Κυνήγια του Παρελθόντος

Δεκαετία του '90 με την Λίζα....
img093_zpsm1oprlpz.jpg
 
αν μιλάμε για παλιά .......... κοιτάξτε τις ημερομηνίες στο πλάι.
στην πρώτη τέρμα δεξιά και στη δεύτερη τέρμα αριστερά .. ο πατέρας.

4bAR6gf.jpg



XA2WxaC.jpg


και σήμερα στο ίδιο ταβερνάκι με τον κυρ Κώστα .......... ο πατέρας στα δεξιά . 84 ετών και ακόμη κυνηγάμε .

cR2rqGX.jpg
 
Σάκη ποιο ειναι το οπλο στην φωτο με τα ορτυκακια;
Σάκη ποιο ειναι το οπλο στην φωτο με τα ορτυκακια;
φιλε γερασιμε ειναι το franci alkion titanioym grio κανες 71 cm αυλος 18,4 με 5 τσοκ 7cm φωβαιρωωω τουφεκι με τελειο ζυγισμα και καθεται στο ματι το αγωρασα πριν δυο χρονια σχεδων καινουργιο,, .my man.
 
ηταν το 1984 το κυνηγι αρχηζε στης 15 σεπτευριου μερα κυριακη και θα επητρεπονταν εκεινη την χρονια μεχρη και τελος νοεμβριου μονο τεταρτη και κυριακη για ολα τα θυραματα της αλλες μερες απογορευονταν ολα ουτε τουφεκια , και απο 1 δεκευριου μεχρη 10 μαρτιου καθε μερα για τα αλλα θυραματα εκτος περδικα , εμας μας ενδιεφερε ποιο πολυ η περδικα , αλλα ειχαμε μαθη οτι ειχε γεμηση εκεινες της μερες ο τοπος συκοφαδες τοτε επητρεπονταν ακομα νομηζω, η δεν μας ειχαν ενημεροση ακομα . Απο περδικες ελαχηστες και δεν ειχαμε και σκυλο , ειχα τα οπλα του πατερα μου ενα δυκανο τοζ ρωσηκο πολυ καλο και μια αμερικανικη καραμπινα crost t crost ολα πολυ στενα επηλεξα το δυκανο με τσοκ φουλ και εξτρα φουλ αντε μετα να πετυχουμε περδικα στα 20 μετρα , και ποιος ηξερε τοτε απο τσοκ κτλ , ειχα μπολικα φυσιγγια αμερικανικα ακρυβα απο τον πατερα μου ρεμικτον γιουτζιστερ και θα επερνα αυτα μαζη μου για της περδικες καθος και μερικα που ευτιαξα εγω για συκοφαδες με λαθος τροπο που δεν σκωτοναν ουτε στα 10 μετρα πουλι , δεν ηξερα τοτε να γεμηζω , ηρθε ο χριστος στο σπιτι μου για να παμε ,ειναι απο εμενα ποιο μικρος δυο χρονια οποτε δεν ειχε αδεια αλλα ουτε οπλο μαζη του, θα κυνηγουσαμε και οι δυο με ενα οπλο ποιο πολυ θα το ειχα εγω , που ειχα αδεια και θα το εδηνα για λιγο σε εκεινον μολης βγηκαμε εξω απο το σπιτι μου ρηχνω την πρωτη τουφεκια της χρονιας στον αερα σχεδον νυχτα ακομα , που μαθαμε μετα οτι οι λαγαδες εκαναν υποθεσης οτι φαγαν τον λαγο μπαμπεσηκα , ξεκηνησαμε θα περνουσαμε πρωτα χαμηλα στον αγιο Νικολαο απο της συκες για συκοφαδες και μετα θα ψηλοναμε για περδικες αλλα βρηκαμε εκει τον ευθημη ΕΥΑ.... με τον γιο του που ειχαν πιαση το ποστο και μαθαμε μετα οτι πηγαν πολυ καλα με 10 συκοφαδες ο καθενας , οποτε προχωρησαμε για τα ψηλα στο δρομο εβρησκα σκουφαδες αλλα δεν τους προλαβενα να ρηξω ουτε τουφεκια , και μερηκες που ερηξα νομηζω οτι ηταν αστοχες με τα φυσιγγια που ειχα αλλα και ευστοχες να ηταν πουλια δεν θα επεφταν εκτος τυχεα