Α' βοήθειες σε περίπτωση τσιμπήματος από οχιά

Επειδή δεν θυμάμαι τι επερνα παλιά και ειχα πάντα μαζι μου,τι θα πρεπει να εχω ενεσιμο μαζι μου σε περίπτωση τσιμπιματος του συντρόφου μας απο οχια;

Κορτιζόνη ταχείας δράσης: Solu-medrol ή Solu-cortef των 500 mg όλο ενδομυϊκά ή ενδοφλέβια
Αντιϊσταμινικό:Vetibenzamin inj(tripelennamine hydrochloride 20mg/ml)1ml/10kgr σωματ.βάρους
Αντιβιοτικά έγχυση τοπικά στην περιοχή γύρω γύρω από το δάγκωμα πχ: κρυσταλική αμπικιλίνη,αλλά και ενδοφλέβια για αποφυγή σηψαιμίας.
Μετάγγιση αίματος. Αν το ζώο παρουσιάσει διαταραχές πηκτικότητας τότε είναι αναγκαία.
Οροί ενδοφλέβια.
Διήθηση διαλύματος ξυλοκαϊνης 2% με αδρεναλίνη (1:1000) στην πληγή επιβραδύνει την απορρόφηση του δηλητηρίου.
ο καυτηριασμός της πληγής βοηθά πολύ στην εξουδετέρωση του δηλητηρίου. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί καυτό σίδερο ή ακόμη και αναμμένο τσιγάρο πάνω στην πληγή.
μπορείτε να χαράξετε προσεκτικά με ξυραφάκι ή μαχαίρι πάνω στο οίδημα και μετά να πλύνετε την πληγή με βάμμα ιωδίου ή αμμωνία

Αν υπάρχει αντιοφικός ορός αυτός δίδεται ως εξής:

μέχρι 2 ώρες από το δάγκωμα, ενίεται διηθητικά στην πληγή σε ποσότητα 50ml έως 200ml .Μετά από 2 ώρες από το δάγκωμα ο αντιοφικός ορός χορηγείται μόνο ενδοφλεβίως.Προσοχή στις αναφυλακτικές αντιδράσεις που μπορεί να παρουσιάσει.
Pάντα κάνουμε υποστηρικτική και συμπτωματική αγωγή στο ζώο.(κορτιζονούχα και αντισταμινικά σκευάσματα, αντιβιοτικά, καρδιοτονωτικά, οροί ενδοφλεβίως, κ.α.) Στενή παρακολούθηση του ζώου από κτηνίατρο για τουλάχιστον 24 ώρες.
 
Κορτιζόνη ταχείας δράσης: Solu-medrol ή Solu-cortef των 500 mg
Να κάνω μια διόρθωση.
Μεθυλ-πρεδνιζολόνη (Solumedrol)
Υδρορτιζόνη (Solucortef)
Η σχέση δραστικότητας μεταξύ των δύο ειναι 1:4 δηλαδή 125mg solumedrol αντιστοιχούν φαρμακολογικά σε 500mg solucortef
Επιτρέψτε μου μια συμβουλή μην χρησιμοποιήσετε τα φάρμακα στα σκυλιά σας αν δεν έχετε συμβουλευτεί τον κτηνίατρο σας για την σωστή δοσολογία ml/mg ανά kg.
 
Last edited by a moderator:
Να κάνω μια διόρθωση.
Μεθυλ-πρεδνιζολόνη (Solumedrol)
Υδρορτιζόνη (Solucortef)
Η σχέση δραστικότητας μεταξύ των δύο ειναι 1:4 δηλαδή 125mg solumedrol αντιστοιχούν φαρμακολογικά σε 500mg solucortef
Επιτρέψτε μου μια συμβουλή μην χρησιμοποιήσετε τα φάρμακα στα σκυλιά σας αν δεν έχετε συμβουλευτεί τον κτηνίατρο σας για την σωστή δοσολογία ml/mg ανά kg.
Ευχαριστώ Νικολή!
 
Εχθες ενας καλος φιλος συγκυνυγος εχασε το ενα απο τα σκυλια του κοκερ 6 ετων...απο δαγκωμα
οχιας στο κεφαλι. Δεν το καταλαβε οτι δαγκωσε οχια....αποτελεσμα το απογευμα που πηγε να το ταιση...
το κεφαλι του σκυλου ηταν σαν μοσχαριου απο το πρηξιμο...το πηγε στον κτηνιατρο....ηταν πολυ αργα
πλεον...το σκυλι ξεψυχησε στα χερια του.
 
