φύλαξη φυσιγγίων

Mafia Calabria

Moderator
Ο καλύτερος τρόπος για μακροχρόνια φύλαξη είναι τα μεταλλικά κουτιά πυρομαχικων του στρατού,το καπάκι τους έχει λάστιχο γύρω γύρω και κλείνει αεροστεγος τοποθετούμε χύμα τα φυσιγγια βάζουμε και ένα φακελάκι silica gel όπως αυτά που είναι μέσα στα ρούχα και είναι εντάξει για πολλά χρόνια . Επίσης περνουν λουκέτο κάνοντας τα ασφαλές από παιδιά και περιεργους.
 
Εγώ βάζω τα κουτιά με τα φυσιγγια μέσα σε φελιζολ με καπακι..Σαν αυτό που βάζουμε τα..ψάρια.δεν είχα ποτέ πρόβλημα με υγρασια.Γενικα όμως είμαι φλου(και ας μην με λένε Μπαμπη.sarcastic.)Πάντα εχω φυσιγγια χύμα σε συρτάρια,πάνω σε κομοδίνα,Και κάτω απο το κάθισμα του..αυτοκινήτου!ΥΓ Μόνο μια μικρή συλλογή που εχω την προσέχω σαν τα μάτια μου..
 
Γενικα όμως είμαι φλου(και ας μην με λένε Μπαμπη.sarcastic.)Πάντα εχω φυσιγγια χύμα σε συρτάρια,πάνω σε κομοδίνα,Και κάτω απο το κάθισμα του..αυτοκινήτου!
.xm.... Δεν είσαι ο μόνος Τάσο... Κι εγώ, μια από τα ίδια! .....shake hands. .very funny.
 
Γεια σου κ. Στελιο Συναδελφε!!!.shake hands.ΥΓ και κάτι που θυμήθηκα κάποιοι όταν τελειώνει το κυνήγι δεν βγάζουν τα φυσιγγια απο την φυσιγγιοθηκη αλλά τα αφήνουν πάνω.Η φυσιγγιοθηκες και ειδικά η δερματινες που το μέταλλο ερχετε σε επαφή,οξειδωνουν γρήγορα τα φυσιγγια..
 
Γεια σου κ. Στελιο Συναδελφε!!!.shake hands.ΥΓ και κάτι που θυμήθηκα κάποιοι όταν τελειώνει το κυνήγι δεν βγάζουν τα φυσιγγια απο την φυσιγγιοθηκη αλλά τα αφήνουν πάνω.Η φυσιγγιοθηκες και ειδικά η δερματινες που το μέταλλο ερχετε σε επαφή,οξειδωνουν γρήγορα τα φυσιγγια..
Εμένα μου λες....sarcastic.:rolleyes::cool:
 
Εγώ μια μικρή συλλογή που έχω την έχω μέσα σε μια βαλίτσα και χύμα μέσα ρύζι για την υγρασία (πατέντα του κεφαλιού μου δεν ξέρω αν όντως κάνει δουλειά), πάντως μέχρι στιγμής είναι σε αρκετά καλή κατάσταση. Δεν τις κανακεύω βέβαια, και να τις ψάχνω μια μια, αλλά φαίνονται μια χαρά.
 
Να παραθεσω και μια αλλη πτυχη του θεματος. Εχουμε ποτε αναρωτηθει για τον τροπο και τις συνθηκες φυλαξης των φυσιγγιων απο τη στιγμη της παραγωγης τους μεχρι τη στιγνη που θα τα παρουμε απο το ραφι του καταστηματος;
 
.xm..xm.Δεν το εχω σκεφτεί ποτέ αυτο..όμως όλα πιθανά είναι.Ισως η σοβαρές εταιρίες να έχουν κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους με σωστή θερμοκρασία..Αν πούμε οτι είναι έτσι ως εδώ καλά..Τώρα μέχρι να φτάσουν στα ράφια του καταστήματος ίσως να βράζουν και έξω απο καμιά μεταφορική μέσα στον ήλιο..
 
Last edited:
Μια φορά μου έτυχε να πάρω κάτι μαγιοντσι που ήταν στην βιτρίνα κυνηγομαγαζου πολλά χρονια,τα 35νταρια πράσινο κουτί με πορτοκαλί στη μέση επειδή ήτανε απέναντι από το τζάμι το πορτοκαλί είχε ξεβαψει και είχε γίνει άσπρο από τον ηλιο.δεν πήρα ούτε μια περδικα μαυτα τώρα τι φταίει η πολυκαιρια η ηλιοθεραπεια που κάναν τόσα χρονια.
 
