Skeet

Επιτέλους είχαμε και την πρώτη χορηγία στους 2 Ολυμπιακούς αθλητές του Skeet απο την lambro..

2heke29.jpg
 
Ασημένιο οι Κύπριοι αθλητές στο Μπακου.

Προσέξτε τον Αχιλλεως που για κάποιο λόγο έχει πρόχειρα προσθέσει βάρος μπροστά στις καννες με άσπρη μονωτικη ταινία. Είναι λοιπόν τόσο καλά συγκεντρωμενος στο δίσκο ώστε η ταινία και η ριγα δεν έχουν καμμια σημασία.
 

Attachments

  • SKIT_BAKU-600x389.jpg
    SKIT_BAKU-600x389.jpg
    39,1 KB · Προβολές: 19
Last edited:
Το βλεπω συχνα και στους εδω αθλητες. Δεν ειναι βαρος νομιζω, αλλα τροπος βελτιωσης της σκοπευσης. Θα το συζητησω παντως περισσοτερο γιατι το εχω δει και σε τραπαδορους.
 
Μαλλον εχει να κανει με το κενο αναμεσα στις κανες και ποσο ευελικτο ειναι στα "δεξια-αριστερα" του... Μαλλον... για το βαρος μου φαινεται λιγο δυσκολο...
 
Όταν ο αθλητής είναι νευρικος, προσθέτει βάρος μπροστά και έτσι ελέγχει καλύτερα το όπλο.
Δηλαδή οι κάννες αποκτούν μεγαλύτερη αδρανεια, ξεκινούν πιο δύσκολα και σταματούν πιο δύσκολα. Επίσης ελέγχεται καλύτερα η αναπηδηση του στομιου των καννων και έχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια στη δεύτερη τουφεκιά (ειδικά στο τραπ που η δεύτερη τουφεκιά είναι μακρυτερα).
Αυτός είναι και ο λόγος που τα τελευταία τριάντα χρόνια άλλαξε η προτίμηση των σκηταδορων από 66 εκ καννες σε 71 εκ ή ακόμα και σε 76 εκ.
Το σκητ δυσκολεψε και οι αθλητές χρειάζονται μεγαλύτερη ακρίβεια.
 
Last edited:
να πώ κι εγώ τη γνώμη μου αφού πρώτα μίλησα με φίλο που έριχνε skeet
οι αθλητές του skeet χρησιμοποιούν την περιφερειακή όραση
η άσπρη ταινία βοηθά λοιπόν στο να βλέπουν τον δίσκο στα πλάγια του όπλου(κάννες)
αριστερά στο πούλ δεξιά στο μάρκ και υπολογίζουν το χρόνο που πατούν σκανδάλη ;)
ειδικά στους ντουμπλέδες που τα μάτια τους γυρίζουν αντίστροφα βοηθά πάρα πολύ μιας και είναι είναι δύσκολο να έχουν το πιάτο στο στόχαστρο
αυτά μου είπε αυτά λέω :)
υ.γ.1 το σοβαρό

γι αυτό κάποιος λέει ότι ρίχνει τους ντουμπλέδες ανάποδα και τον κοροιδεύαμε
δίκιο έχει ο άνθρωπος :)
υ.γ.2 το αστείο .big smile.
 
Last edited:
Προφανώς είναι έτσι αφού στο είπε. Πάντως έχω δει να βάζουν και βαρακια.
κι εγώ έχω δεί πολλές φορές κι εκεί το απέδωσα με την πρώτη ματιά όταν παρακολούθησα τον αγώνα στην ΕΤ2
παρατηρώντας όμως μετά και την τηλεόραση και στην φωτό δεν φαίνεται κάπου να έχει βάρη γι αυτό και το συζήτησα με τον φίλο μου
 
κι εγώ έχω δεί πολλές φορές κι εκεί το απέδωσα με την πρώτη ματιά όταν παρακολούθησα τον αγώνα στην ΕΤ2
παρατηρώντας όμως μετά και την τηλεόραση και στην φωτό δεν φαίνεται κάπου να έχει βάρη γι αυτό και το συζήτησα με τον φίλο μου
αν προσέξεις δε με προσοχή η ταινία σκεπάζει το στόχαστρο κάτι που φανερώνει ότι τον αθλητή δεν τον ενδιαφέρει
όπως επίσης αν είχε βαράκια θα έπρεπε λογικά να είναι μαύρη η ταινία ;)
 
