Franchi Team

Εαν οχι,παιζει στο μελλον να σπας καρυδια με αυτην απλα και μονο επειδη την πληρωσες!
Εννοεις οτι δεν ερχεται ή κατι άλλο?Παντως εγω πριν κανα δυο χρονια που την επωμισα,το κοντακι μου φανηκε κοντο,δε μου ρχονταν αυτο που λεμε "με τη μια"....ηθελε διορθωσεις....το ιδιο ειχα "δει" και στην sx3.Στο θεμα κοντακι....Beretta...για καποιο λογο(τουλαχιστον σε μενα),μου ρχεται "για πλακα"....το θεωρω καλυτερο κοντακι απ τα benelli,και οχι μονο....
 
Πάντως ένας γνωστός μου που την έχει όχι με τις δύο κανες αλλά την μαύρη έχει και αυτός δύο χρόνια δεν μου έχει αναφέρει κάτι....εγώ πάντως είναι επιφυλακτικος!

Εδω σε ανα καταστημα κυνηγητικων ειδων... μου ειπε ο καταστηματαρχης οτι εχουν αναφερθει θεματα στα συγκεκριμενα οπλα.
Εγω παντως γενικος για τα ιταλικα οπλα εχω χασει πλεον την εμπιστοσυνη τους, ειναι πλεον
γνωστο οτι εχει πεσει η ποιοτητα τους και η αξιοπιστια τους και ειδικα στα φθηνιαρικα μοντελα.
αλλωστε αυτο το βλεπω στην πραξη απο φιλους μου που τα εχουν παρει και αντιμετωπιζουν διαφορα θεματα.
 
Last edited:
Εδω σε ανα καταστημα κυνηγητικων ειδων... μου ειπε ο καταστηματαρχης οτι εχουν αναφερθει θεματα στα συγκεκριμενα οπλα.
Εγω παντως γενικος για τα ιταλικα οπλα εχω χασει πλεον την εμπιστοσυνη τους, ειναι πλεον
γνωστο οτι εχει πεσει η ποιοτητα τους και η αξιοπιστια τους και ειδικα στα φθηνιαρικα μοντελα.
αλλωστε αυτο το βλεπω στην πραξη απο φιλους μου που τα εχουν παρει και αντιμετωπιζουν διαφορα θεματα.
Πιστεύω όχι σε όλα....αλλά σε αρκετά και ειδικά για τα φθηνά μοντέλα δεν θα τα επέλεγα εύκολα!
 
Εδω θα μιλησω ως μηχανολογος μηχανικος πρωτα και μετα σαν κυνηγος.Πρεπει να διαχωρισουμε τα οπλα ειδικης παραγγελιας απο τα οπλα μαζικης κατασκευης.
Καποτε για να αγορασεις ενα οπλο μαζικης παραγωγης επρεπε να πουλησεις ενα χωραφι στο χωριο και το νεφρο σου.Οι καννες ηταν φτιαγμενες σε τορνους,φρεζες
και τα δε ξυλινα μερη σε κορδελες και ρασπες.Οσο μπαινουν τα CNC ολο και περισσοτερο στις κατασκευαστικες εταιριες οπλων,τοσο λιγοτερος χρονος χρειαζεται
για την κατασκευη ενος οπλου οπου στο τελος μεταφραζεται σε χαμηλοτερη τιμη.Η Franchi για παραδειγμα εχει 2 καλουπια PVC τυπου φυσητου,δυναμικης
περιπου ανα 8αωρο 550 κοντακια,550 ξυστα.Τα ξυλινα μερη ειναι σε παντογραφο CNC αλλα η παραγωγη πεφτει στο μισο.Κρατωντας μια εταιρια τα στανταρ
των μεταλλων,μπορει τα παραξει φτηνα οπλα.Περα απο τα ιταλικα-ισπανικα-αμερικης οπλα μαζικης κατασκευης που μπορει ο καθενας να πει την γνωμη του
καλη η κακη,υπαρχει το φαινομενο BAIKAL.Φτηνα οπλα,φανταστικα κραματα,το παιρνεις τωρα και με το ιδιο οπλο κυνηγαει και το τρισεγγονο σου!Η αρχη
της μηχανικης λεει-Ποιος ειναι ο πιο αξιοπιστος μηχανισμος?Η απαντηση ειναι ο πιο απλος.Με την λιγοτερη συντηρηση και τις λιγοτερες βλαβες.
Σαν κυνηγος τωρα θα πω οτι το οπλο μου θελω να το γλενταω.Να μπαινω στα ρουμανια και να βγαινω εγω και το οπλο κοτλε απο τις γρατζουνιες.Να τρωω
κουβαδες νερο και αν μου πεσει ρε αδελφε να μην καταληξω με στραβωμενο σαγονι απο το εγκεφαλικο!Αν τα φτυσει απο τις κακουχιες να το θαψω με τιμες
και να παρω το ιδιο παλι καινουργιο.Το λεω γιατι στην ντουλαπα μου εχω ενα parker πλαγιοκανο με δαμασκινες καννες 91 ποντους, κοκορια,δισκανδαλο.Αγορασμενο
πριν 80 χρονια 150λυρες αγγλιας και καθομαι και το κοιταω.
 
