ΦΥΣΙΓΓΙΑ MAGNUM

Τα magnum

«Επειδή πολλοί μπερδεύονται, ας το ξεκαθαρίσουμε από την αρχή. Όταν λέμε magnum εννοούμε ένα φυσίγγι 76mm. Τα magnum φυσίγγια έχουν βαριές γομώσεις και μας ήρθαν από την Αμερική. Τώρα, βέβαια, υπάρχουν και super magnum με μήκος φυσιγγίου 81mm. Τα magnum φυσίγγια έχουν το καλό ότι στέλνουν πιο πολλά σκάγια στο στόχο. Έτσι, για παράδειγμα, ένα magnum φυσίγγι είναι πολύ καλό για τις πάπιες. Έχουν όμως και ένα βασικό μειονέκτημα: η ταχύτητά τους είναι αργή σχετικά με ένα απλό φυσίγγι. Έτσι μπορούμε να πούμε ότι όσο πιο βαρύ είναι ένα φυσίγγι τόσο πιο αργό είναι. Δεν μπορεί να ξεκινήσει ένα βλήμα 31 γραμμάρια με την ίδια ταχύτητα με ένα άλλο 51 γραμμαρίων. Επίσης το ύψος της δέσμης των σκαγιών σε ένα ελαφρύ φυσίγγι είναι μικρό ενώ σε ένα magnum φυσίγγι μπορεί να φτάσει και τα 7 μέτρα. Δηλαδή, τα πρώτα με τα τελευταία σκάγια απέχουν απόσταση 7 μέτρων. Κάνοντας, όμως, μια τουφεκιά στο χαρτί το βλέπεις να γεμίζει τρύπες από τα σκάγια και χαίρεσαι. Εκεί δεν φαίνεται τίποτε. Στην πραγματικότητα, όμως, αν τουφεκίσεις ένα θήραμα που κινείται, τα σκάγια που θα το πλήξουν θα είναι πάνω κάτω ίδια σε αριθμό με ένα πιο ελαφρύ φυσίγγι».
 
Καπως ετσι αλλα με πολλες αλλες υπολογησημες διαφορες.....
Προσοπηκη μου εκτημηση ενος μαγκνουν φυσιγγιου με 52 - 54 γρ ειναι αποκληστικα στο κυνηγι μεγαλων κοπαδιων και σε αποστασεις που δεν ξεπερνανε τα 40 μετρα.....
Βασηκα ο 76αρης καληκας στην ιδιογομωση ειναι πολλη χρηστικος αν στηνεις φυσιγγια με το οριο του απλου καληκα......
Εκη περνεις αλλα εργα που κανενα εργοστασιο δεν θα σου δωσει ........
 
Τα παραπανω γραφομενα ειναι απο τον Αμβροσιο Δημητρακοπουλο με μεγαλη πειρα στην ιδιογομωση ...
Ανοιξα αυτο το θεμα ωστε οσοι ξερετε εκ πειρας για τα συγκεκριμενα φυσιγ να δωσετε τα φωτα σας μιας κ δεν ξερουμε πολλα για δαυτα !!! :)
 
Εκτος απ τα φρυδια σου γραψε και κατι αλλο αν ξερεις....seveys.
Αργυρή μην παρεξηγείς το μήνυμα μου. Μαγκνουμ στην Ελλάδα δεν χρειάζεστε για μένα. Βλητικα μας καλύπτουν κτηματολογικά τα 70 άρια φυσίγγια για μένα πάντα :)
 
σίγουρα ενδιαφέρον θέμα για όσους τους ενδιαφέρει η χρήση τους
για την χώρα μας και τα κυνήγια μας δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι παραπάνω από ένα καλό εμπορικό φυσίγγι η ένα καλό γεμισμένο αντίστοιχα
στα 30+ χρόνια που κυνηγάω δεν έχω ρίξει ούτε 1 για δοκιμή και δεν μιλάω για την τσίχλα αλλά για την φάσσα :)
 
Δυο είναι οι τρόποι διαχείρισης των καλύκων 76χιλ.
Βαριά γόμωση σε σχετικά χαμηλότερη ταχύτητα.
Ελαφρύτερη γόμωση σε σχετικά μεγαλύτερη ταχύτητα.
Η διαφορά με τους Αμερικάνους είναι ότι ενώ εκείνοι (SAAMI) έχουν τις ίδιες πιέσεις στα 70 & 76 χιλ., οι Ευρωπαίοι (CIP) την αυξάνουν από τα 740 στα 1050bar.
 
