Verney Carron Team

έχει κανεις άλλος την v12n της verney carron?εντυπωσεις?
v12-n-verney-1000-z.png
 
Last edited:
έχει κανεις άλλος την v12n της verney carron?εντυπωσεις?
v12-n-verney-1000-z.png
Το συγκεκριμένο δεν το έχω δει αλλά τα δικανα vercar που δείχνει στο site της εταιρείας κατασκευάζονται στην Τουρκία μπορεί και αυτή, έχω την εντύπωση ότι γαλλικά είναι μόνο τα demas και sagitaire. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι καλό όπλο.
 
η καννη είναι 100% γαλλικής κατασκευης.η βάση με το σύστημα αεριων είναι ιταλικης σχεδιασης αλλα ο εμπορος μου είπε οτι ειναι 100%γαλλικη και φτιαγμένη στο saint ettienne.
οι Vercar μπορει γιατι είναι ας το πούμε τα δευτερα....αλλα σε σχεδιασμο ειναι τα ιδια με τα vc.
περισσότερα ήθελα να δω εντυπωσεις αν υπάρχουν απο κάποιον κατοχο.
Στη Γαλλία τις δουλεύουν πολύ αλλά τα γαλλικα μου είναι εως πολύ βασικα και δεν μπορω να δω αν εχουν προβληματα και τι εντυπώσεις εχουν οι χρηστες
 
1 πλαγόκαννο vercar που έτυχε να πέσει στα χέρια μου και το παζάρευα είχε στις κάννες ισπανικές σφραγίδες κι εγραφε zabala hermanos....το θυμάμαι πολύ καλά γιατί το είχαμε συζητήσει με φίλους στο κυνηγομάγαζο
τελικά δεν το πήρα γιατί το θεώρησα ακριβό για μεταχειρισμένο
οι καραμπίνες verney carron είναι όντως ιταλικής σχεδίασης κάτι μεταξύ marocchi πιο πολύ και franchi λιγότερο
χώρα κατασκευής δεν παίρνω όρκο αλλά προσωπικά θα έλεγα τουρκικα σε καλύτερο design :)
 
Γενικα οπως μας θυμιζει κι ο φιλος Oskar64 οπου βλεπουμε 12 π.χ.
Verney carron 12..... Ata 12..... Marocchi 12.... Ntaxtirnti 12..... ολα τουρκικα το ιδιο μοντελο σε μικρες εξωτερικες παραλλαγες :)

υ.σ. Oskar64
Σωκρατη;;;;; .xm.
 
Last edited:
... ας ξεκινήσουμε ενα θέμα και για αυτή τη μάρκα όπλων....
Σύντομη ιστορία:

