Πρόγραμμα Άρτεμις (ερωτηματολόγιο)

Απο μνημης???.fff..what.
Ο lusso καθεται σκεπτικός στο γραφειο του, ενα δροσερο ανοιξιατικο πρωινο στην πρωτευουσα..
Τσι-χλες...
2 4 6 8.. 10 να ταφησω; Καντω 12.
Τρεις πεντε δεκαπεντε και εφτα 22,βαλε και αλλες δυο του διπλανου του λοφου 24. Εικοσι τε σσε ρις. Ωραια.

-Βεβαια το πεδιο με το περισσότερο ενδιαφερον θα είναι το τελευταιο με την καταναλωση των φυσιγγιων-
Τεσσερσιμισι χιλιαδες τσιχλες με μολις 487 και 4 εμπλοκουλες φυσιγγιαha haaa
 
Καλημέρα Altair..
Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι..... ο αγριόχοιρος! Αυξήθηκε! Αν όχι οι μέρες....αλλά το όριο!
Το αγριοκούνελο...στην Λήμνο...αυξήθηκε...ακόμα και την νύχτα!
Σε ότι αφορά τα δημοσιευμένα αποτελέσματα....συπλήρωσε για μια χρονιά το ερωτηματολόγιο...και στείλε το.
Όταν θα λάβεις πίσω το έντυπο με τα δημοσιευμένα στοιχεία...είμαι σίγουρος ότι θα βρείς πολλά ενδιαφέροντα πράγματα μέσα σε αυτό!
Κάντο για μια χρόνια...και που ξέρεις...μπορεί να σου γίνει συνήθεια!!
Φιλικά...
Φιλε μην παιδευεσαι ,τζαμπα ασχολησε:(
 
Παντως και η σκεψη της υλοποιησης σε ηλεκτρονικη μορφη, δε θα επρεπε να μην περναει απο το μυαλο των ανθρωπων που τρεχουν το Αρτεμις
Δεν είναι κακή ιδέα...αλλά νομίζω ότι ο βαθμός εξοικίωσης...των κυνηγών με τα ηλεκτρονικά μέσα είναι ακόμα χαμηλός.
Πιο πολύ θα με ενδιέφερε να μπορώ να ανανεώνω την άδεια μου ηλεκτρονικά...όπως πληρώνω τέλη...φόρους κλτ....και σε δεύτερο χρόνο να συμπληρώνω το ερωτηματολόγιο.
 
Θα το πω αλλιως. Ας πουμε οτι και το 1/3 των ερωτηματολογιων να συμπληρωθει ηλεκτρονικα, σημαινει ενα σημαντικο κομματι ελλατωσης data entry για τα παιδια που τρεχουν το προγραμμα. Επισης καλο θα ηταν να εβγαιναν μπροστα με καποιου ειδους feedback για τυχον διορθωσεις/προσθηκες. Το τελευταιο δεν ξερω αν γινεται ηδη βεβαια
 
Από στατιστική άποψη έχει ένα λάθος πάντως το πρόγραμμα πιστεύω. Θα έπρεπε να είναι ατομικό και όχι να βάζουμε τις καταγραφές συνολικά όλης της παρέας, γιατί αν τότε θεωρητικά το συμπληρώναμε όλοι θα είχαμε επανάληψη των ίδιων στοιχείων πολλές φορές που φουσκώνουν τεχνητά τα νούμερα και της παρατήρησης ειδών και της θήρευσης κλπ
 
Από στατιστική άποψη έχει ένα λάθος πάντως το πρόγραμμα πιστεύω. Θα έπρεπε να είναι ατομικό και όχι να βάζουμε τις καταγραφές συνολικά όλης της παρέας, γιατί αν τότε θεωρητικά το συμπληρώναμε όλοι θα είχαμε επανάληψη των ίδιων στοιχείων πολλές φορές που φουσκώνουν τεχνητά τα νούμερα και της παρατήρησης ειδών και της θήρευσης κλπ
Το πρόγραμμα πιστεύω ότι μπορεί να λειτουργήσει αριστα μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας (εφαρμογής). με πρωτοβουλεια υπουργείου και κυνηγετικής ομοσπονδίας,αλλά εδώ στην Ελλάδα βασιλευει η κοπροσυνη!!!
 
Φιλε μην παιδευεσαι ,τζαμπα ασχολησε:(
Ποιος ασχολειται Βικτωρα τζαμπα με τι;
για το ερωτηματολογιο λες προφανώς..
Δοθεισης ευκαιριας να πω οτι απο καποιους συναδελφους ακουσα για μπεκατσες σε παραλιακά μερη.
Δεν το ξερω ωστοσο αν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα αφου ελεγχεται η αξιοπιστια τους.
Chris Caz μπεκατσες ειχε στα μερη σου κι αν ναι σε ορεινους τοπους η παραλιακά;
 
Από στατιστική άποψη έχει ένα λάθος πάντως το πρόγραμμα πιστεύω. Θα έπρεπε να είναι ατομικό και όχι να βάζουμε τις καταγραφές συνολικά όλης της παρέας, γιατί αν τότε θεωρητικά το συμπληρώναμε όλοι θα είχαμε επανάληψη των ίδιων στοιχείων πολλές φορές που φουσκώνουν τεχνητά τα νούμερα και της παρατήρησης ειδών και της θήρευσης κλπ
Συμφωνω. Βεβαια εγω ημουν ο μονος που ο συμπληρωνα, οποτε κατα καποιο τροπο καλυπτα και τους λοιπους. Αλήθεια ποσες παρεες υπάρχουν που το συμπληρωνουν ολοι; ;)
 