Εδω θα μιλησω ως μηχανολογος μηχανικος πρωτα και μετα σαν κυνηγος.Πρεπει να διαχωρισουμε τα οπλα ειδικης παραγγελιας απο τα οπλα μαζικης κατασκευης.
Καποτε για να αγορασεις ενα οπλο μαζικης παραγωγης επρεπε να πουλησεις ενα χωραφι στο χωριο και το νεφρο σου.Οι καννες ηταν φτιαγμενες σε τορνους,φρεζες
και τα δε ξυλινα μερη σε κορδελες και ρασπες.Οσο μπαινουν τα CNC ολο και περισσοτερο στις κατασκευαστικες εταιριες οπλων,τοσο λιγοτερος χρονος χρειαζεται
για την κατασκευη ενος οπλου οπου στο τελος μεταφραζεται σε χαμηλοτερη τιμη.Η Franchi για παραδειγμα εχει 2 καλουπια PVC τυπου φυσητου,δυναμικης
περιπου ανα 8αωρο 550 κοντακια,550 ξυστα.Τα ξυλινα μερη ειναι σε παντογραφο CNC αλλα η παραγωγη πεφτει στο μισο.Κρατωντας μια εταιρια τα στανταρ
των μεταλλων,μπορει τα παραξει φτηνα οπλα.Περα απο τα ιταλικα-ισπανικα-αμερικης οπλα μαζικης κατασκευης που μπορει ο καθενας να πει την γνωμη του
καλη η κακη,υπαρχει το φαινομενο BAIKAL.Φτηνα οπλα,φανταστικα κραματα,το παιρνεις τωρα και με το ιδιο οπλο κυνηγαει και το τρισεγγονο σου!Η αρχη
της μηχανικης λεει-Ποιος ειναι ο πιο αξιοπιστος μηχανισμος?Η απαντηση ειναι ο πιο απλος.Με την λιγοτερη συντηρηση και τις λιγοτερες βλαβες.
Σαν κυνηγος τωρα θα πω οτι το οπλο μου θελω να το γλενταω.Να μπαινω στα ρουμανια και να βγαινω εγω και το οπλο κοτλε απο τις γρατζουνιες.Να τρωω
κουβαδες νερο και αν μου πεσει ρε αδελφε να μην καταληξω με στραβωμενο σαγονι απο το εγκεφαλικο!Αν τα φτυσει απο τις κακουχιες να το θαψω με τιμες
και να παρω το ιδιο παλι καινουργιο.Το λεω γιατι στην ντουλαπα μου εχω ενα parker πλαγιοκανο με δαμασκινες καννες 91 ποντους, κοκορια,δισκανδαλο.Αγορασμενο
πριν 80 χρονια 150λυρες αγγλιας και καθομαι και το κοιταω.
Στο μυαλό μου είσαι φτάνει 14 χρόνια η γρατζουνιά στα χέρια και παντού από εδώ και πέρα το όπλο αυτό που έχω όχι γρατζουνιά τίποτα δεν έχει
 