Toυ Σοφοκλή Κοσκινά

Η γηραιά ήπειρος έχει τη μεγαλύτερη παράδοση στην κατασκευή λειόκαννων κυνηγετικών όπλων. Χώρες όπως η Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία ή Ιταλία, αιώνες τώρα κατασκευάζουν κυνηγετικά όπλα έχοντας φτάσει πλέον στο σημείο να έχουν δημιουργήσει τα δικά τους χαρακτηριστικά που έχουν καθιερωθεί σε παγκόσμιο επίπεδο δημιουργώντας σχολές οπλουργικής που εμπεριέχουν τη δική τους φιλοσοφία αλλά και τεχνολογία που χαρακτηρίζει τα όπλα τους.
Δεν είναι δύσκολο για κάποιον που γνωρίζει λίγο από όπλα όταν πιάσει κάποιο στα χέρια του, να καταλάβει τη χώρα προέλευσης του. Τα όπλα των Ευρωπαίων κατασκευαστών έχουν ταυτότητα. Χαρακτηρίζονται ή από την γραμμή τους, ή από τον τύπο σκαλίσματος που φέρουν ή από κάποιες εμφανείς τεχνολογικές εφαρμογές.
Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο, να πούμε ότι αυτό δεν συμβαίνει με όλους τους κατασκευαστές. Ορισμένοι είναι αυτοί που με την πάροδο των αιώνων κατάφεραν να δημιουργήσουν το ξεχωριστό αυτό στυλ.
Οι κατασκευαστές αυτοί είναι πρωτοπόροι που πειραματίστηκαν, σχεδίασαν σε λευκό χαρτί και εφάρμοσαν όλες αυτές τις τεχνικές που ταυτοποιούν το σύνολο. Σε αυτούς τους κατασκευαστές συγκαταλέγεται και η VERNEY CARRON.
To 1820 ένας νεαρός κέρδισε το πρώτο βραβείο στον διαγωνισμό κατασκευαστών όπλων στο Saint Etienne (Άγιος Στέφανος) στη Γαλλία. Το όνομα του νεαρού ήταν Claude Verney γόνος οικογένειας οπλοκατασκευαστών με ιστορία από το 1650. 10 χρόνια αργότερα ο Claude παντρεύτηκε την Antoinette Carron κόρη και εγγονή κατασκευαστών όπλων. Η εταιρεία από τότε πήρε το όνομα Verney Carron, όνομα που διατηρείται μέχρι σήμερα.
Μέσα στους αιώνες που πέρασαν, και με ό,τι συνέβη (οικονομικές κρίσεις, πόλεμοι κ.ά.) η Verney Carron τα κατάφερε και σήμερα. Έχει περάσει στα χέρια του Jean γιου του Glaude που αποτελεί πλέον την 6η γενιά.
Η Γαλλική Σχολή όπλων θέλει τα όπλα να είναι λεπτά, κομψά και σε αρμονικές γραμμές. Σε ό,τι αφορά το τεχνολογικό κομμάτι, τα γαλλικά όπλα διαφέρουν από οποιοδήποτε άλλα, γιατί όλοι οι μηχανισμοί στηρίζονται σε εφαρμογές που έχουν επινοηθεί από γάλλους οπλουργούς. Αυτό οφείλεται στην κόντρα που υπήρχε μεταξύ των άγγλων και γάλλων κατασκευαστών, μια κόντρα που τελικά αποδείχτηκε ότι ωφέλησε όλους γιατί το αποτέλεσμα της ήταν να έχουμε σήμερα όλους αυτούς τους μηχανισμούς λειτουργίας και γενικότερα τις μηχανολογικές εφαρμογές που βλέπουμε στα λειόκαννα κυνηγετικά όπλα.
Η Verney Carron σήμερα είναι η μεγαλύτερη Γαλλική εταιρεία κατασκευής όπλων. Από τη γραμμή παραγωγής της βγαίνουν αυτογεμή λειόκαννα, δίκαννα αλλά και ραβδωτά όπλα. Ο μηχανολογικός εξοπλισμός που διαθέτει η Verney Carron είναι υπερσύγχρονος και το σημαντικότερο από όλα αυτά είναι ότι η Verney Carron τυγχάνει παγκόσμιας αναγνώρισης, και δικαίως, αφού την αναγνώριση αυτή την έχει κερδίσει (δηλαδή τα όπλα της) με το σπαθί της.
 
Μεσα κι εγω με ενα Verney Carron Pioneer πλαγιοκαννο 71 εκ, 3# και 1# της δεκαετιας του 60 κληρονομια απο τον πατερα μου, το μοναδικο οπλο που τον συνοδευσε στη πλουσια κυνηγετικη του ζωη. Το εχω ταμα καθε χρονο να κανω 1 με 2 τσιχλοκυνηγια με αυτο το οπλο στην μνημη του.
 
Εχτές βρήκα μια ζυγαριά και ειπα να κάνω μερικές μετρήσεις στο Verney Carron Sagittaire NT Becassier , πιο πολυ για να μου φύγει η απορια:
photo sharing websites
screenshot windows
Καλοτουφεκο να είναι! Πανέμορφο όπλο! Και μια εταιρία με μεγάλη παράδοση στην κατασκευή όπλων!
 
