Φυσίγγια για τρυγόνι

οσοι ριχνετε τα imperial τα 32 γραμ. να προσεχετε γιατι ειναι ενα φυσιγγι που αφηνει πααααρα πολυ ακαυτη πυριτιδα στην κανη και ορισμενες φορες οσοι το ριχνουν με αυτογεμες τους ερχεται το μπαρουτι στη μουρη. το ριχναμε αρκετα εδω κι εχει παρατηρηθει αρκετες φορες το φαινομενο. αντιθετα το imperial το 30 γραμ. ειναι αλλο φρουτο. πολυ καλο φυσιγγι. το hit σε δυσκολους καιρους δεν τα παει πολυ καλα για τωρα και μεχρι να κρυωσει μια χαρα. οταν κρυωσει και βαλει υγρασια οχι
 
ενα πολυ καλο 30αρι που τραβαει πολυ ειναι της kalco το c7.βεβαια δεν το βλεπω εδω στα μαγαζια και δεμ ξερω αν βγαινει ακομα. ηταν σε πιρτοκαλι καλυκα οταν το εριχνα. και αν υπαρχει δεν ξερω ποσο κανει. τολη ασε τα πειραματα και ριχνε το κιτρινακι. απλα μαμει. ουτε overkill ουτε τιποτα. δεν θα καταλαβαινουν τι τους ηρθε
 
Χωρίς διάθεση να προσβάλω κανένα αλλα και επειδή πολλές φορές διαβάζω αντίστοιχα σχόλια για απότομο άνοιγμα τουφεκιές.

Όλα τα σκάγια φεύγοντας απο την κάνη έχουν (αρχική) ταχύτητα και διεύθυνση.
Οι μοναδικές δυνάμεις που επενεργούν πάνω τους Πλέον, ειναι η Βαρύτητα (πάντα σταθερή προς τα κάτω) και η Αντίσταση του αέρα (ανάλογη με το "τετράγωνο της ταχύτητας" δηλαδή για σκάγια με 10% παραπάνω ταχύτητα αντίσταση 21% μεγαλύτερη, καθόσον 1,1 χ 1,1=1,21) + τον Πνέοντα άνεμο.

Η Αντίσταση του αέρα τα "κοντράρει" και ετσι χάνουν ταχύτητα και σιγά σιγά αρχίζουν οι τροχιές ΟΛΩΝ των σκαγιών να κάμπτονται προς τα κάτω με την Βαρύτητα να αυξάνει την επίδραση της στην διαδρομή των σκαγιών (παραβολικές τροχιές όποιοι θυμούνται τα προβλήματα βολών απο τις ...Πανελλήνιες ή τις ....Πανελλαδικές - άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε την βράκα αλλοιώς!!!!)

Ετσι ενώ στα 20 μέτρα υπαρχει "πτώση" των σκαγιών κατα π.χ. 5 εκατοστά απο την ευθεία στην οποία έφυγαν τα σκάγια, στα 40 μέτρα η "πτώση" θα ειναι (π.χ) 15 εκ. και στα 60 μέτρα μπορεί να ειναι 35 εκατοστά.
Επίσης αν υπαρχει πλευρικος άνεμος όλα τα σκάγια θα εκτραπούν ομοιόμορφα (σχεδόν, με τα πιο "πιεσμένα" να εκτρέπονται περισσότερο) προς την κατεύθυνση που τα "σπρώχνει" ο άνεμος.
Πως γίνεται τα σκάγια που στα 15-20 μέτρα πήγαιναν σε συγκεκριμένη κατεύθυνση να αλλάξουν πορεία και να έχουν απότομο άνοιγμα;
Μεγαλύτερη πτώση :Ναι
Μεγαλύτερη εκτροπή λογω ανέμου :Ναι.
Ομως όλα τα σκάγια της τουφεκιάς (εκτός απο τα άκρα/ εξαιρέσεις μιας κατανομής) και σε συγκεκριμένες κατευθύνσεις (κατακόρυφο λογω βαρύτητας + όπου "φυσάει ο άνεμος") λόγω Φυσικής. Οχι λόγω φυσιγγίου.
Χωρίς διάθεση να προσβάλω κανένα αλλα και επειδή πολλές φορές διαβάζω αντίστοιχα σχόλια για απότομο άνοιγμα τουφεκιές.

Όλα τα σκάγια φεύγοντας απο την κάνη έχουν (αρχική) ταχύτητα και διεύθυνση.
Οι μοναδικές δυνάμεις που επενεργούν πάνω τους Πλέον, ειναι η Βαρύτητα (πάντα σταθερή προς τα κάτω) και η Αντίσταση του αέρα (ανάλογη με το "τετράγωνο της ταχύτητας" δηλαδή για σκάγια με 10% παραπάνω ταχύτητα αντίσταση 21% μεγαλύτερη, καθόσον 1,1 χ 1,1=1,21) + τον Πνέοντα άνεμο.