Σας ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις σας εγώ σκέφτομαι εξής η Φράνκι γίνετε στη Μπενελι οκ μέχρι εδώ έχει και το μηχανισμό της λέτε να το βγάλει χάλια άρα και τα φτηνά μοντέλα Μπενέλι χάλια θα είναι η το άλλο μην πάρεις λένε μπενελι σε προσφορά είναι από Τουρκία (για να λένε κάτι θα ξέρουν) ποιος μας λέει όμως ότι και τα ακριβά μοντέλα δεν περνούν κάνες από εκεί πλέον ένα μας σώζει πας και τους λες φτιάξτε το εδώ μπροστά μου αλλιώς Δεν πίστευω
 
Ο @Nikolis έχει πάει στο Urbino και έχει δει τη γραμμή παραγωγής, εκεί φτιάχνονται τα όπλα. Οι καννες έρχονται από τη μητρική Beretta.
Αντε ρε με τον λασιθιωτη τον κρυφομπενελιαρη.απορίας άξιον για ποιο λογο πήρε merkel
.yelling.
 
απορίας άξιον για ποιο λογο πήρε merkel
.yelling.
δεν βγαζει πλαγιο η Benelli .sarcastic.
ειχε πει και το εξης τεραστιο:
"οποιος δεν ξερει τι οπλο θελει να παρει, παιρνει Beretta.
μολις καταλαβει τι θελει, το πουλαει και παιρνει αλλο οπλο"
.sarcastic..RESPECT.
 
Και στο Franchi club (τελευταίο το υπόσχομαι...)

Πρώτο cal 12 μετά το 32αρακι μου το 2001 μια ελαφρώς μεταχειρισμένη 610 VSL με 71 εκατοστά κάνη και σταθερό τσοκάρισμα κάνης 2** κατόπιν υπόδειξης των θείων μου για το κυνήγι του λαγού... Το πιστό μου λαγοντούφεκο που το χρησιμοποίησα και σε τσίχλες και σε φάσσες με επιτυχία. Το έχω πλέον παροπλισμένο στον οπλοβαστό εδώ και μια 8ετία... Το βγάζω κάθε εξάμηνο, το απολιπαίνω και το ξαναλιπαίνω και παιρνώ κάποιες στιγμές αναμνήσεων και επωμήσεων...



Τελειώνοντας το πανεπιστήμιο και παίρνοντας υποτροφία για το εξωτερικό ήρθε ως δώρο από τον πατέρα μου η 612 Griffone με 71 εκατοστά κάνη και εναλλάξιμα mobile chokes... Παρόλο που κυνήγησα μια δεκαετία σχεδόν με αυτό το όπλο όλα τα θηράματα ποτέ δεν αισθάνθηκα άνετα μαζί του και με τα μέτρα του... Προσπάθησα να το φτιάξω αλλά πάντα κάτι δεν κόλαγε... Με το που πήρα την SX3 είναι δίχως δεύτερη σκέψη στον οπλοβαστό, όπως και η 610, έχοντας όμως πολύ μεγάλη συμβολική και ψυχολογική αξία και βγαίνει κάθε εξάμηνο μόνο για προληπτική συντήρηση...



Πάντως για μένα από τότε που η Franchi πέρασε στον όμιλο και στράφηκε στην αδράνεια, έπαψε να είναι στα μάτια μου ένα όπλο με ποιοτικές κάνες και ιδιαίτερους μηχανισμούς και έγινε ένα περιφερειακό brand της οικονομικής κατηγορίας... Λάθος, σωστό, αυτή η αντίληψη μου δημιουργήθηκε και για αυτό από το 2015 στράφηκα μόνο σε αμερικάνικα όπλα πλέον...
 
Για δυο μέρες ήμουν χωρίς franchi τώρα όλα οκ ήρθε το εργαλείο franchi affinity 71cm με χαμηλή ρίγα και δεύτερη 61 cm slug με σκοπευτικα δοκιμές στα τρυγόνια ακούω γνώμες από κατόχους για Τσόκ και αν ξέρουμε ιδιαίτερες αγάπες σε φυσίγγια που σαν franchi τα ρίχνουν όλα πιστεύω υστερόγραφο κάνω όλα τα κυνήγια
 
Back
Top