το πήρα ακριβώς από το δίπλα ράφι και είναι το γνωστό classica...
C7 παλιάς κοπής στο 1,63-1,65 με 688 καψούλι...
20180925_155939.jpg


20180925_160329.jpg


Η διαφορά στη φούστα των 2 βυσμάτων...με την C7 πεντακάθαρο...
με την "άγνωστη" κιτρινισμένο...

20180925_160034.jpg
Νέας γενιάς GM3 ;;;
Μόνο με την ιδιογόμωση είσαι πλέον σίγουρος για το τι ρίχνεις .
 
Απ όσο ξέρω δεν έχει αναφερθεί πουθενά κάτι τέτοιο...
Αν μή τι άλλο θα έπρεπε να το αναφέρει η εταιρία ή η αντιπροσωπεία στο site της...
Και τα speed τα 34αρια της εταιρίας... με C7 γεμίζονται και σε Νο 6 και σε ψιλά...τουλάχιστο αυτά που έχω τσεκάρει εγώ...
Πολλες φορες οι εταιρειες Σπυρο οπως προφανως θα ξερεις χρησιμοποιυν τροποποιημενες πυριτιδες που δεν θα βρεις στο εμποριο...οποτε μπορει να ειναι η gm3 με περισσοτερο ποσοστο νιτρο...
Επειδη παντως γεμιζω granular οταν ανοιγεις τα κουτι μυριζει οπως οι τροποιημενες (mb36) σε αντιθεση με τις μονοβασικες σε φυλλιδια που δεν εχει καμια μυρωδια.
Θελω να πω οτι ισως οι τυπου granular να εχουν περισσοτερο ποσοστο νιτρο λογω μορφης/κατασκευης.
 
Νέας γενιάς GM3 ;;;
Μόνο με την ιδιογόμωση είσαι πλέον σίγουρος για το τι ρίχνεις .

Πολλες φορες οι εταιρειες Σπυρο οπως προφανως θα ξερεις χρησιμοποιυν τροποποιημενες πυριτιδες που δεν θα βρεις στο εμποριο...οποτε μπορει να ειναι η gm3 με περισσοτερο ποσοστο νιτρο...
Επειδη παντως γεμιζω granular οταν ανοιγεις τα κουτι μυριζει οπως οι τροποιημενες (mb36) σε αντιθεση με τις μονοβασικες σε φυλλιδια που δεν εχει καμια μυρωδια.
Θελω να πω οτι ισως οι τυπου granular να εχουν περισσοτερο ποσοστο νιτρο λογω μορφης/κατασκευης.
Τι να πώ...πάντως ούτε για gm3 μου μοιάζει...δεν είναι κοκκοειδης, είναι περισσότερο σφαιρική...
Τα φυσίγγια είναι παλια παρτίδα...
 
Αν σε αγχωνει τοτε χαρισε τα. Ειναι μεγαλη υποθεση το να σε αγχωνει το φυσιγγι και να μην το εμπιστευεσαι. Με το Baikal παντως ειχα ριξει αρκετα κουτια χωρις προβληματα.

Μωρέ και γω εχω ρίξει πολλά απο δαυτα
Με τη συγκεκριμένη πυρίτιδα δεν ξέρω...

Βίκτωρα...δε θα χάριζα ποτέ φυσίγγι που έχω ενδοιασμούς να το ρίξω εγώ...

τα σκάγια πάντως είναι πολύ ποιοτικά...σκέφτομαι το σφάξιμο...
 
Θα σου προτεινα να μην το κανεις. Ειλικρινα, ηταν απο τα πιο ποιοτικα φυσιγγια που εχω ριξει. Αν παρολα αυτα αισθανεσαι ανασφαλης, τοτε το σφαξιμο, ή το χαρισμα σε συλλεκτη, ειναι οι μονες λυσεις. Ειναι πολλα;
 
Θα σου προτεινα να μην το κανεις. Ειλικρινα, ηταν απο τα πιο ποιοτικα φυσιγγια που εχω ριξει. Αν παρολα αυτα αισθανεσαι ανασφαλης, τοτε το σφαξιμο, ή το χαρισμα σε συλλεκτη, ειναι οι μονες λυσεις. Ειναι πολλα;
Μπά...ένα κουτάκι...
Άντε να τους δώσω χάρη προς το παρόν και βλέπουμε....sarcastic.
 
Με τι οπλο θα τα εριχνες; Συγχρονο ή παλιοτερο;

Παντως πληροφοριακα, οι Ball Powder πυριτιδες δεν ειναι για αποκλειστικη χρηση σε ραβδωτα, οπως και οι πυριτιδες που ξερουμε να χρησιμοποιουνται σε κυνηγετικες ή σκοπευτικες γομωσεις, δε φτιαχνονται για αποκλειστικη χρηση στο λειοκανο. Η Α1 πχ, ή η AS χρησιμοποιηται και για φυσιγγια περιστροφου, σε καταλληλες δοσολογιες
 
Back
Top