Πόσο χρήσιμα είναι τα ψιλά νούμερα σκαγίων στα κυνήγια

Αυτή πρεπει να ήταν ...ο Γκαστόνε Ντακ (Κ..λοφαρδος ανηψιος του Σκρουτζ).sarcastic.
τι θελω και γραφω ο ανθρωπος , και δεν κανω τον βουβο παρατηρητη , οπως κανουν οι περισοτεροι , και ειναι ολα καλα, εδω ο αλλος επερνε τσιχλες με 3αρια και 4αρια , και αλλος βαζει 10αρια στης φασες , να τα πιστεψω ολα αυτα , εκτος και ηταν μεμονομενες περηπτωσης
 
Last edited by a moderator:
τι θελω και γραφω ο ανθρωπος , και δεν κανω τον βουβο παρατηρητη , οπως κανουν οι περισοτεροι , και ειναι ολα καλα, εδω ο αλλος επερνε τσιχλες με 3αρια και 4αρια , και αλλος βαζει 10αρια στης φασες , να τα πιστεψω ολα αυτα , εκτος και ηταν μεμονομενες περηπτωσης
Νομιζω Νικολα οτι σου εκανε πλακα ο φιλος και το πηρες στραβα
 
τι θελω και γραφω ο ανθρωπος , και δεν κανω τον βουβο παρατηρητη , οπως κανουν οι περισοτεροι , και ειναι ολα καλα, εδω ο αλλος επερνε τσιχλες με 3αρια και 4αρια , και αλλος βαζει 10αρια στης φασες , να τα πιστεψω ολα αυτα , εκτος και ηταν μεμονομενες περηπτωσης
Μη στραβωνεις ρε Νικο!:)
Κουβεντα κανουμε...
 
Τι δασκαλος?o_O
Τουλάχιστον αναπληρωτης καθηγητης Πανεπιστημιου!:D:D
Τι λες ρε Γιαννη.
Άκου ....αναπληρωτής :mad:
Χίλιες φορές Δασκαλος!!!!!
Το εχει πει ξεκάθαρα η .....μάνα του Σταρόβα.
Χίλιες φορές Λογιστής παρά ....υπολογιστές.;)

Άντε εσείς οι ...μικροί..hair.
Ακούτε τις Ελληνίδες ......μανάδες .sarcastic.
 
τι θελω και γραφω ο ανθρωπος , και δεν κανω τον βουβο παρατηρητη , οπως κανουν οι περισοτεροι , και ειναι ολα καλα, εδω ο αλλος επερνε τσιχλες με 3αρια και 4αρια , και αλλος βαζει 10αρια στης φασες , να τα πιστεψω ολα αυτα , εκτος και ηταν μεμονομενες περηπτωσης
Ρε συ Νικο.
Σοβαρά νόμισες οτι απαξιώνω τα γραφόμενα σου;

Δεν το εχω κάνει ποτέ σε κανένα παρά τα όσα βλέπουμε κάθε μερα (εκτός και αν γράφει πράγματα που στραβώνουνε αντί να βοηθάνε). Ούτε κάν για 3αρια ή 10αρια.

Δεν έχουμε κάνει βολές στον πίνακα ? και βλέπουμε τα ανοίγματα που περνάνε μεσα φασσες, οχι απλώς τσίχλες;

Δεν εχει τύχει σε όλους μας ? να ρίχνεις οχι 1 αλλα 3 βολές και να κοιτάς μετά το οπλο και να λες, "καλα, τι το σηκώνω το ...έρμο και τρομάζω και τα πουλάκια;"

Πριν 2 χρόνια σε ανοιχτό χωράφι το πρωτο ορτύκι της χρονιάς άκουσε 3 τουφεκιές και συνέχισε κανονικά την ...ζωή του με επιπλέον εμπειρίες. Και 10 να μπορούσα να του έριχνα μάλλον δεν θα άλλαζε ΤΠΤ.
Πέρυσι αν δεν ήταν δικό μου το οπλο, με το οποίο κυνηγάω 14 χρόνια, θα το έσπαγα στα Γρεβενα το πρώτο απόγευμα στις φάσσες.

