Πυροφάνι

εκτος το κυνήγι έχουμε και άλλες τρελες όπως το πυροφάνι από έξω ποδαράτο

15781429_10212252175728427_2962723024171015469_n.jpg

16387088_10212574198258789_1229520101289122259_n.jpg

16406733_10212574192458644_6259074906446082097_n.jpg

16831920_10212741595563617_4664657291445158769_n.jpg
 
Μπράβο Γιάννη,Από τα ομορφότερα παραδοσιακά ψαρέματα το πυροφάνι..
Είχα πάει πιτσιρικάς κάτι φορες με τα ποδια με μια κινέζικη λουξ αλλά δεν κράτησε πολύ..σκεφτόμουν να το ξαναρχίσω τις χειμωνιάτικες μπουνατσες με στόχο τα χταπόδια κ να πάρω μια petromax που είναι κορυφή αλλά είναι ακριβές..Η μαγκιά είναι στο "πεταχτο" εκει θέλει καλό χέρι..πολύ παλια με αυτή την τεχνικη έβγαζαν του κόσμου τα ψάρια με ψως από δάδες κ λυχνους..
 
Τάσο θα σου πω ένα κόλπο αυριο Δεν χρειάζεται λουξακη.. έχει πιο εύκολο τρόπο... αυτα τα έβγαλα σε μία ώρα ψαρεψά... μαζί παρεουλα με την κυρά μου..την περνω μαζί κάνης την Ψαροπούλα.. παίρνει τα ψάρια από το καμακη..η τσιπούρες της έχω βρει μέχρι και στου 30 πόντους νερό .. πάω απο της 23:00 μέχρι της 01:00 βαριά.
IMG_20180405_013820.jpg

IMG_20180312_023414.jpg
 
Last edited:
πως το κανεις το πυροφανι?
Ας μας πείτε τον τρόπο ψαρεματος με πυροφάνι...
Δεν ετυχέ ποτε να δω,ακουσω κάτι....


1) χρειαζόμαστε Μπότες Στήθους
31_Bxb_GK5l_AL.jpg

FGSPBGCUQS.jpg

η PVC η μια Νεοπρενίου εγώ έχω και από τις δυο γιατί ψαρεύω όλο τον χειμώνα και κρύονούν τα κακαλιά μου.big smile.

ένα 3m.. ((ξύλινο)) για να επιπλέει πιο πολύ ..κοντάρι το 3m είναι για τι μπορείς να το ζύγισις καλύτερα αν μέσο ορο είσαι 1.80 αν πάρεις πιο μεγάλο θα σου είναι βαρεί όταν θα ψαρεύεις στους 50 πόντους νερό αυτοί που έχουνε πιο μεγάλα είναι γιατί ψαρεύουνε από βάρκα και είναι πιο ψιλά άρα θέλουνε από 4 και πάνω

κατά προτίμηση το καμάκι να είναι με 5 δόντια ((10 μέχρι 12 )) πόντους γιατί ψαρεύεις σε βράχια έχει στενουρα δεν ψαρεύεις αφρο η σε άμμο να έχεις 8αρι

εγώ έχω αυτό παραγγελια και ο άνθρωπος έκανε κόσμημα έβγαζε μονο σε 8 και 10 δόντια και μου έκανε καλούπι ειδικά για μένα με 5 μετρημένο όπως το θέλω ..ήτανε το πρώτο 5 ντόντο που έφτιαξε χυτo χειροποίητο πραγματικά είναι τέλειο ζυγισμένο ..με μεγάλη αγκίδα για να μην σου βγαίνει το ψάρι όταν το τραβάς και όταν κανεις αερο καμάκια για τον λόγο ότι δεν βρίσκει αντίσταση αν δεν έχει καλή αγκίδα πεζή σε μεγάλο ψάρι όπως το λαβράκη που είναι σκληρό επάνω στο κεφάλι του να παρεις τα @@ σου

http://www.kamakigiapirofani.gr/models.htm
το πεντάρι ειναι το δικο μου ενα μεγαλο μπράβο στον παλικάρι ειναι πραγματικα μαστορα ..απο τις λίγες φορές που λέω μπράβο σε ελληνικη δουλειά δεν θυμάμαι να έχω πι άλλου

image.jpg
Mε 5 δόντια για χρήση σε τρύπες και στενά σημεία (κυρίως για χταπόδια) αυτό είναι στα 12cm