Οχιά απ' όσο μπόρεσα να διακρίνω δεν ήταν.
Σαν δεντρογαλια μου φάνηκε.
Η οχιά είναι πιο μικρή και πιο σκούρα ζιγκ ζακ.
Εκτός αυτού νομίζω πως η οχιά δεν φεύγει αλλά κουλουριαζεται και περιμενει.
Έχετε ζεστές για να βγήκαν και να κυκλοφορούν.
Εδώ ακόμα έχουμε ψυχρό καιρό.
 
Οχιά απ' όσο μπόρεσα να διακρίνω δεν ήταν.
Σαν δεντρογαλια μου φάνηκε.
Η οχιά είναι πιο μικρή και πιο σκούρα ζιγκ ζακ.
Εκτός αυτού νομίζω πως η οχιά δεν φεύγει αλλά κουλουριαζεται και περιμενει.
Έχετε ζεστές για να βγήκαν και να κυκλοφορούν.
Εδώ ακόμα έχουμε ψυχρό καιρό.
Έκανε ζέστη σήμερα.

Παρά πολλά φίδια έξω.

Δεν τα έβλεπα αλλά τα άκουγα να φεύγουν μέσα στα χόρτα.

Πρώτη φορά τόσα φίδια.
Άλλες χρονιές έβλεπα πολλές σαύρες φέτος πολλά φίδια.
 
Εγώ πιστεύω ήταν οχιά τα μπαλώματα που είχε πάνω έτσι έμοιαζε
Λαφιατης Δεν ήταν σιγουρα
Είχε "ισιο" κεφάλι.
Δεν φαινόταν για τριγωνικό που έχει η οχιά.
Ο Στέλιος που το είδε από κοντά θα μας πει σίγουρα.
Ότι κι αν ήταν θέλουν προσοχή που πατάμε και κυρίως που βάζουμε τα χέρια μας.
Τα περισσότερα χτυπήματα της οχιάς είναι στα χέρια.
Λογω απροσεξίας δικης μας και τέλειου καμουφλάζ από την ίδια δεν την βλέπουμε έγκαιρα.
 
Η δεντρογαλιά,αν θυμάμαι καλά,είναι πιο λεπτή κ πιο μακριά ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΧΡΩΜΑ όμως.
Ναι έτσι ειναι
Χώρις έντονα και μεγάλα ζιγκ ζακ και με ίσιο κεφάλι.
Σε αντίθεση με την οχιά που έχει τριγωνικό εμφανές με ένα Χ πάνω και σε μερικές έχουν ένα κερατάκι στην άκρη της μύτης.
 
Είχε "ισιο" κεφάλι.
Δεν φαινόταν για τριγωνικό που έχει η οχιά.
Ο Στέλιος που το είδε από κοντά θα μας πει σίγουρα.
Ότι κι αν ήταν θέλουν προσοχή που πατάμε και κυρίως που βάζουμε τα χέρια μας.
Τα περισσότερα χτυπήματα της οχιάς είναι στα χέρια.
Λογω απροσεξίας δικης μας και τέλειου καμουφλάζ από την ίδια δεν την βλέπουμε έγκαιρα.
Δεν είχα πολύ χρόνο να την παρατηρήσω...

Δηλαδή θα είχα αν δεν είχα αποφασίσει να κάνω το βίντεο.

Διότι προσπαθούσα να βλέπω απ την οθόνη και επειδή είχε ήλιο στην ουσία δεν έβλεπα τίποτα.

Αυτό που έχω να πω είναι ότι ήταν όμορφο, γρήγορο και ικανότατο πλάσμα.

Επίσης δεν ήθελε καμία επαφή μαζί μου.

Επίσης πάρα πολλά φίδια.
Δεν τα είδα Αλλά τα άκουγα.

Ξέρω ότι ήταν φίδια διότι η σαύρες κάνουν έναν άλλον ήχο και συνήθως τις βλέπω που και που.

Ενώ αυτά ήταν πιο αθόρυβα και δεν κατάφερνα να τα δω.
 
Εγώ πιστεύω ήταν οχιά τα μπαλώματα που είχε πάνω έτσι έμοιαζε
Λαφιατης Δεν ήταν σιγουρα
Έμοιαζε με οχιά από ότι είδα σε φωτο.

Όμως δεν μπορώ να πω με σιγουριά.

Η ταχύτητα που είχε μου έκανε τρομερή εντύπωση για ένα πλάσμα δίχως πόδια.
 
Back
Top