Είπαμε να είμαστε σοβαροί εδω, παρότι "ανώνυμοι" πίσω απο ψευδώνυμα.
Αλλα να χαλαρώνουμε κιόλας με κάνα καλαμπούρι.
Σε αυτο το πνεύμα έκανα και το σχόλιο για τον Δάσκαλο Γιαννη, πριν δω το δικό σου παράπονο.
Ελπίζω να μην το παρεις και συ Γιάννη προσωπικά.
"Κουβέντα κάνουμε"

"Ειναι φίλος ο Ποσειδωνας"

Υ/Γ : ΝΙΚΟ, συνέχισε κανονικά να μας ενημερώνεις απο την επαρχία, με κυνήγια και πρακτικές γνώσεις γιατι πολλοί απο μας στις μεγαλουπόλεις υστερούμε σε αυτά.
 
Last edited:
Θα σας πω μια φάση που έζησα πριν μερικά χρόνια...έχω πάρει το δικανάκι μου και κατέβηκα στον κάμπο για κανα τσιχλάκι περπατητό. Βάζω Νο8 31γρ στη δεξιά και Νο 9 στην αριστερή (4 και 3 άστρα οι κάνες). Αρχίζω να περπατάω και είμαι ξενερωμένος γιατί από τις βροχές όλα ήταν πλημμυρισμένα και μπορούσα να περπατάω μόνο στο δρόμο....στα 50 μέτρα από το αυτοκίνητο φεύγει από δίπλα μου μια καναβή (θηλυκό πρασινοκέφαλο) με φωνές ενώ εγώ το όπλο το έχω στον ώμο.
Κατεβάζω το όπλο και του αναβω την πρώτη...βλέπω ότι την τρώει αλλά δεν κόβει καν .... πατάω και το 9αρι και βλέπω το άκρο του φτερού να τσακίζει και το πουλί πέφτει....όταν το καθάρισα είδα ότι όλα τα σκάγια Νο8 και Νο9 είχαν κολλήσει στα φτερά και το δέρμα....κανένα δεν είχε περάσει στο κρέας....ένα κωλόφαρδο 9αράκι πέρασε στην άρθρωση του φτερού και με το φτερούγισμα το παπί έσπασε μόνο του την φτερούγα του.....
Δεν κατέβασε το Νο9 το παπί....άτυχο ήταν και τυχερός εγώ....
Αυτό που προσωπικά νομίζω είναι το ορθό για τα σκάγια είναι στο κάθε θήραμα να κρατάμε το λογικό νούμερο που αντιστοιχεί στο μέγεθός του και στα πολλά κρύα να πέφτουμε 1-2 νούμερα ανάλογα το θήραμα!
Το να βάζουμε ότι νούμερο σκάγι να ναι γιατί με αυτό πήραμε ένα δυο θηράματα μάλλον θα μας βάλει στη διαδικασία κατεβάσματος καντηλιών στον κυνηγότοπο :D
 
Παιδιά όλα σχετικά είναι.....φυσικά και πέφτουν φάσσες και πρασινάκια με 8κ9....αρκεί να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες.....έχω δεί πρασινάκι να πέφτει με 9αράκι imperial 32gr.....αλλά πέρναγε καβάλα στα 10 m!!! Υπο προυποθέσεις πολλά γίνονται!!
 