http://www.kamakigiapirofani.gr/photogallery.htm#prettyPhoto

απλά τρομερό απλά τέλειο ερωτευμένος...βάρα όσο θέλεις κτυπά όσο θέλεις στα βράχια ξεσκισετο δεν παθαίνει τίποτα είναι αυτό που λέει ο μάστορας το έχω 2 χρονια σε κάθε έξοδο πόσες καμακιες να ρίχνω σε βράχια και αυτά που περνώ και αυτά που χάνω και όχι αστεία βάρα να μην σου φυγή με δύναμη και γρηγοράδα καν να ακους καπ και να σου λέει ο άλλο ρε μαλακα το γάμησε το καμάκι..σχεδόν όλα τα καμάκια είναι με κολλημένες βελόνες η από σούστα φτιαγμενες ..είναι πολύ μαλακα και αν τα δουλεύεις σε βράχια δεν μένει ούτε δόντι ούτε αγιδα στραβώνουνε όταν μπαίνει μια πετρα ανάμεσα άρα πρέπει να τσεκάρεις συνεχεια το καμάκι σου..είναι μεγάλος πόνος να καμακώνεις λαβράκη 1500γρ 2000γρ και να σου βγαίνει την ώρα που το σηκώνεις η να μην το τρύπας γιατί το καμάκωσες με μεγάλη κλίση ήτανε πολύ προστά σου..άρα καμάκι πρέπει να είναι καλο με ένα καλο και ίσιο κοντάρι..ΤΕΛΟΣ

Πάμε στο φωτισμό
εδώ εγώ έχω κάνει το εξής

Προβολέας LED αδιάβροχος 72W
12 μεσαία Led 30° (Spot) και τα 12 πλαίνα 60° (Flood)
72w24l-500x476.jpg

τα κετρικα led θα σου δίνουνε το φως που θέλεις στην τρυπα που θέλεις και δεν θα σε κουράζει τα ματια να το ψάξεις τα ακριανά 12 led 6 αριστερά και 6 δεξιά θα σου δίνουνε άνοιγμα για να βλέπεις και 2 -3 μετρα τα πλαγια σου..άρα έχουμε 12 led στο κέτρο με τρομερή δύναμη να βλέπουμε το παραλλαγή διάολο ( χταπόδι ).. δεν θέλουμε και τα 24 να είναι καρφί ( spot ) δηλαδή γιατί μετά δεν θα σταύρωσης ψάρι θα τα τρομάζεις..ffffffffffff
εδώ θα πρέπει να κάνετε μια χειρολαβή στα μετρα του χεριού σας ακριβώς από κάτω και στο κέτρο του προβολέα για να το κρατάτε
χειρολαβή πάρτε μια από βούρτσα που βάφουμε καμια ξεραμένη χαλασμένη και πάρτε το πλαστικό κάθεται πολύ καλά ένα μπόλονι 20cm και το βιδώνεται στην μια από τις δυο βασης που θα έχει ο προβολές..μετακινείται την βάση ακριβώς στο κέτρο και εκεί το φέρνετε στα μετρα που θέλετε και στην κλίση που θέλετε..



Tροφοδοσία ρεύμα

μπαταριες βαθειας εκφορτισης να ειναι
κλειστού τύπου
προσοχή ΟΧΙ ΜΑΓΚΙΕΣ ΜΕ ΤΗΝ μπαταρία..
χλιστρισες έπεσες και χύθηκε επάνω σου θα την πλήρωσης πάνε τα ρούχα πάει η στολή πάει και πλάτη τα έκαψες όλα
άρα μπαταρία GEL κλειστού τύπου βαθειας εκφορτισης
εγώ έχω μια την αγόρασα 70 euro είναι 12v-21Ah 3.5k
με κρατάει πάνω από 8 ώρες ψάρεμα άρα 2 μέρες με 3 μέρες για μένα..αν η μπαταρία είναι καλή μάρκα δεν βραχυκυκλώνει όταν κανεις βουτιά και πέσεις στο νερό..θα φας και τις βούτες σου στα βράχια ψαρεύεις μια θα πας στεγνός μια βρεγμένος..αν είσαι στο ψαξες δεν βλέπεις που πατάς και όπα βαφτίζετε ο δούλους του θέου..

καλά εννοείτε ότι θέλεις καλώδια και ένωση προβολέα αν θέλεις βάλε και ένα διακόπτη να ON -OFF και μπαταρία ακόμα Bluetooth να στέλνει ρεύμα δεν έχουνε βγάλει

θέλεις ένα σάκο 10L μικρό όχι μεγάλο για να μην πεζή σαν την πουτάνα η μπαταρία και να είναι σταθερή και όρθια ..