κανενα γιατι δεν ηξερα να γεμηζω , οποτε φτανουμε στα περδικοτοπια και βαζω μεσα τα αμερικανικα φυσιγγια , πεταχτηκαν μερηκες περδικες αλλα δεν προλαβα ουτε το οπλο να σηκοσω, ο χρηστος αρχησε να εκνευρηζετε , και βλεπουμε εναν μεσηλικα κυνηγω με μια περδικα σκωτομενη , και μου λεει ο χρηστος κητα την πως ειναι γιατι οπως πας δεν προκητε να πιασεις περδικα στα χερια σου , πεταχτηκαν μερηκες και προλαβα να ρηξω φυσηκα αστοχες , που ολο και εκνευρηζα τον χριστο , πως ομως να της πετυχω με ενα οπλο φουλ και εχτρα φουλ τσοκαρηζμα και με φυσηγγια μεγαλων αποστασεων που πεταγονταν στα 10 με 15 μετρα οι περδικες, οποτε απογοητευμενος δηνω το οπλο στον χρηστο , και αρχηζω να πεταω πετρες στους θαμνους πανω απο τον Αγιο Ηλια που απο της πολες πετρες που ερηχνα πεταχτηκαν μακρια ενα καλο κοπαδι που πηγαν σε αλλους και πηρε καπιος μια που αναρωτιουνταν πως και περασαν διπλα του , για μια στηγμη οπως ειμασταν μπλεγμενοι στα ρηγμενα καμενα πευκα πεταχτηκε μια απο τα ποδια μας στα δεκα μετρα που της ρηχνει ο χριστος δυο αστοχες , και του λεω ειδες τι δυσκολο που ειναι , και το ειδα να συμερηζετε την θεση μου , και μου δηνει το οπλο , και περνουμε σιγα τον δρομο για το εξοχικο μου σπιτι ελπηζωντας οτι ολο και κατι θα βρουμε εστω κανενα συκοφα , που ειδαμε εναν στην ελια που καθονταν τον τουφεκαει ο χριστος καθηστα στην ελια τον συκοφα και δεν τον περνει γιατι ηταν με τα δικα μου φυσιγγια που ειχα φτιαξει λαθος , εγω το καταλαβω οτι εφτεγαν τα φυσιγγια μου αλλα δεν μηλησα για να μην εκνευρηστη αλλο , μετα πηγαμε στο ρεμα στα πλατανια που ειχε συκοφαδες και πηρε εναν αρσενικο κιτρινο ο χριστος παλυ με τα φυσιγγια μου και μακρυα που απορησα απο μεσα μου πως και επεσε με αυτα τα αχρηστα φυσιγγια που ειχα φτιαξει , και πηραμε το πρωτο μας πουλι , που μετα φυγαμε και πηγαμε στο χωριο για ξεκουραση βαζωντας στην βουργια το ενα και μοναδηκο πουλι καμαρονοντας το , αφου ξεκουραστηκαμε πηγαμε και το απογευμα ερχοντας και αυτη την φορα μαζη μας και ο Λευτερης ο φιλος του χριστου και πηγαμε απεναντη απο το σπιτι μου στης διπλες , και οπως ψαχναμε πεταγετε μια περδικα απο τα ποδια μας σηκονω το οπλο στην τυχη και ρηχνω μια κουτουρου αστοχη , αμεσως μετα και δευτερη παλυ ξανα σηκονω το οπλο κουτουρο και ρηχνω στην τυχη , και βλεπουμε την περδικα να σωριαζετε ξερη στο καθαρο θαυμαζωντας με ο χριστος μπραβο μου λεει τελια βολη και μελετημενη και της ερηξες στο σωστο σημειο γιατι ακομα λιγο και θα επεφτε στο γκρεμο και θα την χαναμε , εγω καμαροσα και δεν ειπα οτι ερηξα στα κουτουρου , μετα πηγαμε στο χωριο και καμαρονα περνοντας απο την πλατια με την περδικα που χτυπησα .... αυτα αφιερομενο σε ολους τους φιλους
 