Τη χρονια με τα πολλά χιόνια το Γενάρη του 17 κάθομαι το απόγευμα καρτέρι για πάπιες σε μια γκιολα στις σερρες για πάπια εχω το δίκαννο beretta prevail και μαμά τσοκ 2* και 4* εχω παρει 3 πράσινα με percorso no6 κάποια στιγμή ακούω μακρυα χήνες, δεν εχω αλλα φυσίγγια μαζί μου μετα από λίγη ωρα στρώνει ενα κοπαδι χήνες και έρχεται κατα πάνω μου στη γκιολα η απόσταση γύρω στα 25 μέτρα σηκώνω το δίκαννο σημαδεύω αυτές ππυ ήταν πιο κοντα μου και πέφτουν 2 χήνες σαν τσουβάλια με πατάτες μέσα στη γκιολα η μια ξερή και η άλλη ζωντανή η μια την είχε παρει η ντουφεκια στο λαιμό και ήταν ψόφια και η άλλη της είχε σπάσει τη φτερούγα στη ρίζα!!
 
Τη χρονια με τα πολλά χιόνια το Γενάρη του 17 κάθομαι το απόγευμα καρτέρι για πάπιες σε μια γκιολα στις σερρες για πάπια εχω το δίκαννο beretta prevail και μαμά τσοκ 2* και 4* εχω παρει 3 πράσινα με percorso no6 κάποια στιγμή ακούω μακρυα χήνες, δεν εχω αλλα φυσίγγια μαζί μου μετα από λίγη ωρα στρώνει ενα κοπαδι χήνες και έρχεται κατα πάνω μου στη γκιολα η απόσταση γύρω στα 25 μέτρα σηκώνω το δίκαννο σημαδεύω αυτές ππυ ήταν πιο κοντα μου και πέφτουν 2 χήνες σαν τσουβάλια με πατάτες μέσα στη γκιολα η μια ξερή και η άλλη ζωντανή η μια την είχε παρει η ντουφεκια στο λαιμό και ήταν ψόφια και η άλλη της είχε σπάσει τη φτερούγα στη ρίζα!!
Ειχες και φυσιγγαρα ομως Κωστα ειδικα με το 2 τσοκ θα πηγε μπαλα
 
Θα σας πω μια φάση που έζησα πριν μερικά χρόνια...έχω πάρει το δικανάκι μου και κατέβηκα στον κάμπο για κανα τσιχλάκι περπατητό. Βάζω Νο8 31γρ στη δεξιά και Νο 9 στην αριστερή (4 και 3 άστρα οι κάνες). Αρχίζω να περπατάω και είμαι ξενερωμένος γιατί από τις βροχές όλα ήταν πλημμυρισμένα και μπορούσα να περπατάω μόνο στο δρόμο....στα 50 μέτρα από το αυτοκίνητο φεύγει από δίπλα μου μια καναβή (θηλυκό πρασινοκέφαλο) με φωνές ενώ εγώ το όπλο το έχω στον ώμο.
Κατεβάζω το όπλο και του αναβω την πρώτη...βλέπω ότι την τρώει αλλά δεν κόβει καν .... πατάω και το 9αρι και βλέπω το άκρο του φτερού να τσακίζει και το πουλί πέφτει....όταν το καθάρισα είδα ότι όλα τα σκάγια Νο8 και Νο9 είχαν κολλήσει στα φτερά και το δέρμα....κανένα δεν είχε περάσει στο κρέας....ένα κωλόφαρδο 9αράκι πέρασε στην άρθρωση του φτερού και με το φτερούγισμα το παπί έσπασε μόνο του την φτερούγα του.....
Δεν κατέβασε το Νο9 το παπί....άτυχο ήταν και τυχερός εγώ....
Αυτό που προσωπικά νομίζω είναι το ορθό για τα σκάγια είναι στο κάθε θήραμα να κρατάμε το λογικό νούμερο που αντιστοιχεί στο μέγεθός του και στα πολλά κρύα να πέφτουμε 1-2 νούμερα ανάλογα το θήραμα!
Το να βάζουμε ότι νούμερο σκάγι να ναι γιατί με αυτό πήραμε ένα δυο θηράματα μάλλον θα μας βάλει στη διαδικασία κατεβάσματος καντηλιών στον κυνηγότοπο :D
σωστος , και τραυματηζουμε αδικα τα πουλια με ποιο ψηλα σκαγια απο τα κανονικα
 