... και εγω σήμερα Πάσχα,βρήκα ευκαιρία και εκανα δοκιμές με το Baikal και το Verney Carron ...
Με το Baikal τουφεκάω αριστερά....
free screenshot softwarecertificity.com
photo sharing websitescertificity.com

Με το Verney Carron Sagittaire NT Becassier εκανα δοκιμές σε διάφορα φυσιγγια, χωρίς χαρτόνι, για να δω λάκτισμα.
Σύμπερασματα:
28γρ: άνετα , ανεπαίσθητο κλότσημα
30γρ: άνετα, ελάχιστο κλότσημα
32γρ: αρχίζουν και ζορίζουν τα πράγματα , αλλα ειναι ανεκτο το κλοτσημα
34γρ: έντονο κλότσημα που φέρνει δυσφορία
36γρ: μελανιασμα στον ώμο!
Άρα ειμαστε έτοιμοι για αγορές απο 28γρ εως 32 γρ, για τη νεα κυνηγ. χρονιά .
Μια χαρά, αφου ποτε δεν ήμουν υπέρ των ΄΄βαριών΄΄ γομώσεων.
 
Κωστα το μπεκασιερ ειναι για συγκεκριμένα κυνηγια, παντως μου κανει εντυπωση τα 36γρ που λες για μελανια το δικο μου με nsi percoso fiber 36 γρ δε το νιωθες καθολου ουτε με τς r plus του δορκα στα 35γρ δε ξέρω μηπως ειχε αλλους κώνους το δικο μου πιο μακριους, τι αυλους εχεις?
 
... και εγω σήμερα Πάσχα,βρήκα ευκαιρία και εκανα δοκιμές με το Baikal και το Verney Carron ...
Με το Baikal τουφεκάω αριστερά....
free screenshot softwarecertificity.com
photo sharing websitescertificity.com

Με το Verney Carron Sagittaire NT Becassier εκανα δοκιμές σε διάφορα φυσιγγια, χωρίς χαρτόνι, για να δω λάκτισμα.
Σύμπερασματα:
28γρ: άνετα , ανεπαίσθητο κλότσημα
30γρ: άνετα, ελάχιστο κλότσημα
32γρ: αρχίζουν και ζορίζουν τα πράγματα , αλλα ειναι ανεκτο το κλοτσημα
34γρ: έντονο κλότσημα που φέρνει δυσφορία
36γρ: μελανιασμα στον ώμο!
Άρα ειμαστε έτοιμοι για αγορές απο 28γρ εως 32 γρ, για τη νεα κυνηγ. χρονιά .
Μια χαρά, αφου ποτε δεν ήμουν υπέρ των ΄΄βαριών΄΄ γομώσεων.
Γιατί δεν έκανες το τεστ με το το Verney Carron; Ίσως να θέλει να έρθει στα μέτρα σου και να είναι αυτός ο λόγος του έντονου λακτίσματος...
 
Γιατί δεν έκανες το τεστ με το το Verney Carron; Ίσως να θέλει να έρθει στα μέτρα σου και να είναι αυτός ο λόγος του έντονου λακτίσματος...
Δεν ειχα άλλο χαρτονι μαζί μου! .hair.
Νόμιζα πως εχω 2-3 χαρτόνια στο αμάξι, αλλα ειχα μόνο ένα!:confused:
Πάντως και μένα το μυαλό μου πήγε πρώτα πρώτα στο οτι το κοντάκι δεν ειναι στα μέτρα μου.;)
Μια επίσκεψη σε κοντακά θα δωσει τη λύση!.my man.
 
Δεν ειχα άλλο χαρτονι μαζί μου! .hair.
Νόμιζα πως εχω 2-3 χαρτόνια στο αμάξι, αλλα ειχα μόνο ένα!:confused:
Πάντως και μένα το μυαλό μου πήγε πρώτα πρώτα στο οτι το κοντάκι δεν ειναι στα μέτρα μου.;)
Μια επίσκεψη σε κοντακά θα δωσει τη λύση!.my man.
Συμφωνώ αλλά κάνε πρώτα το τεστ για ξέρεις πως είσαι τώρα με το όπλο, τι χρειάζεσαι και ποιο θα είναι το αποτέλεσμα μετά τον κοντακά... ;)
 