Η Αντίσταση του αέρα τα "κοντράρει" και ετσι χάνουν ταχύτητα και σιγά σιγά αρχίζουν οι τροχιές ΟΛΩΝ των σκαγιών να κάμπτονται προς τα κάτω με την Βαρύτητα να αυξάνει την επίδραση της στην διαδρομή των σκαγιών (παραβολικές τροχιές όποιοι θυμούνται τα προβλήματα βολών απο τις ...Πανελλήνιες ή τις ....Πανελλαδικές - άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε την βράκα αλλοιώς!!!!)

Ετσι ενώ στα 20 μέτρα υπαρχει "πτώση" των σκαγιών κατα π.χ. 5 εκατοστά απο την ευθεία στην οποία έφυγαν τα σκάγια, στα 40 μέτρα η "πτώση" θα ειναι (π.χ) 15 εκ. και στα 60 μέτρα μπορεί να ειναι 35 εκατοστά.
Επίσης αν υπαρχει πλευρικος άνεμος όλα τα σκάγια θα εκτραπούν ομοιόμορφα (σχεδόν, με τα πιο "πιεσμένα" να εκτρέπονται περισσότερο) προς την κατεύθυνση που τα "σπρώχνει" ο άνεμος.
Πως γίνεται τα σκάγια που στα 15-20 μέτρα πήγαιναν σε συγκεκριμένη κατεύθυνση να αλλάξουν πορεία και να έχουν απότομο άνοιγμα;
Μεγαλύτερη πτώση :Ναι
Μεγαλύτερη εκτροπή λογω ανέμου :Ναι.
Ομως όλα τα σκάγια της τουφεκιάς (εκτός απο τα άκρα/ εξαιρέσεις μιας κατανομής) και σε συγκεκριμένες κατευθύνσεις (κατακόρυφο λογω βαρύτητας + όπου "φυσάει ο άνεμος") λόγω Φυσικής. Οχι λόγω φυσιγγίου.
Δεν εκφραστηκα σωστα. Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι η τουφεκια δεν κρατιεται οσο πρεπει "σφιχτη" ( και συνάμα φονικη), για το τσοκαρισμα που υποτίθεται οτι εχει! Η εκφραση ανοιγει "αποτομα" ηταν λαθος και δεν γινεται συμβει εκτος αν η πυκνοτητα του αερα μετατρεπεται αποτομα στην ιδια ευθεια (πραγμα που δεν γινεται να συμβει).
Κατα τ αλλα και για την ιστορια του πράγματος: σφαξαμε και αλλα δυο (ενα ιδια παρτιδα και ενα απο αλλη) rc32 και οι πυριτιδες ηταν πιο "πρασινες" με αραιοτερη υπαρξη κιτρινων κοκκων". Τα σκαγια στο ιδιο μεγεθος και στα 3 (ν.8).
Και οσο αφορα την κατανομη, η αποσταση τελικα ηταν 40-45 βηματα, που μετρησαμε και ισως ο διασκελισμος ηταν κοντα κ πανω απο το μετρο! Επιπλεον τα τσοκ μετρηθηκαν με ειδικο τσοκ-ομετρο και βρηκαμε οτι εαν ο αυλος ειναι 18.2 οπως γραφουν οι κάννες, τοτε το τσοκαρισμα μου ειναι 1,5* και σχεδον 3.5* ( σαν να λεμε ανοιχτος ασσος και 3 προς 4).. Υ.Γ.: ευχαριστω τον φιλο Νικο του φορουμ για τις πολυ ενδιαφερουσες μετρησεις!
 
ενα πολυ καλο 30αρι που τραβαει πολυ ειναι της kalco το c7.βεβαια δεν το βλεπω εδω στα μαγαζια και δεμ ξερω αν βγαινει ακομα. ηταν σε πιρτοκαλι καλυκα οταν το εριχνα. και αν υπαρχει δεν ξερω ποσο κανει
από τα ωραιότερα 30αρια που έχω ρίξει, το γουστάρω πολύ αλλά η τιμή το ήταν υπερβολική για μένα, αν θυμάμαι καλά πάνω από 7,5 ευρώ κ δεν το προτίμησα ποτέ
 
από τα ωραιότερα 30αρια που έχω ρίξει, το γουστάρω πολύ αλλά η τιμή το ήταν υπερβολική για μένα, αν θυμάμαι καλά πάνω από 7,5 ευρώ κ δεν το προτίμησα ποτέ
αρη φαντασου οταν το εριχνα εκανε περιπου 6 ευρω και λεγαμε οτι ειναι κι ακριβο για 30 γραμ.
 