Κατι αναλογο σε αυτο που ειπα και εγω σαν ιδιογομωτης ποιο πανω φιλε elvas.
Θεωρω παντως πως για εναν ιδιογομωτη η δευτερη περηπτωση εχει μεγαλητερο ενδιαφερον οταν μηλαμε για μοληβδινα...
Για τα ατσαλινα ειναι μονοδρομος λογου χωρητικοτητας και λογο ταχυτητας που θελουμε να πιασουμε.......οπως προειπε και ο φιλος teo virginia........
 
Magnum φυσιγγια και συγκεκριμενα της Maionchi και Rottweil ειχα ριξει παλια σε παπια στη λιμνη....αυτο που θυμαμαι ειναι οτι στη συνεχεια τα τραυματισμενα προσπαθουσα να τ αποτελειωσω με lambro μπλε(δεν ειχα άλλα magnum) και δεν εκανα τιποτα.Η γνωμη μου ειναι οτι καταρχην θα πρεπει να χρησιμοποιουνται για μεγαλα θηραματα υδροβια,αγριογουρουνα,ουτε καν για φασσες και για αποστασεις οπου θεωρουμαι οτι τα απλα φυσιγγια ειναι ανεπαρκη....για να το πω πιο απλα, κερδιζουμε λιγα μέτρα(μιλαω παντα για φυσιγγια εμποριου).....απο ταχυτητες δράμα,πολυ αργά,ιδιως τα rottweil οσο φαρμακερα ηταν, τοσο οι προσκοπευσεις του ηταν "αστα να πανε"....ολοκληρη νταλικα θελανε.....παντως τα χω σταματησει εδω και χρονια......
 
απο ταχυτητες δράμα,πολυ αργά,ιδιως τα rottweil οσο φαρμακερα ηταν, τοσο οι προσκοπευσεις του ηταν "αστα να πανε"....ολοκληρη νταλικα θελανε.....παντως τα χω σταματησει εδω και χρονια......

+1
Θελανε μπροστα τα γερμανικα, αλλα οτι εβρισκες δεν φυτρωνε μαλλι που λενε κ στο χωριο...
 
Μια άλλη ίσως χρησιμότητα των magnum είναι για τον λαγο στο καρτέρι σε ανοιχτό πεδίο..
Το rem nitro έχει την φήμη των πιο μακρινών βολών σε αυτό το κυνήγι..Και όσοι το έριξαν απλά δεν το άλλαξαν..
Νομίζω δεν είναι κ τόσο μεγάλη υπερβολή στα χοντρά νούμερα πχ στο ν2..
 
Αντε θα σας το πω.......μιας και το εφερε η κουβεντα......
Το τραυματισμενο παπι ηδικα αυτο που εχει ορθιο το κεφαλι δεν πεφτη με 3αρια και 5αρια..... Και ο λογος ειναι η γωνια που το ντουφεκαμε σε σχεση με το νερο η οποια εξοστρακιζει- σταματαει ολα τα σκαγια που προορηζωντε για το πανω μερος του σωματος και απλα παμε για 1 η 2 σκαγια σε κεφαλι η λαιμο.......ηδικα στα 50++ μετρα με το παπι μπροστα και εγω απο πησω να το κυνηγαω και να το ντουφεκαω εχω χασει παρα πολλα.....
Σε αυτες της αποστασεις το καλητερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να εχουμε 5 φυσιγγακια πανω μας 52 - 54 γρ σε Νο 7 - 8 .....
Απο τοτε που το εκανα αυτο δεν τα σκοτωνα αλλα σταματισα να τα κυνηγαν μιση λιμνη μεχρι να τα πιασω.......
1 - 2 σκαγια Νο 7 σε λαιμο η κεφαλι το σταματαει σχεδον καθε φορα ......
 
Μια άλλη ίσως χρησιμότητα των magnum είναι για τον λαγο στο καρτέρι σε ανοιχτό πεδίο..
αυτό ακριβώς με πρόλαβες...
rot.jpg
[/url][/IMG]
 
Back
Top