Γενικός εξοπλισμός σκύλου

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω να αντικαταστήσω την αλυσίδα του σκύλου γιατί σκουριάζει και λερώνει το μπαλκόνι. Σκεφτόμουν να πάω σε σχοινί ή σε προστατευμένη αλυσίδα. Έχετε κάτι να προτείνετε? Μιλάω πάντα για την αλυσίδα που περιορίζει τον σκύλο κοντά στο σπιτάκι του!
 
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω να αντικαταστήσω την αλυσίδα του σκύλου γιατί σκουριάζει και λερώνει το μπαλκόνι. Σκεφτόμουν να πάω σε σχοινί ή σε προστατευμένη αλυσίδα. Έχετε κάτι να προτείνετε? Μιλάω πάντα για την αλυσίδα που περιορίζει τον σκύλο κοντά στο σπιτάκι του!
Βασίλη το σχοινί το αποκλείω γιατί βυρινιαζει και μπερδεύεται εύκολα, αλυσίδα καλύτερα γαλβανιζε και ένα στριφταρι σε μια από τις άκρες τις για να μην μπερδέψει.
 
Σε δυο σκυλια που δοκιμασα σκοινι περα απο το οτι "παπαριαζει" αμεσως με νερα κ μαζευει βρωμα, το δαγκωναν σιγα σιγα κ μετα κοβοταν... Χρησιμοποιουσα το σκοινι που βαζουν στα ιστιοπλοικα που εχει αντοχη... Καλυετρη λυση για μενα ειναι ενα αλυσιδακι περασμενο μεσα σε λεπτο λαστιχο αν δεν θες να ακουγεται ο ηχος της αλυσιδας στο δαπεδο...
 
Σε δυο σκυλια που δοκιμασα σκοινι περα απο το οτι "παπαριαζει" αμεσως με νερα κ μαζευει βρωμα, το δαγκωναν σιγα σιγα κ μετα κοβοταν... Χρησιμοποιουσα το σκοινι που βαζουν στα ιστιοπλοικα που εχει αντοχη... Καλυετρη λυση για μενα ειναι ενα αλυσιδακι περασμενο μεσα σε λεπτο λαστιχο αν δεν θες να ακουγεται ο ηχος της αλυσιδας στο δαπεδο...
Άρι ξέρεις πού μπορώ να βρω κάτι τέτοιο?
 
Βασίλη το σχοινί το αποκλείω γιατί βυρινιαζει και μπερδεύεται εύκολα, αλυσίδα καλύτερα γαλβανιζε και ένα στριφταρι σε μια από τις άκρες τις για να μην μπερδέψει.
Τέτοια έχω τώρα Κωνσταντίνε αλλά επειδή πέφτουν νερά πάνω της κάνει επιφανειακή σκουριά συνεχώς και λερώνει το κάγκελο και το σπίτι του σκυλιού.
 
Εγω παλιοτερα ειχα φτιαξει κατι τετοιο, ειχα βρει ψιλη αλυσιδα κ λαστιχο λεπτο κ ευκαμπτο,απο μαγαζι με χρωματα -σιδηρικα τα ειχα παρει... Ωστοσο ακομα κ ετσι, αν η αποφυγη της σκουριας ειναι το θεμα, δεν θα κανεις τιποτα... Κ αυτο πετα σκουρια με τον καιρο...
Ισως μια δοκιμη με σκοινι ιστιοπλοιας λεπτο κ γερο κ λιγη τυχη να μην το δαγκωνει ο σκυλος να κανεις δουλεια σου...
 
Η λύση είναι η γαλβανιζε αλυσίδα ή αυτό που είπε ο Άρης. Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει αλυσίδα, όχι πολύ χοντρή και την έχω περάσει από λάστιχο κήπου για νερό. Αν σιλικοναρεις και τις 2 πλευρές να μην μπαίνουν νερά δεν σκουριάζει. Στριφταρια ανοξείδωτα και νομίζω θα είσαι εντάξει.
 
Παιδιά πήρα αυτά τα ψαλίδια

https://www.temu.com/gr/σετ-ψαλιδιώ...ια-κούρεμα-και-αραίωση-g-601099517617315.html


Για τα λεφτά τους απίστευτη ποιότητα και πάρα πολύ κοφτερά δεν το πίστευα πόσο εύκολα έκοβε κόμπους του κοκερ

Πόσο θα κρατήσουν δεν ξέρω αλλά καθάρισα και τα τρία μαλλιαρα που έχω άνετα και γρήγορα (τα δηλώνουν και inox)
 
Back
Top