Χαιρετιζω τον λαο.
Εγω φετος εριξα τα ιμπεριαλ ισπανικα 32γρ σε νουμερο 9 και με λιγες τουφεκις ποτ εκανα μου φανηκα καλα, αν και βροντουσαν λιγο και ειχαν λιγη ανακρουση παραπανω απ οτι περιμενα.
Χθες εριξα δικα μου με psb1 στο 1,70 32γρ ζιοβανι ταπα με 6αρι κλεισιμο.
Δυο καρακαξες και, δυο καργες κιχ δεν εβγαλαν και ενα ορττκακι στον δρομο για το αυτοκίνητο μ αφησαν ικανοποιημενο με τα φυσιγγια.
Ειχα και 1,75 με 33γρ αλλα δεν τα δοκιμασα.
Μια ετεραν φοραν που ελεγε και ο ζικος.
Ξεχασα να αναφερω ριχτηκαν με μπενελι Μ 2 και 4αρι τσοκ μαμα.
Αγγελε δοκιμασε το 28 και θα με θυμηθεις ;)

τολη ασε τα πειραματα και ριχνε το κιτρινακι. απλα μαμει. ουτε overkill ουτε τιποτα. δεν θα καταλαβαινουν τι τους ηρθε
Ευριππο θα τα έριχνα αλλα εδω και δυο μερες λειπει το μισο οπλο. Χαχαχαχαχ
Στα περάσματα τωρα να είμαστε ντούροι και με αλφαδι καννη ;)
Υγ. Μαμω την τυχη μου.
 
Ειδα πριν λιγο την ταινια "ενα μοναδικό κυνηγι τρυγονιου"απο την Δημοκρατία κυνηγι..
Ο κυνηγος γεμιζε με πρασινα φυσιγγια ρε τι να ειναι τι να ειναι..το ζουμαρισμα δεν βοηθουσε..Οταν ανοιξε το πορτ μπαγαζ στο τελος η απορια λυθηκε rc32..
Πολυ διαφήμιση αυτα τα φυσιγγια στα dvd απο τρυγονι μεχρι παπι..
Δεν ξερω τι γινεται με της αλλαγες των setup κλπ παντως βλεπω ωραιες τουφεκιες..
 
Ειδα πριν λιγο την ταινια "ενα μοναδικό κυνηγι τρυγονιου"απο την Δημοκρατία κυνηγι..
Ο κυνηγος γεμιζε με πρασινα φυσιγγια ρε τι να ειναι τι να ειναι..το ζουμαρισμα δεν βοηθουσε..Οταν ανοιξε το πορτ μπαγαζ στο τελος η απορια λυθηκε rc32..
Πολυ διαφήμιση αυτα τα φυσιγγια στα dvd απο τρυγονι μεχρι παπι..
Δεν ξερω τι γινεται με της αλλαγες των setup κλπ παντως βλεπω ωραιες τουφεκιες..
Καλό το βίντεο; το πήρα και εγώ
 
Καλό το βίντεο; το πήρα και εγώ
Τιποτα το ιδιαιτερο,τα συνηθισμενα..Οσες ταινιες κ να δεις με κυνηγι τρυγονιου στους "ηλιους"ολες μοιαζουν ιδιες..
Οι ωραιοτερες ειναι τα κυνηγια τρυγονιων στα περασματα αλλα αυτες σπανιζουν..
 
ενα πολυ καλο 30αρι που τραβαει πολυ ειναι της kalco το c7.βεβαια δεν το βλεπω εδω στα μαγαζια και δεμ ξερω αν βγαινει ακομα. ηταν σε πιρτοκαλι καλυκα οταν το εριχνα. και αν υπαρχει δεν ξερω ποσο κανει. τολη ασε τα πειραματα και ριχνε το κιτρινακι. απλα μαμει. ουτε overkill ουτε τιποτα. δεν θα καταλαβαινουν τι τους ηρθε
Μεχρι στιγμης Ευριπίδη εχω μεινει πολυ ευχαριστημένος με το ιμπεριαλ το 32αρι.
Κατάλοιπα δεν ειδα να αφηνει ουτε στην Μ2 ουτε στο μπαϊκαλακι μου σημερα.
Έπεται και συνεχεια με αυτο το φυσιγγι.
 
