BENELLI 828U

Για κυνήγι με σκύλο Φέρμας.........για καρτερία κυνήγια θα προτιμούσα βαρύτερο όπλο.....
.
Αν το θέλεις γι αυτό μια χαρά ειναι.οι κανες του ξεφεύγουν απ τη στενομυαλια της μπενελι στ αυτογεμη κι επειδή το χω ρίξει εχει πολυ καλη τουφεκια και καλές κανες.αν σ αρέσει και σχεδιαστικά να το παρεις. Για καρτέρι όντως ειναι πολυ ελαφρυ
 
Νομιζω οτι ακριβως για τη χρηση που το θες το εβγαλε κι η Μπενελι και στα συν οτι εχει τα περιθωρια να ερθει στα μετρα σε σχεση με τα κοινα σουπερ ποζε
 
Αν το θέλεις γι αυτό μια χαρά ειναι.οι κανες του ξεφεύγουν απ τη στενομυαλια της μπενελι στ αυτογεμη κι επειδή το χω ρίξει εχει πολυ καλη τουφεκια και καλές κανες.αν σ αρέσει και σχεδιαστικά να το παρεις. ΓιΕυα καρτέρι όντως ειναι πολυ ελαφρυ
Αν το θέλεις γι αυτό μια χαρά ειναι.οι κανες του ξεφεύγουν απ τη στενομυαλια της μπενελι στ αυτογεμη κι επειδή το χω ρίξει εχει πολυ καλη τουφεκια και καλές κανες.αν σ αρέσει και σχεδιαστικά να το παρεις. Για καρτέρι όντως ειναι πολυ ελαφρυ
Ευριπίδη ευχαριστώ πολύ .........αφού έριξες με αυτό έχει καλύτερα βλητικα χαρακτηριστικά λόγω κώνων και μεγαλύτερων αυλών????? Τι είδες? Και σαν αίσθηση τι σου άφησε από τη χρήση????
 
Εγώ προσωπικά χωρίς να έχω ιδία άποψη για το συγκεκριμένο όπλο θα πήγαινα σε ένα δοκιμασμένο δίκανο....υπάρχουν πολλά από δαυτα σε αυτά τα χρήματα που κάνει το benelli μιας και δεν είναι καθόλου λίγα...και να σημειωθεί πως έχω σε μεγάλη εκτίμηση τα αυτογεμη της εταιρείας!
 
Ευριπίδη ευχαριστώ πολύ .........αφού έριξες με αυτό έχει καλύτερα βλητικα χαρακτηριστικά λόγω κώνων και μεγαλύτερων αυλών????? Τι είδες? Και σαν αίσθηση τι σου άφησε από τη χρήση????
Σαφως λογω κώνων και 18,5 αυλου.εριξα στο σκοπευτήριο μονο κι επειδή σε κάποια στιγμη μου τελείωσαν τα 28αρια εριχνα με 30αρια λαμπρο κιτρινα.ειναι ευκολο οπλο στη χρηση λογω βάρους και είδα ωραία σπασιματα και κοντά και μακρια.μέχρι τα 30 γραμμάρια που εριξα δεν ηταν καθόλου ενοχλητικο. Το παιδι που το εχει αντιμετώπισε στην αρχή κάποιο πρόβλημα με την σκανδάλη τ οποιο δεν το θυμάμαι τώρα αλλα λύθηκε εύκολα μέσω αντιπροσωπειας.επειδή ειναι γνωστός μου αν θες μπορω αύριο να τον πάρω τηλ.και να σου πω ακριβως τι ηταν
 
Για κάποιον που το θέλει για περπάτητο κυνηγι έχει τρομερά φιλική αίσθηση στα χέρια... Θυμίζει περισσότερο μια κοντοκανη καραμπινα πάρα δικανο... Οι τουφεκιες του είναι πάρα πολύ καλές... Η κίνηση του όπλου κ η ευκολία με την οποία μπαίνει στο στόχο επίσης πολύ οικεία... Είναι σαν να το έχεις χρόνια... Το βάρος του επιμελώς κατανεμημενο...
Δεν μου άρεσε η αίσθηση της σκανδαλης για δικανο, είναι βαριές, αλλά κ η τιμή του προσωπικά. ..
Αν δεν προβλημάτιζει κάποιον η εμφάνιση κ η τιμή του, είναι ένα όπλο που θα σε κερδίσει από την πρώτη επωμιση...
Η αξιοπιστία του δυστυχώς είναι πολύ νωρίς για νσ κριθεί...
 
Εγώ το γουστάρω πάρα πολύ και μακάρι κάποια μέρα να καταφέρω να το αποκτήσω. Το ίδιο εύχομαι και σε σένα φίλε Βαγγέλη. Ότι σου είπαν τα παιδιά είναι όλες οι γνώσεις που πρέπει να έχεις νομίζω :)
 
Σαφως λογω κώνων και 18,5 αυλου.εριξα στο σκοπευτήριο μονο κι επειδή σε κάποια στιγμη μου τελείωσαν τα 28αρια εριχνα με 30αρια λαμπρο κιτρινα.ειναι ευκολο οπλο στη χρηση λογω βάρους και είδα ωραία σπασιματα και κοντά και μακρια.μέχρι τα 30 γραμμάρια που εριξα δεν ηταν καθόλου ενοχλητικο. Το παιδι που το εχει αντιμετώπισε στην αρχή κάποιο πρόβλημα με την σκανδάλη τ οποιο δεν το θυμάμαι τώρα αλλα λύθηκε εύκολα μέσω αντιπροσωπειας.επειδή ειναι γνωστός μου αν θες μπορω αύριο να τον πάρω τηλ.και να σου πω ακριβως τι ηταν
Ευχαριστώ πολύ!!!
 