Κωστα το μπεκασιερ ειναι για συγκεκριμένα κυνηγια, παντως μου κανει εντυπωση τα 36γρ που λες για μελανια το δικο μου με nsi percoso fiber 36 γρ δε το νιωθες καθολου ουτε με τς r plus του δορκα στα 35γρ δε ξέρω μηπως ειχε αλλους κώνους το δικο μου πιο μακριους, τι αυλους εχεις?
Παναγιώτη , ειναι το Verney Carron Sagittaire NT Becassier, cal 12, 70mm, αυλοί 18,5 ,κάνες 60 εκ, η κάτω κάνη σταθερα *****, η πάνω κάνη με 3 τσοκάκια ***, ****, *****, δισκάνδαλο (χωρίς η πρώτη να λειτουργεί σαν μονοσκάνδαλο), με αυτόματους εξολκείς, βάρος 2596γρ.
Το πιο πιθανό είναι οτι το κοντάκι δεν ειναι στα μέτρα μου, γιαυτο ειχα τέτοια αίσθηση λακτίσματος.
 
Last edited:
... και εγω σήμερα Πάσχα,βρήκα ευκαιρία και εκανα δοκιμές με το Baikal και το Verney Carron ...
Με το Baikal τουφεκάω αριστερά....
free screenshot softwarecertificity.com
photo sharing websitescertificity.com

Με το Verney Carron Sagittaire NT Becassier εκανα δοκιμές σε διάφορα φυσιγγια, χωρίς χαρτόνι, για να δω λάκτισμα.
Σύμπερασματα:
28γρ: άνετα , ανεπαίσθητο κλότσημα
30γρ: άνετα, ελάχιστο κλότσημα
32γρ: αρχίζουν και ζορίζουν τα πράγματα , αλλα ειναι ανεκτο το κλοτσημα
34γρ: έντονο κλότσημα που φέρνει δυσφορία
36γρ: μελανιασμα στον ώμο!
Άρα ειμαστε έτοιμοι για αγορές απο 28γρ εως 32 γρ, για τη νεα κυνηγ. χρονιά .
Μια χαρά, αφου ποτε δεν ήμουν υπέρ των ΄΄βαριών΄΄ γομώσεων.

Κωστα ιδια ακριβως συμπεριφορα εχει το γερικο Pioneer μου. Δεν ξερω αν στυα καινουργια μοντελα εχει αλλαξει η γεωμετρια τησ καννης αλλα τα παλια ειχαν πολυ κοντο κωνο προσαρμογης και η μεταβιβαση απο τον αυλο στην καννη δεν ηταν και τοσο ομαλη γιαυτο και το κλωτσιμα.Το οπλο γενικα πιανει παρα πολυ καλη αποδοση στα 28 με 32 γρ.
 
... και εγω σήμερα Πάσχα,βρήκα ευκαιρία και εκανα δοκιμές με το Baikal και το Verney Carron ...
Με το Baikal τουφεκάω αριστερά....
free screenshot softwarecertificity.com
photo sharing websitescertificity.com

Με το Verney Carron Sagittaire NT Becassier εκανα δοκιμές σε διάφορα φυσιγγια, χωρίς χαρτόνι, για να δω λάκτισμα.
Σύμπερασματα:
28γρ: άνετα , ανεπαίσθητο κλότσημα
30γρ: άνετα, ελάχιστο κλότσημα
32γρ: αρχίζουν και ζορίζουν τα πράγματα , αλλα ειναι ανεκτο το κλοτσημα
34γρ: έντονο κλότσημα που φέρνει δυσφορία
36γρ: μελανιασμα στον ώμο!
Άρα ειμαστε έτοιμοι για αγορές απο 28γρ εως 32 γρ, για τη νεα κυνηγ. χρονιά .
Μια χαρά, αφου ποτε δεν ήμουν υπέρ των ΄΄βαριών΄΄ γομώσεων.
Πολύ ωραίος Κώστα ομορφιές και με ένα βιζλα συντροφιά ακόμα πιο ωραία, στο θέμα φυσίγγι πάνω από 32γρ ψάξε το λίγο παραπάνω να δεις πιο φυσίγγι σου ταιριάζει καλύτερα .
 
Back
Top