Θα το γράψω εδώ που θα διαβαστεί σίγουρα.Τάσο σου βρήκα τον αντικαστατη του jk6.λέγεται r12 είναι 34 γραμ.του δορκα κι έχει απίστευτη συγκέντρωση και πολλή δυναμγ.δοκίμασε το φέτος αν το βρεις και πες μου τη γνώμη σου.φυσικά και οποιος άλλος θελει.τσουζει οπως ολα τα φυσίγγια φέτος βέβαια.εδώ 9,40 αλλά είναι πααααρα πολυ καλό φυσιγγι
 
Αποστολε εμεινα ικανοποιημενος με το 32αρι και σιγουρα θα παρω και το 30αρι αλλα και το 28.
Ειναι και σε καλη τιμη.
Για εδω Θεσσαλονίκη ειναι η καλυτερη.
Το τρυγονι που πηρα σημερα ηταν με 32αρι ιμπεριαλ νο9 με ποζε μπαϊκαλ και με την φουλ κάνη.
Δεν πιστευα στην αποσταση που την πηρα.
Τελικα εχει δικιο ο αρις που λεει να τραβαμε πολυυυυ μπροστα για προσκοπευση.
Αφου εριξα την πρωτη και δεν το πηρα μαλλον εμεινα πισω,
συνεχισα την κινηση και οταν προσπερασα το πουλι τραβηξα το οπλο κι αλλο τοσο και πατησα.
 
.Τάσο σου βρήκα τον αντικςστατη του jk6.λέγεται r12 είναι 34 γραμ.του δορκα κι έχει απίστευτη συγκέντρωση και πολλή δυναμγ.δοκίμασε το φέτος αν το βρεις και πες μου τη γνώμη σου.
Θα το δοκιμασω σιγουρα εστω κ στην τσιχλα στα μπασιματα..τα βρισκω πανευκολα..
Ετσι οπως το περιγραφεις το εχει αλλαξει γιατι τοτε που λεγοταν rotweill ηταν μαλακο φυσιγγι κ μάλλον αργουτσικο..
 
Αποστολε εμεινα ικανοποιημενος με το 32αρι και σιγουρα θα παρω και το 30αρι αλλα και το 28.
Ειναι και σε καλη τιμη.
Για εδω Θεσσαλονίκη ειναι η καλυτερη.
Το τρυγονι που πηρα σημερα ηταν με 32αρι ιμπεριαλ νο9 με ποζε μπαϊκαλ και με την φουλ κάνη.
Δεν πιστευα στην αποσταση που την πηρα.
Τελικα εχει δικιο ο αρις που λεει να τραβαμε πολυυυυ μπροστα για προσκοπευση.
Αφου εριξα την πρωτη και δεν το πηρα μαλλον εμεινα πισω,
συνεχισα την κινηση και οταν προσπερασα το πουλι τραβηξα το οπλο κι αλλο τοσο και πατησα.
Αγγελε το ιδιο επαθα κι εγω με την προσκοπευση αλλα με διαφορετικο φυσιγγι ( classica 32gr no8 nsi). Εχω δει ολα τα βιντεακια του Αρη με τα τρυγονια και παντα μου προκαλουσε εντυπωση η προσκοπευση του. Ερχοταν ενα ζευγαρακι ψηλα και γρηγορα, τοσο που ελεγα οτι θα τα ντουφεκισω μονο εαν περασουν απο πανω μου. Οταν λειπον εφτασαν εβαλα μεγαλη προσκοπευση εριξα και ειδα το πουλι να διπλωνει. Δεν πιστευα ουτε το ποσο μακρια το πηρα, ουτε ποσο μακρια επεσε.
 
Αγγελε το ιδιο επαθα κι εγω με την προσκοπευση αλλα με διαφορετικο φυσιγγι ( classica 32gr no8 nsi). Εχω δει ολα τα βιντεακια του Αρη με τα τρυγονια και παντα μου προκαλουσε εντυπωση η προσκοπευση του. Ερχοταν ενα ζευγαρακι ψηλα και γρηγορα, τοσο που ελεγα οτι θα τα ντουφεκισω μονο εαν περασουν απο πανω μου. Οταν λειπον εφτασαν εβαλα μεγαλη προσκοπευση εριξα και ειδα το πουλι να διπλωνει. Δεν πιστευα ουτε το ποσο μακρια το πηρα, ουτε ποσο μακρια επεσε.
Τα δοκιμασα κι εγω φετος με αυλο18,8 και Lm choke. Φανταστικα
 
Τα δοκιμασα κι εγω φετος με αυλο18,8 και Lm choke. Φανταστικα
Μαριε βγαζουν οντως πολυ ωραια ντουφεκια και τον χειμωνα στις τσιχλες, αλλα πλεον ειναι απαγορευτικα. Περσι τα εβρισκα με 7.00ευρω και φετος τα βρηκα 8.30ευρω στο ιδιο μαγαζι. Μονο ενα κουτι πηρα για τα τρυγονια, οσο για τις τσιχλιτσες θα ψαχτω σε πιο φθηνες λυσεις.
 
Back
Top