  • Like
Reactions: jnp
Καλησπερα. Παντως ο luchini που πηρε το χρυσο δεν ειχε ταινιες,οπως βεβαια και πολλοι αλλοι κορυφαιοι σκοπευτες. Τωρα σε τη βοηθαει η ταινια, αυτοι που τις βαζουν ξερουν καλυτερα. Ο Αχιλεως οταν σαρωνε τα μετάλλια και τα ρεκόρ δεν ειχε πανω στο perazzi ταινιες, αυτα τα κόλπα τα άρχισε τωρα που ριχνει με Beretta. .smashfrak..smashfrak..smashfrak.:D:D:D
 
Κ εγω θεωρω οτι δεν εχει να κανει με το επιπλεον βαρος αλλα με την περιφερειακη οραση οπως ακριβως τα λεει ο Μακης, που ειναι αλεπου....my man.
Γενικα αν κ ισχυουν οσα λεει ο Γιαννης για το βαρος, την αδρανεια κ την αναπηδηση, οι αθλητες του Skeet προτιμουν οπλα που να μην ειναι μπροστοβαρα ωστε οταν ξεικουν την κινηση του οπλου να μην "τραβαει" η αδρανεια τις καννες χαμηλα μιας κ οι βολες ειναι ως επι το πληστον ανοδικες...
Σχεδον κανενας αθλητης του Skeet δεν εχει εικονα στο οπλο του οπως αυτη που εχουμε εμεις... Μπορει το οπλο να ριχνει εκει που κοιτανε αλλα μπορει να βλεπουν κ μια τεραστια ανηφορικη ριγα σαν εικονα οπλου... Απλα τουφεκανε με το βλεμμα κ αγνοουν ολα τα υπλολοιπα... Οσα λιγοτερα παρεμβαινουν μεταξυ ματιου κ δισκου τοσο το καλυτερο... ;)
 
Σωστός ο Άρης. Να επισήμανω ότι τα καθαρόαιμα σκηταδικα τις Beretta 682 Gold E και DT 10 είναι αρίγωτα από κατασκευής, κοντακι φουλ πιστολέ ανατομικό για τέλειο κράτημα και χειρισμό, πάπια bevarteil και τσοκ σκητ σταθερό. Και φυσικά φοβερό ζύγισμα. Σαν κάτοχος 682 gold E σκητ όταν το ζυγισα έδειξε 3,520, όταν το πιάσεις στα χέρια ως δια μαγείας χάνεται το βάρος και σου φενεται σαν 3 κιλά.
 
Last edited:
αν προσέξεις δε με προσοχή η ταινία σκεπάζει το στόχαστρο κάτι που φανερώνει ότι τον αθλητή δεν τον ενδιαφέρει
όπως επίσης αν είχε βαράκια θα έπρεπε λογικά να είναι μαύρη η ταινία ;)
Μακη,Αν κανεις μεγέθυνση θα δεις ότι το στόχαστρο δεν σκεπαζεται.
Δεν νομίζω πάντως ότι έχει σημασία .
Αν εστιασεις εντονα στο δίσκο δεν βλέπεις ουτε την καννη.
 
Κ εγω θεωρω οτι δεν εχει να κανει με το επιπλεον βαρος αλλα με την περιφερειακη οραση οπως ακριβως τα λεει ο Μακης, που ειναι αλεπου....my man.
Γενικα αν κ ισχυουν οσα λεει ο Γιαννης για το βαρος, την αδρανεια κ την αναπηδηση, οι αθλητες του Skeet προτιμουν οπλα που να μην ειναι μπροστοβαρα ωστε οταν ξεικουν την κινηση του οπλου να μην "τραβαει" η αδρανεια τις καννες χαμηλα μιας κ οι βολες ειναι ως επι το πληστον ανοδικες...
Συγκεκριμένος αθλητής που θυμάμαι μου ειχε πει ότι έβαζε βάρη μπροστά γιατί ήταν νευρικος και γρήγορος και πεταγοταν πιο μπροστά από το δισκο από ότι έπρεπε.
Αβυσσος η ψυχή του αθλητή .
 
Το βλεπω συχνα και στους εδω αθλητες. Δεν ειναι βαρος νομιζω, αλλα τροπος βελτιωσης της σκοπευσης. Θα το συζητησω παντως περισσοτερο γιατι το εχω δει και σε τραπαδορους.
βικτωρα αν θυμασαι ο μιχαλης οταν τον ρωτησα για την ασπρη ταινια μας ειπε αν θυμαμαι καλα οτι τη βαζουνε σε σκουρο φοντο για να βλεπουνε το δισκο καλυτερα
 
Ναι, αυτο ηταν. Πρεπει να ειναι καινουρια μοδα, γιατι προσφατα το ειδα να μπαινει σε οπλα.
 
Back
Top