Κωνσταντίνε τα φυσιγγια δεν έχουν ημερομηνία λήξης..Δεν φταίει η πολυκαιρια.Φταινε όμως σίγουρα η φύλαξη σε μέρος με υγρασία και ζέστη..Εντάξει δεν λέω να ρίξει κανείς φυσιγγια απο τον καιρο του..Νωε.sarcastic.!!Όμως εχω ρίξει φυσιγγια 10ετιας τσιχλοφυσιγγα χωρίς πρόβλημα στην καταβολή του θηραματος η περίεργο ήχο στη τουφεκιά..
 
Συμφωνώ φίλε Τάσο αν όμως βρεις κάποια φυσιγγια καλά και σε καλές τιμές και θέλεις να στοκαρεις για τα κυνηγια σου πρέπει να τα φυλαξεις και σωστα.
 
!!Όμως εχω ρίξει φυσιγγια 10ετιας τσιχλοφυσιγγα χωρίς πρόβλημα στην καταβολή του θηραματος η περίεργο ήχο στη τουφεκιά..
Εχω φυσιγγια FEDERAL επιχαλκωμενα για παπια εικοσαετιας, είναι σαν καινουργια και σε πρόσφατη δοκιμή μαμαγαν. Όμως είναι συνεχώς σε σωστό χώρο,.
 
Συμφωνώ φίλε Τάσο αν όμως βρεις κάποια φυσιγγια καλά και σε καλές τιμές και θέλεις να στοκαρεις για τα κυνηγια σου πρέπει να τα φυλαξεις και σωστα.
Αυτο είναι το μόνο σίγουρο Κωνσταντίνε!
 
Έχω φτιάξει ένα μεγάλο κουτί από 3άρι κόντρα πλακέ θαλάσσης με δικά μου χωρίσματα μέσα. Στο κλείσιμο λάστιχο για τα κουφώματα για αεροστεγές κλείσιμο και μέσα έναν αφυγραντήρα καμπίνας (παρόμοιο με αυτόν που βάζουμε στους οπλοβαστούς). Πρόβλημα με φυσίγγι δεν έχω αντιμετωπίσει ΑΚΟΜΑ και είμαι γνήσιος καρτεριτζής κυνηγός... στοκάρω αρκετά...χαχα .sarcastic.
 
Έχω φτιάξει ένα μεγάλο κουτί από 3άρι κόντρα πλακέ θαλάσσης με δικά μου χωρίσματα μέσα. Στο κλείσιμο λάστιχο για τα κουφώματα για αεροστεγές κλείσιμο και μέσα έναν αφυγραντήρα καμπίνας (παρόμοιο με αυτόν που βάζουμε στους οπλοβαστούς). Πρόβλημα με φυσίγγι δεν έχω αντιμετωπίσει ΑΚΟΜΑ και είμαι γνήσιος καρτεριτζής κυνηγός... στοκάρω αρκετά...χαχα .sarcastic.
Ωραίος ο George και γω κάτι τέτοιο έχω στο νου μου μια κούτα με κόντρα πλακέ δίπλα τοιχοματα και στη μέση το φελιζολ το μπλε που χρησιμοποιούν στις οικοδομες.
 
Τα κουτιά αυτά μπορείτε να τα βρείτε εδώ www.galaxyarmynavy.com item number 9102. Εχει ακόμα παραλαγες μποτακια και πολλά άλλα. Στέλνει παντου.

Και πως θα τον πληρώσουμε φίλε Κωνσταντίνε με τα capital controls;;; Συμφωνώ πάντως στην άποψη ότι κάποια καλά φυσίγγια, πιο ακριβά καλό είναι να τα φυλάσσουμε σωστά!
 
Και πως θα τον πληρώσουμε φίλε Κωνσταντίνε με τα capital controls;;; Συμφωνώ πάντως στην άποψη ότι κάποια καλά φυσίγγια, πιο ακριβά καλό είναι να τα φυλάσσουμε σωστά!
Τι να σου πω φίλε Μάνο υπομονή δεν θα ναι για πάντα ετσι.
 
Back
Top