θέλεις ένα ιμάντα όπως αυτόν να κρατάει το προβολέα ώστε όταν θέλεις να τον αφήσει να μπορούνε τα χερια σου να είναι ελεύτερα να πιάσεις το ψάρι να ξυθείς να κρατηθείς μην πέσεις ..και να φασκελωθείς όταν από βλακεία σου χάσεις καμια ψαρούκλα
Condor-_Cobra-_One-_Point-_Sling-_Schwarz-700x700.jpg


μια καλή βραδιά ειναι να μην ειναι υπερβολικά τραβηγμένα τα νερα αλλα ουτε και πλημμυρισμένα
φυσικά οχι με φεγγάρι για ψαρια ..χταποδια μπορεί κάτι να βρεις
ενα ζευγάρι γάντια Νεοπρενίου αν κρυώνουνε τα χέρια σου
αυτά από κι και μετά παίρνεις ότι σου αρέσει να κουβαλάς εσύ μην φορτώνεσαι για τι το πολύ περπατά μέσα στο νερό θα ιδρώσει μέχρι και ο κόλο σου και ας έχει και χιόνια στην παραλία
 
πιστεύω να σας βοήθησα πια εργαλεία έχω για περπατιτο πυροφάνι..σε 5 λεπτά είμαι στην παραλια μέχρι να ρίξει την βάρκα ο άλλος εγώ ψάρεψα και έφυγα και αν περάσω ας έρθει να ψαρέψει τα κακά μου από πίσω μονο στα βαθιά ότι και ότι μου ξέφυγε..όταν τα νερά παγώνουνε τα ψαρια βγαίνουνε γιαλό όπως και τα χταπόδια ..δεκέβριο μέχρι και τέλος φεβρουαρίου βγαίνουνε τα χταπόδια
 
Ξέχασες κ το άλλο "οπλο" του πυροφαναρτζη..ένα μικρό μπουκαλάκι ελαιόλαδο δεμένο με σχοινσκι κ κρεμασμένο από το λαιμό σε περίπτωση που "ρυτιδιασει" η θάλασσα..
Από βάρκα καπιοι χρησιμοποιούν στεγνή άμμο που έχουν μουλιάσει με ελαιόλαδο για μεγαλύτερη ακτινσ δράσης..
Στο Μεσολόγγι χρησιμοποιούν κοντάρια από μακριά καλαμια,τα σχίζουν λίγο για να μπει το καμάκι κ το "πιάνουν "με μεταλλικούς σφιγκτηρες..
 
Τάσο αυτό με το ελαιόλαδο δεν το έπιασα, που βοηθάει ακριβώς; Προσελκύει τα ψάρια;
Οταν εχει ρυτιδιασει η θάλασσα δεν μπορείς να δεις κατω..
Ρίξε λίγο λάδι στο πιάτο σου όταν τρως όσπρια κ θα καταλάβεις..
 
και ναι και όχι
το λάδι το ανακατεύουμε με ψιλή άμμο εγώ το βάζο σε ένα μπουκάλι λίτρο coca cola και το ρίχνω εγώ εκεί που θέλω..εκεί που πέσει το λάδι ηρεμούνε τα νερά δεν κουνιέται τίποτα βλέπεις τα πάντα
εγώ τάσο μαζεύω το λάδι από την τηγάνια που κάνω από ψαρια σαρδέλα κύριος δεν το πετάω το λάδι..αν δεν έχω τηγανητό λάδι μιλάω πάντα και λάδι ελιας ok όχι σπoρελεο..αγοράζω από μαγαζί που πουλάει τροφές για ψαρια και περνώ σαρδέλα ξέρει είναι κατά μαύρη η τροφή ρίχνω μια κουταλια τις σούπας και το ανακατεύω άμμο λάδι και τροφή μαζί..κοίτα τώρα τι γίνετε..όταν ψαρεύεις και ρίχνεις λάδια τελειώνεις κάποια στιγμή μέχρι εκεί που έχεις να πας κάπου θα τελειώσουνε τα βράχια δεν είναι αγγλία η ελλάδα...κάθομαι κάνω ένα τσιγάρο κανένα τεταρτάκι και πίσω ξανά ότι δεν είχε βγει έξω θα βγει ότι ήτανε τρυπωμένο να βγει να ψάξει να φαΐ βγαίνει από την μυρωδιά και το ξανά ψαρεύω και στην επιστροφή
 
Οταν εχει ρυτιδιασει η θάλασσα δεν μπορείς να δεις κατω..
Ρίξε λίγο λάδι στο πιάτο σου όταν τρως όσπρια κ θα καταλάβεις..


αν δείτε την μάνα σας πως ξεματιάζει και πως γίνετε το νερό μέσα στο πιάτο θα καταλάβετε τι λέμε
 
Back
Top