Shore jigging

Aυτα ειναι γουστα ...

Αυτόν τον τύπο τον παρακολουθώ καιρό τώρα. Έχει καλό εξοπλισμό, βγάζει ψάρια αλλά τεχνικά είναι μάπας! Απορώ πραγματικά πως του χτυπάνε τέτοια ψάρια και πολύ περισσότερο πώς τα βγάζει!!
 
Αυτόν τον τύπο τον παρακολουθώ καιρό τώρα. Έχει καλό εξοπλισμό, βγάζει ψάρια αλλά τεχνικά είναι μάπας! Απορώ πραγματικά πως του χτυπάνε τέτοια ψάρια και πολύ περισσότερο πώς τα βγάζει!!
Στην αποχη μόνο ο Μάνος είναι
 
Πολύ λίγες οι φορές που το έχω δοκιμάσει, χωρίς αποτέλεσμα. Μόνο μία φορά, λίγο πριν βγει ο πλάνος από το νερό, είδα σαν αστραπή μια γυαλάδα να τον ακολουθεί και να στρίβει απότομα μπροστά μου. Είχα τον ήλιο πίσω μου και άστραψε σαν καθρέφτης, ήταν μεγάλο ψάρι αλλά πιο πολύ ήθελε να παίξει παρά να φάει.
 
Ενα ωραιο πρωινο με αρκετές ζαργάνες να κυνηγάνε τα πλακάκια και μια έκπληξη που γύρισε στη μαμα θάλασσα να μεγαλώσει.

Μπράβο Γεράσιμε! Απ'ότι ακούω και βλέπω από φίλους έχει γεμίσει η θάλασσα με κυνηγούς. Τους έχει πετύχει καθόλου?
 
Πιστεύω πως ειναι νωρις ακομα, για την περιοχή της Αττικης τουλαχιστον. Αλλα η αλήθεια ειναι οτι ειχα πολυ καιρο να παω για ψαρεμα. Ειναι καλη εποχή για shore απο τωρα μεχρι και Νοέμβρη. Παντως σημερα απο τις 8:00 και μετα ειχε πολυ κυνήγι ιδιαίτερα στα ανοιχτά.
 
Πιστεύω πως ειναι νωρις ακομα, για την περιοχή της Αττικης τουλαχιστον. Αλλα η αλήθεια ειναι οτι ειχα πολυ καιρο να παω για ψαρεμα. Ειναι καλη εποχή για shore απο τωρα μεχρι και Νοέμβρη. Παντως σημερα απο τις 8:00 και μετα ειχε πολυ κυνήγι ιδιαίτερα στα ανοιχτά.
Με την ζέστη πως την παλεύεις να κοπανιέσαι; Εγώ το σορ το σταμάτησα για αυτόν τον λόγο ακριβώς...
 
Για μένα το καλύτερο είναι να έχεις στημένα 2 καλάμια, ένα σορ και ένα spinning. Και να κάνεις διαλείμματα. Άσε που στο shore δεν χρειάζεται να έχουμε καλάμια 80-120 για να έχουμε αποτέλεσμα, με ένα πιο μαλακό 30-60 κάνουμε την τεχνική άψογα.
 
Για μένα το καλύτερο είναι να έχεις στημένα 2 καλάμια, ένα σορ και ένα spinning. Και να κάνεις διαλείμματα. Άσε που στο shore δεν χρειάζεται να έχουμε καλάμια 80-120 για να έχουμε αποτέλεσμα, με ένα πιο μαλακό 30-60 κάνουμε την τεχνική άψογα.
Εξαρτάται το μέρος. Πήγαινε σε μέρος με 70 μέτρα βάθος και πες μου αν θα μπορείς να ψαρέψεις με 30-60 καλάμι...
 
Εξαρτάται το μέρος. Πήγαινε σε μέρος με 70 μέτρα βάθος και πες μου αν θα μπορείς να ψαρέψεις με 30-60 καλάμι...

Το καλυτερο ειναι ενα καλαμι με action 21-120.Aν σου κοπουν τα χερια με πλανους 80-90γρ,κανεις την πλακα σου με 40-45.
Αλλα και ενας πλανος μικρος στα 60-80μ βαθος θελει καλαμι εξω για να δουλεψει,γινεται αυτοματα 80γρ στα τοσα μετρα,ασε
που τον παρακαλας να πατωσει:D
 
Το καλυτερο ειναι ενα καλαμι με action 21-120.Aν σου κοπουν τα χερια με πλανους 80-90γρ,κανεις την πλακα σου με 40-45.
Αλλα και ενας πλανος μικρος στα 60-80μ βαθος θελει καλαμι εξω για να δουλεψει,γινεται αυτοματα 80γρ στα τοσα μετρα,ασε
που τον παρακαλας να πατωσει:D
Δεν υπάρχει τέτοιο καλάμι!! Ότι και να γράφει ο κατασκευαστής!!!
 
Μια χαρα υπαρχει και μια χαρα τα γραφει ο Ιαπωνας!!SHIMANO NEXAVE CX 270 action 21-125gr.Oποιος το εχει ξερει......
Αλέξανδρε συγνώμη φίλε αλλά δεν συμφωνώ καθόλου. Ειδικά για το συγκεκριμένο καλάμι. 90αρι πλάνο δεν τον παίζει σωστά με τίποτα. Άποψη μου βέβαια :)
 
Back
Top