Ωραια τα ερητηματολογια και οι καταγραφες
αλλα εδω χρειαζονται αλλες δρασεις για να σωθει η κατασταση και ο πληθυσμος των θηραματων για να βουλωσουν και τα στοματα των Φυσιολατρων του κ@λου
Ας απαιτησουν να ξηλωθουν ολα τα παλουκια της πρασινης αναπτυξης που κοσμουν τα τελευταια χρονια τις περισσοτερες βουνοκορφες
ας απελευθερωσουν ολοι οι ΚΣ θηραματα για να εμπλουτισουν την υπαιθρο
ας καλλιεργησουν βιοτοπους και να τους εμπλουτισουν με ποτιστρες και ταιστρες αλλα και αναδασωσεις
ας καταγγειλουν οικοπεδοφαγους και Τσελιγκαδες που μαντρωνουν χιλιαδες στρεμματα δασικης γης
ας καταγγειλουν παρανομες απελευθερωσεις αγριμιων η εστω να ζητησουν στειρωσεις
και τοτε και εμεις θα ειμαστε οι πρωτοι που θα τους στηριξουμε
Βαρεθηκα τοσα χρονια
καθε νεα κυνηγετικη σεζον να τρεμει η ψυχη μου για απαγορευσεις θηραματων -κυνηγοτοπων
και κανεις μα κανεις να μην με εκπροσωπει απο την στιγμη που εγω για να κανω το μερακι μου
πρεπει να απολογηθω σε καθε λογης παπ@ρολογους για να βρω το δικιο μου
 
Chris Caz μπεκατσες ειχε στα μερη σου κι αν ναι σε ορεινους τοπους η παραλιακά;
Πάνο δεν βγήκα για μπεκάτσα τον τελευταίο μήνα λόγω έλλειψης σκύλου. Γενικά για τη μπεκάτσα στο βουνό ήταν η χειρότερη χρονιά που θυμάμαι ως κυνηγός. Όσον αφορά τα παράλια, είναι συχνό φαινόμενο να πέφτουν πουλιά στην παραλία όταν πιέζονται από κακοκαιρία με παγωνιά και χιόνια στα ορεινά. Έτσι λοιπόν, άκουσα από φίλους ότι με τα χιόνια και τις παγωνιές που είχαμε για 2- 3 ημέρες λίγο πριν τη λήξη του κυνηγιού, πολλοί ξεχύθηκαν στα παράλια και πήραν αρκετά πουλιά. Δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι εκείνες τις μέρες μέσα στην πόλη κυκλοφορούσαν πολλά αυτοκίνητα με τα σκυλόκουτα πίσω...
 
Πανούτσο, βάλθηκες να κάνεις το Άρτεμις ψηφιακό; .sarcastic.
Άσε τις πολλές ερωτήσεις και έλα να σου δείξω σε ποιες παραλίες συχνάζουν οι μπεκάτσες τον Αύγουστο....:cool:
Και δεν χρειάζεται να απαντήσεις, άσε να πέσει και τίποτα κάτω, σου υπόσχομαι ότι δεν θα το εκλάβω ως αδυναμία σου....very funny..love.
 
Ποιος ασχολειται Βικτωρα τζαμπα με τι;
για το ερωτηματολογιο λες προφανώς..
Δοθεισης ευκαιριας να πω οτι απο καποιους συναδελφους ακουσα για μπεκατσες σε παραλιακά μερη.
Δεν το ξερω ωστοσο αν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα αφου ελεγχεται η αξιοπιστια τους.
Chris Caz μπεκατσες ειχε στα μερη σου κι αν ναι σε ορεινους τοπους η παραλιακά;

Στις παραλίες μαζί με του γλάρους απ όσο ξέρω ....mornin cof
 
Καλημέρα!
Το μάθημα της ημέρας...για έμενα είναι η συμπλήρωση και αποστολή του ΑΡΤΕΜΙΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!
Είναι το μόνο εργαλείο που μπορεί να μας στηρίξει....με τα καλά και με τα κακά του! Χωρίς τα στοιχεία της μελέτης...η ΚΣΕ θα ήταν "γυμνή" μπροστά στην ΕΕ και τους πολέμιους του κυνηγίου.
Μην το αμελούμε!!
Καλή συνέχεια σε όλους!
 
Καλημέρα!
Το μάθημα της ημέρας...για έμενα είναι η συμπλήρωση και αποστολή του ΑΡΤΕΜΙΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!
Είναι το μόνο εργαλείο που μπορεί να μας στηρίξει....με τα καλά και με τα κακά του! Χωρίς τα στοιχεία της μελέτης...η ΚΣΕ θα ήταν "γυμνή" μπροστά στην ΕΕ και τους πολέμιους του κυνηγίου.
Μην το αμελούμε!!
Καλή συνέχεια σε όλους!
Σωστότατος!!! Είναι ένα από τα πολλά πράγματα που μπορούμε να κάνουμε!
 
Back
Top