Βλέποντας την ανταπόκριση της αναφοράς μου για χαμένα "σίγουρα" πουλιά, προτείνω στην Διεύθυνση του Forum ανοίξει νέο θέμα με τίτλο
"Σίγουρα" Θηράματα και όμως αστοχήσαμε ή κάτι τέτοιο.
Νομίζω θα βοηθήσει και να απαλαγούμε από το βάρος της αποτυχίας που κάποιους ...στοιχειώνει (έχω φίλο που βλέπει στον ύπνο του τον λάγαρο που βγήκε από το θάμνο που καθόταν για μισή ώρα, μόλις σηκώθηκε να ουρήσει - Τον βλέπει να ανεβαίνει στην πλαγιά στρωτά :)και καταριέται που λόγω δίκανου δεν είχε 3η βολή).
Κάτι σαν εξομολόγηση για εμάς τα ...θήματα με τα παθήματα αλλα που θα βοηθήσει όλους τους νέους κυνηγούς που διαβάζοντας θα καταλάβουν ότι σε όλους έχει συμβεί αυτό (ακόμη και στους πλέον έμπειρους κυνηγούς, άριστους θεωρητικούς, εξαιρετικούς σκοπευτες κτλ) και να μην απογοητεύονται.
 
Μου έχει μείνει χαραγμένη στο μυαλό μια εξόρμηση που εκανα μονος μου,ημέρα της Γιορτής μου (Γεναρης) πριν μερικά χρόνια! Ημουν στο χωριό και θα γιόρταζα εκει το βράδυ! Λέω το μεσημέρι στη μάνα μου πάω μια βόλτα απέναντι στο βουνό για καμία τσίχλα..τσίχλες είχε αρκετές και σε δυο ωρες,είχα πάρει στο χέρι 14 και ετοιμαζόμουν για γυρισμό..οπως γυριζα να πάω στο μηχανάκι,δρόμος αγροτικός και από κάτω ελιές μικρές νεοφυτες.αναμεσα στο δρόμο και τις ελιές και κάτω απο μένα ένας κόυμαρος αρκετά μεγαλος.πεταω μια πέτρα στον κουμάρο,φεύγει ενας κοτσυφας δεξιά..μπαμ με την κάτω κάνη(4*) του beretta 686 και πέφτει.με την τουφεκια φεύγει άλλος κοτσυφας αριστερά μπαμ με την πάνω κάνη (2*) και πέφτει! Ξανάγεμίζω και οπως γέμιζα με την άκρη του ματιού μου βλεπω ένα λαγό να τρέχει απέναντι στις μικρές ελιές,εμφανώς σηκωμένος μέσα από τον κουμαρο και αυτος..αλλά είχε ξεμακρυνει και μέσα στο δίκανο είχα φυσιγγια #9 Ariston...σηκώνω το όπλο και εκείνη την στιγμή έκανε στροφή να πάει δεξιά ,εκει του την ανάβω με την κάτω κανη και τον βλεπω εκπλήκτος να πέφτει ξερός...την πήρε στα πλευρά και μπροστά με 4* και Άριστον Ν9! Απόσταση σιγουρα 30 μέτρα..κατεβαίνω από κάτω στις ελιες μαζεύω πρώτα τα κοτσύφια και μετά πάω και παίρνω και τον λαγο! εχω πάρει αρκετούς λαγούς και με 10αρια διάσπορας στο περπατητο τσίχλας.αλλα ήταν 10-15 μέτρα.αυτη η Τουφεκιά θα μου μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου από το κεραυνοβολημα του λαγού με τόσο ψιλά σκάγια!! Γυρισα στο σπιτι χαρές και πανηγύρια καθώς το βράδυ το τραπέζι είχε και λαγό!
 
