Σκοπευτικά οπτικής ίνας vs παραδοσιακή μπίλια

Δεν είδα κάποιο αντίστοιχο θέμα, και πήρα το θάρρος να το ανοίξω.(αν υπάρχει, οι διαχειριστές ας πράξουν όπως αρμόζει :) )

Τι χρησιμοποιείτε εσείς στο κυνήγι ή στη σκοποβολή.?
Υπάρχει όντως κάποιο όφελος από τις οπτικές ίνες ή μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.?
Και τέλος, πως αντιμετωπίζεται από τα όργανα της θυροφυλακής, αν σας έχει τύχει κάποιο περιστατικό σε έλεγχο...
 
Θύμιο ειναι νομιμότατα τα στόχαστρα οπτικής ινας.
Για μένα δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα όταν μιλάμε για κυνήγι με λειοκαννο με σκαγια κ για βολές στο φτερο διότι τα μάτια μας ειναι πάντα καρφωμένα στον στοχο.Τωρα σε καθιστά θηράματα η σε σταθρους στόχους η ακίδα μας βοηθά στο να έχουμε ένα σημείο αναφοράς ας πούμε.
Με λίγα λόγια ακιδες- κλεισιοσκοπια ειναι για ραβδωτα και αεροβόλα που ρίχνουν με ένα βλήμα και αυτό γιατί εκεί αναγκαστικά θέλουμε μεγάλη ακρίβεια.
Δοκίμασε να κυνηγήσεις μια φορά χωρις καθολου ακίδα να δεις οτι διαφορα δεν υπάρχει..
 
Last edited:
Έχω την αίσθηση ότι κάπου είχα δει ένα βίντεο με τον κο. Μιτσιαλη που έλεγε ότι βοηθούν αν έχεις πρόβλημα με το κυρίαρχο μάτι στην διόφθαλμη σκόπευση. Αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας
 
Απλη λευκη μπιλια χρησιμοποιω και θεωρω πως οσο πιο εντονο ειναι το σκοπευτρο τοσο χειροτερο για την σκοπευση...χρησιμοποιω διοφθαλμη και δεν ασχολουμε καθολου με το σκοπευτρο για αυτο το λεω!
 
Απλη λευκη μπιλια χρησιμοποιω και θεωρω πως οσο πιο εντονο ειναι το σκοπευτρο τοσο χειροτερο για την σκοπευση...χρησιμοποιω διοφθαλμη και δεν ασχολουμε καθολου με το σκοπευτρο για αυτο το λεω!
σωστος..το ιδιο ισχυει κ για μενα
 
Και γω διόφθαλμα σκοπεύω αλλά το easy hit δεν το αλλάζω. Συμφωνώ ότι ίσως η μπίλια είναι καλύτερη αλλά σε χαμηλό φωτισμό δεν φαίνεται. Αυτό μπορεί να μην πειράζει τον κόσμο που το κοντάκι του έρχεται κουτί και κάθε φορά που το φέρνει στον ώμο η σκοπευτικη γραμμή είναι όπως πρέπει, αυτός μπορεί να κυνηγάει και χωρίς καθόλου μπίλια. Μην ξεχνάμε και το ψυχολογικό θέμα όμως, για παράδειγμα εμένα μου "φαίνεται" ότι με βοηθάει και ότι τουφεκάω καλύτερα με την ίνα οπότε παίζει κι αυτό το ρόλο του. Επίσης υποκειμενικά μου φαίνεται πιο όμορφο ένα όπλο με ίνα πάρα με την μπίλια (εκτός από κανα κλασικό πλαγιοκαννο).
 
. Αυτό μπορεί να μην πειράζει τον κόσμο που το κοντάκι του έρχεται κουτί και κάθε φορά που το φέρνει στον ώμο η σκοπευτικη γραμμή είναι όπως πρέπει, αυτός μπορεί να κυνηγάει και χωρίς καθόλου μπίλια.
Εγω ειμαι αριστεροχειρας κ όλα μου τα όπλα δεξιά..πειραματικά εχω κυνηγήσει με χωρις ακιδα(στο πλάγιο)κ δεν είδα διαφορα ως προς την επιτυχία.
Αυτο ομως δεν σημαίνει οτι μπορεί να είσαι λαθος..
 
Last edited:
Και γω διόφθαλμα σκοπεύω αλλά το easy hit δεν το αλλάζω. Συμφωνώ ότι ίσως η μπίλια είναι καλύτερη αλλά σε χαμηλό φωτισμό δεν φαίνεται. Αυτό μπορεί να μην πειράζει τον κόσμο που το κοντάκι του έρχεται κουτί και κάθε φορά που το φέρνει στον ώμο η σκοπευτικη γραμμή είναι όπως πρέπει, αυτός μπορεί να κυνηγάει και χωρίς καθόλου μπίλια. Μην ξεχνάμε και το ψυχολογικό θέμα όμως, για παράδειγμα εμένα μου "φαίνεται" ότι με βοηθάει και ότι τουφεκάω καλύτερα με την ίνα οπότε παίζει κι αυτό το ρόλο του. Επίσης υποκειμενικά μου φαίνεται πιο όμορφο ένα όπλο με ίνα πάρα με την μπίλια (εκτός από κανα κλασικό πλαγιοκαννο).
Φυσικα και θεωρω δεδομενο οτι εχω φερει το κοντακι στα μετρα μου και οι καννες κοιτουν εκει που κοιταω και εγω...με αυτο το δεδομενο το λεω!
 