Ηταν χριστουγεννα του 1979 στα 14 χρονια μου 0ταν ο πατερας μου με πηρε μαζη του ενα απογευμα να παμε στα μαγαζια να μου παρει ενα δωρο , εμενα το μιαλο μου πηγενε σε κανενα ρουχο παπουτσια και τετια και τον ακολουθησα βαριεστημενα , που πρως εκπληξη τον ειδα να με πηγενει στο κυνηγητηκο μαγαζι , σκεφτηκα οτι κατι θα θελει να ρωτηση για το καινουργιο οπλο που ειχε παραγκηλη , που στο τελος αφου ρωτησε λεπτομεριες για το σουπερ ποζε που ειχε παραγκηλη , μετα πιανει στα χερια του ενα ωραιο αεροβολο και μου το δηχνει και μου λεει σου αρεσει αυτο , εγω του λεω ναι αλλα γιατι , γιατι θα ειναι το δωρο που σου εταξα , εγω ολα χαρα δεν χορτενα να το βλεπω και με αγωνια ποτε θα το δοκημασω ηταν ενα BSA METEO 5,5 για την εποχη του φοβερο και πανυσχηρο μπρωστα στα αλλα ασθενικα αεροβολα της εποχης και σε σπανιο διαμετρημα 5,5 οταν ολα τα αεροβολα του χωριου ηταν 4,5 το πηραμε και φυγαμε και περημενα με αγωνια ποτε θα παμε στο χωριο να το δωκημασουμε , και εκεινο που μου εκανε ετυποση ηταν ενας μεγαλος χαρακτηρηστηκος ροζος που ειχε στο κοντακι, θυμαμε ειχε δωρο μεσα στο ωραιο κουτι του ενα μικρο πλαστικο διαφανες κουτακι 100 βολιδες ενα μπουκαλακι λαδι με μια ωραια μυρουδια ,στοχους χαρτινους και μια μεταληκη βαση στοχων , πηγαμε στο χωριο ενα απογευμα μετα καπιες μερες που περημενα υπομονοτηκα να το ρυθμηση πρωτα ο πατερας μου και να βρει και τον τυπο της βοληδας που του τεριαζει περνοντας μαζη του 3 διαφορετικα ειδη βολιδας που στο τελος το βρηκε και ενθουσιαστηκαμε με την δυναμη που ειχε , αλλα με πολυ λιγο χρονο για να ρηξω και εγω που μολης προλαβα και ερηξα 5 βοληδες γιατι νυχτοσε για τα καλα , μετα το αφησε στο εξοχηκο σπιτι και ειπε την αλλη φορα θα ξαναρηξουμε μαζη , που απο τοτε δεν το ξαναδα το αεροβολο γιατι σε δεκα μερες ο πατερας μου εφυγε απο την ζωη απο αφνιδιο θανατο στα 46 του χρονια απο εφραγμα , και που μιαλο εγω και ορεξη για το αεροβολο που το ειχαμε αφηση στο εξοχηκο , ειχε ομως ορεξη ο μεγαλος ξαδελφος μου ο Α........ που ειχε κλειδι απο το σπιτι και το πηρε στο κτημα του ρωτοντας βεβεα την μητερα μου οτι ταχα το θελει να σκωτοση ποντικους ,που εκεινη χωρης να σκεφτη πολλα μια και ειχε την πικρα της και δεν την ενιαζε τιποτα αλλο μονο η απωλια του πατερα μου ,του ειπε παρτο, και εκεινος το θεωρησε για δικο του , εγω δεν το ειχα ξεχαση καθολου απλος δεν ειχα ορεξη , και μετα απο 4 μηνες ελεγα στην μητερα μου να το παρει πησω γιατι ηταν το τελευταιο δωρο του πατερα μου και το θελω και σαν ενθυμιο και γιατι μου αρεσει και δεν το χαρηκα καθολου , εκεινη ντρεπονταν να το γυρεψη αλλα με εβλεπε και στεναχωριομουν και επεμενα και αναγκαστηκε να το γυρεψη ενα βραδυ που πηγαμε στο χωριο που εκεινος παραξηγημενος το εδωσε πησω μες στο κουτι του με τα αλλα ασεξουαρ , εγω δεν μπορουσα εκεινη την στηγμη να το δοκημασω γιατι ακομα σχεδον δεν το ειχα δοκημαση αφου νυχτοσε για τα καλα και το πηραμε μαζη στο σπιτι , που περημενα με αγωνια ποτε θα ερθη το αλλο σαββατο να παμε στο χωριο στο εξοχηκο για να το δωκημασω , που στο τελος ηρθε η μερα , αλλα πηγαμε αργα στο χωριο σχεδον βραδυ , βρησκω τον Β....... και του λεω για το αεροβολο που εχω και να παμε να ρηξουμε στην αυλη του εξοχηκου μου που και βραδυ που ειναι θα αναψουμε τα φωτα στην αυλη και θα βλεπουμε ετσυ και καναμε πηγαμε αναψαμε τα φωτα και καναμε μια συντομη βολη στο μησοσκοταδο χωρης να το ευχαρηστηθω μια και με πιεζε και η μητερα μου που ηταν στο χωριο και με περημενε , ο Β........ ενθουσιαστηκε πολυ απο την δυναμη που ειχε{ τοσο μα τοσο που το αεροβολο εκανε φτερα } βαζω το αεροβολο μεσα στο εξοχηκο κλειδονω μαζη με τον Β....... και βαζω το κλειδι κατω στην γλαστρα τοσα αφελης ειμουν και απονηρευτος , και φυγαμε με την μητερα μου στην πολη αφηνοντας τον Β...... με τους δυο κολητους του φιλους στο χωριο οπου και εμενε εκει , εμενα ολη την εβδομαδα ηταν το μιαλο μου στο αεροβολο και περημενα με αγωνια ποτε θα ερθει το επομενο σαββατο επητελους να το δοκημασω και σε στοχους αλλα και σε πουλια , και απο την δευτερα παρακαλαγα την μητερα μου να παμε ποιο νωρης το σαββατο στο χωριο και οχι 5 ωρα νοεμβριο μηνα , τουλαχηστο 3 ωρα , και κανοντας ολα της τα χατηρια ολη την εβδομαδα και υποσχεση οτι θα διαβαζω το καταφερα και φυγαμε στης 2.30 ωρα που η χαρα μου δεν περηγραφωνταν που θα ειχα αρκετο χρονο επητελους να δοκημασω το καινουριο μου αεροβολο , μολης πηγαμε στο χωριο πηγανα τρεχοντας στο εξοχηκο ,και μου λεει η μητερα μου φαγε πρωτα και μετα , εγω οχι φευγω βιαζουμε μετα θα φαω , και πηγενω στο εξοχηκο βρησκω το κλειδι κατω απο την γλαστρα ανοιγω το κουτι με το αεροβολο πουθενα τα αεροβολο μονο τα ασεξουαρ υπηρχαν προς μεγαλη μου απογοιτευση σκεφτομε και ηρεμο και λεω να δεις που θα του χρειαστηκε παλυ του ξαδελφου μου και το πηρε , αμεσως πηγενω στο σπιτι του που ηταν εκει και η μητερα μου , και του λεω ευγενικα μηπος πηρες το αεροβολο εκεινος ταραγμενος και παραξηγημενος ειπε οχι γιατι, γιατι δεν το βρησκω και καθησε και με ρωτησε σε ποιον το εδηξα , που αμεσως καταλαβε ποιος η ποιοι το πηραν , εγω δεν το πιστευα και επεμηνα οτι το πηρε αυτος , και οτι και η μητερα μου θα το ηξερε οτι το πηρε αυτος φοβουμενη να μην χτυπησω μια και ειμουν 14 χρονον και μου το εκρυβε , και ολο της ελεγα να το πει στον ξαδελφο μου να μου δωσει το αεροβολο πησω που μου εκρυψε ,που αυτος το πηρε το θεμα σοβαρα γιατι θηχτηκε και αρχησε να κανει ενεργιες δηλοσε την κλοπη στην αστυνομια και στη αγροφυλακη με το νουμερο του αεροβολου και περημεναμε , μια μερα το καλοκαιρι αφου ειχαν περαση 8 μηνες ειμουν βολτα με το Β...... και τους δυο κολητους του φιλους οταν περναγε ο αγροφυλακας Μπαμπης και με ρωτησε τον αρηθμο του αεροβολου , βλεποντας και οι τρεις να με ρωταει τους ειδα ταραγμενους και κατι να μουρμουρηζουν αναμεταξυ τους , που αρχησα να εχω και εγω υποψιες οτι οντος το αεροβολο δεν το εχει παρει ο ξαδελφος μου αλλα ενας απο αυτους τους τρεις η και η τρεις μαζη , και μετα απο 3 χρονια νο βρησκη τυχεα ο Γιασος στο περηφραγμενο κτημα του πατερα του Β....... ενα αθλιο αεροβολο κολημενο απο την σκουρια με σπαζμενα στοχαστρα , και το δηνει στο ξαδελφο μου τον Α...... που ηξερε ο Γιασος για το χαμενο αεροβολο και λεει μηπως ειναι αυτο το αεροβολο που ψαχνετε , που εκεινος οπως ηταν σε αθλια κατασταση δεν το γνωρησε , και με φωναξε να το δω εγω το γνωρησα αμεσως απο τον ροζο που ειχε στο κοντακι γιατι δεν φενονταν ουτε αρηθμος ουτε τιποτα ηταν σχεδον αχρηστο , τι ειχαν κανει ο μαγκας η οι μαγκες οταν ακουσαν για τον αρηθμο του αεροβολο πηγαν και εσπασαν το στοχαστρο που εγραφε πανω τον αρηθμο και μετα εξησαν και το μεταλο του αεροβολου με λιμα που και εκει εγραφε ξανα τον αρηθμο , αυτη ηταν οι καλοι μου χωριανοι μου φιλοι

Αναφορά στον συντονιστή
ip.gif
178.128.65.81
 
Back
Top