Για κάποιον που το θέλει για περπάτητο κυνηγι έχει τρομερά φιλική αίσθηση στα χέρια... Θυμίζει περισσότερο μια κοντοκανη καραμπινα πάρα δικανο... Οι τουφεκιες του είναι πάρα πολύ καλές... Η κίνηση του όπλου κ η ευκολία με την οποία μπαίνει στο στόχο επίσης πολύ οικεία... Είναι σαν να το έχεις χρόνια... Το βάρος του επιμελώς κατανεμημενο...
Δεν μου άρεσε η αίσθηση της σκανδαλης για δικανο, είναι βαριές, αλλά κ η τιμή του προσωπικά. ..
Αν δεν προβλημάτιζει κάποιον η εμφάνιση κ η τιμή του, είναι ένα όπλο που θα σε κερδίσει από την πρώτη επωμιση...
Η αξιοπιστία του δυστυχώς είναι πολύ νωρίς για νσ κριθεί...
Έχεις απόλυτο δίκιο.........ξεφεύγει από το κλασικό αλληλεπιθετο είναι εντυπωσιακό έχει καλές κριτικές......η αξιοπιστία.......θα δείξει.........όσο για την τιμή........τα λάθη,τα πάθη και τα"γούστα" πληρώνονται.........
 
Καλησπέρα φίλοι μου......θα ήθελα τις γνώμες σας για αυτό το όπλο........
Βαγγέλη όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω το 828 είναι ένα όπλο με άριστη ποιότητα κατασκευής κτλ.
Το έχει ο κολλητός μου για κυνήγια φερμας και όντως εκεί είναι το στοιχείο του. Καλοζυγισμενο ( με κανες 66 εκ) ανεβαίνει ονειρικά, η σκανδάλη θα μπορούσε να είναι καλύτερη, μου αρέσει η ελαφρά υπερυψωμένη ριγα και έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με τα υπόλοιπα συμβατικά δικανα.....τις φλατζες αλλαγής κλίσεων. Ένα μειονέκτημα που διέκρινα στο κοντάκι αφορά το πέλμα progress και κατά πόσο ειναι εφικτή η επιμήκυνση του κοντακιου εαν κριθεί απαραίτητο.
 
Το είχα δει στον Καλκαντζακο όταν είχα πάει να δω το 690. Διαπίστωσα ότι ήταν ελαφρύ όμορφα ζυγισμενο και ανέβαινε όπως είπαν και τα παιδιά,θαυμάσια. Δε μου αρεσε που εμοιαζε στη βαση με αυτογεμες, μου αρεσε που ρυθμιζοταν ομως. Δε μου αρεσε επισης οτι το βγάζει μονο 66 αρι. Δεν εχω ριξει με το οπλο για να ξερω τη συμπεριφορα του ομως εργονομικα ειναι αψογο.
 
Έχεις απόλυτο δίκιο.........ξεφεύγει από το κλασικό αλληλεπιθετο είναι εντυπωσιακό έχει καλές κριτικές......η αξιοπιστία.......θα δείξει.........όσο για την τιμή........τα λάθη,τα πάθη και τα"γούστα" πληρώνονται.........
αν ξελασπωσουμε θα το παρω στο γιο μου
 
επισης σε λιγο καιρο βγαινει και το sporting.
για τα γούστα μου πιο όμορφο.
και έχει και ατσάλινη βάση νομίζω.
Αλλά θα έχει τουλάχιστον ένα χιλιάρικο πάνω!
Η ατσάλινη βάση που δεν έχει αυτή τη στιγμή το 828 είναι το μόνο που με χαλάει λίγο στο όπλο! To sporting τι παραπάνω θα έχει ξέρεις Γιώργο? Το τωρινό βγαίνει και σε 76άρες κάννες, έχει ρυθμιζόμενο κοντάκι οπότε τι του λείπει για να γίνει sporting πέρα από το βάρος?
 
Η ατσάλινη βάση που δεν έχει αυτή τη στιγμή το 828 είναι το μόνο που με χαλάει λίγο στο όπλο! To sporting τι παραπάνω θα έχει ξέρεις Γιώργο? Το τωρινό βγαίνει και σε 76άρες κάννες, έχει ρυθμιζόμενο κοντάκι οπότε τι του λείπει για να γίνει sporting πέρα από το βάρος?
Έχουν μπει προσθαφερουμενα ένθετα εσωτερικά του κοντακιου για να ρυθμίζεις ακριβως το ζύγισμα του όπλου νέα ρυθμιζόμενη σκανδάλη 4 σταδίων αν δεν κάνω λάθος και εχει βελτιωθεί ακόμα στο κλείδωμα.. lock plate το ονομάζει
 
Last edited:
Back
Top