Last edited:
Τουλαχιστον 6 λαγοι με #7.5-8,σε κυνηγι μπεκατσας στο έλατο.
Αποστασεις απο 10 εως 30 μετρα.
Κυλινδρος-4*.
Καμια 10αρια παπια,"καθαρα"και μικροτερα,σε περπατητο διπλα σε ποταμιά που τα κραταει.
Αποστασεις ιδιες με τις προηγουμενες αντε λιιιγο πιο μεγαλες απο ...τις μικρές!:)
#9-10.
3-4*.
Χαρακτηριστικη φαση,αριστερη εισερχομενη τραβερσα σε καστανη,γυρω στα 25 μετρα,επεσε με σπασμενη φτερουγα-ποδι και σκαγια σε κεφαλι λαιμο.
Ζωντανη μεν,δε μπορουσε να κουνηθει δε!
Μαλλινοταπο #10,κυλινδρος.
Περιμενα για "μαυρες"....
Πολλα αγριοπεριστερα με #9,σε κυνηγι τρυγονιων.
Την περδικα,οταν την κυνηγουσα,#8 στην ανοιχτη κανη του δικανου,#7 ή 6 στην κλειστη.
Το #8,στανταρ!:)
Συμβαινουν αυτα....τα τυχερα!
Δεν θα πηγαινα επι τουτου,γι'αυτα τα θηραματα μ'αυτα τα φυσιγγια!!
Στην περδικα,τα ιδια ομως!
Δουλευε αψογα κι ας γκρινιαζε ο "γερος"!:D
 
Μου έχει μείνει χαραγμένη στο μυαλό μια εξόρμηση που εκανα μονος μου,ημέρα της Γιορτής μου (Γεναρης) πριν μερικά χρόνια! Ημουν στο χωριό και θα γιόρταζα εκει το βράδυ! Λέω το μεσημέρι στη μάνα μου πάω μια βόλτα απέναντι στο βουνό για καμία τσίχλα..τσίχλες είχε αρκετές και σε δυο ωρες,είχα πάρει στο χέρι 14 και ετοιμαζόμουν για γυρισμό..οπως γυριζα να πάω στο μηχανάκι,δρόμος αγροτικός και από κάτω ελιές μικρές νεοφυτες.αναμεσα στο δρόμο και τις ελιές και κάτω απο μένα ένας κόυμαρος αρκετά μεγαλος.πεταω μια πέτρα στον κουμάρο,φεύγει ενας κοτσυφας δεξιά..μπαμ με την κάτω κάνη(4*) του beretta 686 και πέφτει.με την τουφεκια φεύγει άλλος κοτσυφας αριστερά μπαμ με την πάνω κάνη (2*) και πέφτει! Ξανάγεμίζω και οπως γέμιζα με την άκρη του ματιού μου βλεπω ένα λαγό να τρέχει απέναντι στις μικρές ελιές,εμφανώς σηκωμένος μέσα από τον κουμαρο και αυτος..αλλά είχε ξεμακρυνει και μέσα στο δίκανο είχα φυσιγγια #9 Ariston...σηκώνω το όπλο και εκείνη την στιγμή έκανε στροφή να πάει δεξιά ,εκει του την ανάβω με την κάτω κανη και τον βλεπω εκπλήκτος να πέφτει ξερός...την πήρε στα πλευρά και μπροστά με 4* και Άριστον Ν9! Απόσταση σιγουρα 30 μέτρα..κατεβαίνω από κάτω στις ελιες μαζεύω πρώτα τα κοτσύφια και μετά πάω και παίρνω και τον λαγο! εχω πάρει αρκετούς λαγούς και με 10αρια διάσπορας στο περπατητο τσίχλας.αλλα ήταν 10-15 μέτρα.αυτη η Τουφεκιά θα μου μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου από το κεραυνοβολημα του λαγού με τόσο ψιλά σκάγια!! Γυρισα στο σπιτι χαρές και πανηγύρια καθώς το βράδυ το τραπέζι είχε και λαγό!
Το αριστον ήταν θάνατος δεν με εκπλήσσει καθολου
 
Back
Top