Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παλιά Παναγιώτη πριν την εμφάνιση των ατσσλινων κυνηγούσαν με το ίδιο φυσιγγι όλα και υδρόβια και φασιανο , αγριογαλλο.
Το νιτρο πρέπει να σημαίνει περισσότερο ποσοστό νιτροκυταρινης στην πυρίτιδα αν κάνω λάθος να με διορθώσουν τα παιδιά.
Μαλον νυτρογλικερινης ειναι κωστα
 
Οι αμερικανικές πυρίτιδες δεν είναι διβασικες, είναι μόνο βασικές.
Είναι νιτροκυτταρική με επιπλέον χημική επεξεργασία.
Το νίτρο έχει την ιδιότητα να ενώνεται με το νερό του αέρα η ακόμα χειρότερα της υγρασίας δημιουργώντας αστάθεια ή ακόμα χειρότερα η ένωση του νερού με το νίτρο παράγει οξέα που εύκολα δημιουργούν αυτοανάφλεξη.
Γιαυτό το λόγο γίνεται επεξεργασία με την χημική ουσία της διφενίλαμίνης η οποία δεσμεύεται στο νίτρο (ισχυρότερα από το νερό) και θωρακίζει την πυρίτιδα από την φυσιολογική της αστάθεια. Το αποτέλεσμα δημιουργεί την απόλυτη σταθερή πυρίτιδα ή την αμερικανική πυρίτιδα που ξέρουμε όλοι.
Τα αποτελέσματά της τα ξέρετε πιο καλά από εμένα.
 
Οι αμερικανικές πυρίτιδες δεν είναι διβασικες, είναι μόνο βασικές.
Είναι νιτροκυτταρική με επιπλέον χημική επεξεργασία.
Το νίτρο έχει την ιδιότητα να ενώνεται με το νερό του αέρα η ακόμα χειρότερα της υγρασίας δημιουργώντας αστάθεια ή ακόμα χειρότερα η ένωση του νερού με το νίτρο παράγει οξέα που εύκολα δημιουργούν αυτοανάφλεξη.
Γιαυτό το λόγο γίνεται επεξεργασία με την χημική ουσία της διφενίλαμίνης η οποία δεσμεύεται στο νίτρο (ισχυρότερα από το νερό) και θωρακίζει την πυρίτιδα από την φυσιολογική της αστάθεια. Το αποτέλεσμα δημιουργεί την απόλυτη σταθερή πυρίτιδα ή την αμερικανική πυρίτιδα που ξέρουμε όλοι.
Τα αποτελέσματά της τα ξέρετε πιο καλά από εμένα.
Νικο οι αμερικανηκες ειναι ολες δυβασικες
 
Η παραπάνω χημική διαδικασία χρειάζεται περίπου 52 ημέρες για ολοκληρωθεί.
Οι ευρωπαϊκές πυρίτιδες δεν επεξεργάζονται με αυτό τον τρόπο, γιαυτό υπάρχει αστάθεια από παραγωγή σε παραγωγή.
 
Το 1920 ο Αμερικανός χημικός Φρεντ Ολσεν, του οποίου το όνομα θα παραμείνει για πάντα συνδεδεμένο με την ανάπτυξη της Ball powder. Στο εργοστάσιο πυρομαχικών του Στρατού του Picnanny Arsenal (New Jersey), παρά την έλλειψη ενδιαφέροντος από τις επίσημες αρχές, συνέχισε τις σπουδές του για τη σταθεροποίηση της νιτροκυτταρίνης εκ μέρους του, μέχρι που άρχισε να ανακαλύπτει την ορθολογική χρήση της διφαινυλαμίνης και να σχεδιάζει μια απολύτως πρωτότυπη διαδικασία κατασκευής, η οποία πραγματοποιήθηκε το 1929, πηγαίνοντας στο Western Cartridge Company των βιομηχανιών του Olin.
 
Σημερινες και αυτες!
Ψιλα νουμερα:
72Sl0Nd.jpg

W8eAAi0.jpg

ZbmzXr8.jpg

Χονδρα απο 6 και κατω:
q8BL342.jpg

zUKZFqs.jpg

BBBDI67.jpg

Χονδρα και εδω και ολη σχεδον η σειρα special collection NSI και η ειδικη σειρα fly target ντοπια.

McZTIpJ.jpg
 
Άλλαξε χέρια η fly targ?τα φυσίγγια της premier / gold 36g nickel καθώς κ το winter 36g παραμένουν ιδια?
Γιάννη από ότι ξέρω η γυναίκα του τα βγάζει μετά το θάνατο :(του μεγάλου Ορεστη.την ρώτησα για τα winter και premier προ καιρού που την ειδα και μου είπε έχουν ίδια γόμωση με παλιά.εχω ένα φυλλάδιο νέο της fly target το βάζω σε λίγο,πιστευω θα το βρω.
 
Κώστα έχει πολλα ναι.αυτο πρέπει είναι αυτό που λες.
2nMG95K.png
Τέρμα κάτω αριστερά δίπλα στα tordo της cheddite.

Μπράβο πάντως στα κυνηγομαγαζα σας μεγάλη ποικιλία και από ότι έχετε αναφέρει παιδιά και οι τιμές τούς πολύ καλύτερες από τις Αθήνας.
Με την πρώτη ευκαιρία Γιάννη θα ήθελα να μάθω τιμές για τα φυσίγγια cal 20.
 
Γιαννη πως κ δεν σηκωσες τα πυρκαλ σουπερ??.sarcastic.
Για να δω τι παρατηριτηκοτητα εχεται..οποιος μου βρει που ειναι κρυμμενο ενα κουτι Μαπακης (στην τριτη φωτο με τα ψιλα )θα τον παραδεχτω..
.my man..sarcastic.
Δεν εννοω το τεταρτο αριστερα πανω- πανω διπλα στο επετειακο tordo..Για ψαξτε με προσοχη...sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top