Έχω την αίσθηση ότι κάπου είχα δει ένα βίντεο με τον κο. Μιτσιαλη που έλεγε ότι βοηθούν αν έχεις πρόβλημα με το κυρίαρχο μάτι στην διόφθαλμη σκόπευση. Αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας
όντως το λέει σαν βοήθημα για κάποιες περιπτώσεις (καπου μετα το 16 λεπτό )
* παρεμπιπτόντως πολύ επεξηγηματικός και πολύ βοηθητικό βιντεο
http://www.powervision.gr/diofthalmi-skopefsi/
 
όντως το λέει σαν βοήθημα για κάποιες περιπτώσεις (καπου μετα το 16 λεπτό )
* παρεμπιπτόντως πολύ επεξηγηματικός και πολύ βοηθητικό βιντεο
http://www.powervision.gr/diofthalmi-skopefsi/
Πηγή γνώσης ο ΛΕΟ κρίμα που δεν γράφει πια.
 
Εχοντας πρασινο σκοπευτικο ινας χρονια στη ν beretta δε μπορω να πω πως με βοηθησε ουσιαστικα. Ισως ορισμενες φορες καποια πρωινα με ηλιο διορθωνα ας πουμε λιγο την επομιση μου καθως το οπλο δεν ειναι στα μετρα μου. Εβαλα σχεδον ιδιο και στην winchester αλλα μεσα στην εβδομαδα ξεκολλησε και σημερα το αλλαξα με λευκη μπιλια
 
Φυσικα και θεωρω δεδομενο οτι εχω φερει το κοντακι στα μετρα μου και οι καννες κοιτουν εκει που κοιταω και εγω...με αυτο το δεδομενο το λεω!
Σημερα στο καταδτημα που πηγα οταν ζητησα την ασπρη μπιλια ο υπαλληλος μου εδειξε το οπλο του και του αφεντικου του. Δεν ειχαν πανω τιποτα,ουτε μπιλιες ουτε ινες. Ειχαν και δυο φτιαξει κοντακια στα μετρα τους
 
Καμμία απολύτως διαφορά δεν έχω δεί με τη σκέτη κλασσική μπίλια που έχει το 690 σε σχέση με το οπτικής ίνας lpa στην κάννη και το ένθετο της βάσης που φοράει η xlr. Είναι πιο ωραία όταν κοιτάζεις το όπλο (εμφανισιακά εννοώ) αλλα όχι επωμισμένος. Επωμισμένος το βλέπω τόσο περιφερειακά που δεν μου κάνει καμία διαφορά, γιατί όταν τουφεκάμε εστιάζουμε στο στόχο.
 
Πολυ πολυ σωστα. Υποθετω πως αυτα βγηκαν μονο για κυνηγι σταθερων στοχων η για μονοβολα.
Βγήκαν και με την λογική οτι σε χαμηλές συνθήκες φωτισμού μπορείς να καταλάβεις γρηγορα αν το όπλο ειναι ευθυγραμμισμένο πιστέυω αλλά αν το όπλο είναι σωστό επάνω μας δεν νομίζω οτι χρειάζεται.
 
Εβαλα σχεδον ιδιο και στην winchester αλλα μεσα στην εβδομαδα ξεκολλησε
Η κολλες που εχουν πανω είναι της πλακας..
Πολυ δυνατη κολλα δυο συστατικων..
https://www.praktiker.gr/m/p/kolla-epoksiki-bison-epoxy-syringe-metal-24ml-16867
Ειχα παρει μια κόκκινη ακιδα αλλα ηταν μικρο το σπειρωμα(δεν έβρισκα με μεγαλυτερο)κ "επλεε" μεσα στην τρυπα της ριγας που ηταν λιγο μεγαλη..Με αυτη την κολλησα..Ακλωνητη πραγματικα,κ ας εχουν περασει 5 χρονια..Πιανοντας την ακιδα σηκωνω το οπλο..
Προσοχη μονο μην σταξει στην καννη γιατι δύσκολα φευγει..
 
Η κολλες που εχουν πανω είναι της πλακας..
Πολυ δυνατη κολλα δυο συστατικων..
https://www.praktiker.gr/m/p/kolla-epoksiki-bison-epoxy-syringe-metal-24ml-16867
Ειχα παρει μια κόκκινη ακιδα αλλα ηταν μικρο το σπειρωμα(δεν έβρισκα με μεγαλυτερο)κ "επλεε" μεσα στην τρυπα της ριγας που ηταν λιγο μεγαλη..Με αυτη την κολλησα..Ακλωνητη πραγματικα,κ ας εχουν περασει 5 χρονια..Πιανοντας την ακιδα σηκωνω το οπλο..
Προσοχη μονο μην σταξει στην καννη γιατι δύσκολα φευγει..
Xaxa . το πες κι εγινε!
 
leo γράψε την χρήσιμη πάντα άποψη σου για το θέμα αν μπορείς.
Περιμένοντας του leo την απάντηση, θα τολμήσω να γράψω ( σύμφωνα με την οποία πείρα μου) ότι νομίζω πως,
στην Διοφθαλμη σκόπευση/ κινούμενος στόχος, καλύτερη επιλογή η Μπίλια,
στην Μονοφθαλμη σκόπευση / σταθερός στόχος, καλύτερα οπτική...
 
Back
Top