Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

UFO+BENELLI+M92S.2.25/CAL76/LB/47gr no1+2gr αλευρο=.sex hard..sex hard..sex hard..sex hard.

Εχω κατι αμυδρες υποψιες οτι το UFO που κυνηγας το εχω κατεβασει εγω στην Κερκυρα. Περσι τον Οκτωβρη ειχα φερει τρια για τον φιλο μου τον Αντωνη, 1 για Winchester, 1 για Vinci και 1 mobile για Benelli. Aυτο ηταν για καποιο φιλο ιδιογωμωτη του Αντωνη. Για σενα ηταν?
 
Mια πολύ μικρή διόρθωση σε αυτά που γράφει ο Παύλος, το U0 είναι μόνο κυλινδρος. Μετά U1 skeet/ic, U2 lm/m, U3 im/lf, U4 f/xf.
Το Ufo είναι τρέλα για σκαγια από νούμερο 1 - 4, πιο πάνω και πιο κάτω χαλάει, γι αυτό τον λόγο δεν θα ξαναεχω μηδενικά πάνω μου για χηνες αλλά μερικούς ασσους.

αυτο που δεν παίζεται με τίποτα στα μηδενικά τουλάχιστον απο αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ ειναι το Patternmaster Classic. Oι ευκαιρείες πρακτικής δοκιμής δυστυχώς ελάχιστες.
 
Εγω διαπιστωνω πως η ενεργεια που φερει ενα 4αρι η εστω ενα 3αρι ειναι υπεραρκετη ακομα κ για πολυ μεγαλες αποστασεις σε ενα ποιοτικο φυσιγγι η ακομα περισσοτερο ενα φυσιγγι ιδιογομωσης για τετοια χρηση... Απο τη στιγμη που το UFo μπορει να με βοηθησει σε αυτο που υστερει η τουφεκια, την κατανομη, δεν βρισκω κανενα λογω να ξαναχρησιμοποησω πιο χοντρα σκαγια απο 2αρια για κανενα θηραμα κ για καμια αποσταση... Κ περισσοτερα σκαγια εχω, κ περισσοτερες πιθανοτητες για μια καλυτερη κατανομη κ σιγουρα αρκετη κινητικη ενεργεια...
 
Εγω διαπιστωνω πως η ενεργεια που φερει ενα 4αρι η εστω ενα 3αρι ειναι υπεραρκετη ακομα κ για πολυ μεγαλες αποστασεις σε ενα ποιοτικο φυσιγγι η ακομα περισσοτερο ενα φυσιγγι ιδιογομωσης για τετοια χρηση... Απο τη στιγμη που το UFo μπορει να με βοηθησει σε αυτο που υστερει η τουφεκια, την κατανομη, δεν βρισκω κανενα λογω να ξαναχρησιμοποησω πιο χοντρα σκαγια απο 2αρια για κανενα θηραμα κ για καμια αποσταση... Κ περισσοτερα σκαγια εχω, κ περισσοτερες πιθανοτητες για μια καλυτερη κατανομη κ σιγουρα αρκετη κινητικη ενεργεια...

Αρι γενικα το ατσαλινο δεν υστερει ουτε σε συγκεντρωση ουτε σε διατρηση (σε χαρτονι, τενεκε) σε σχεση με το μολυβδινο. Το αντιθετο μαλιστα. Εκει που υστερει ειναι σε ενεργεια και υποθετικα εχοντας σαν μετρο συγκρισης τα μολυβδινα, μας κανει να πιστευουμε πως υπερτερει και εκει, βλεποντας τη μεγαλη διατρηση στον τενεκε η στο καρτονι. Η βλητικη συμπεριφορα του ατσαλινου και η σχεση μενουσας ταχυτητας και φονικοτητας εχει εξετασθει παρα πολυ λεπτομερως. Συμφωνα με αυτες τισ ταμπελες τα ζητουμενα ειναι η συγκεντρωση και η κινητικη ενεργεια για να εχουμε το αποτελεσμα. Το τσοκ συμφωνω απολυτα μαζι σου σε βοηθα να πιασεις αυτη τη συγκεντρωση σε μεγαλυτερη αποσταση. Το νουμερο σκαγιων ειναι αυτο που τελικα αποφασιζει μεχρι πια αποσταση μπορεις να καταβαλεις το θηραμα. Στα ατσαλινα δεν εχω προσωπικα αντιρρηση για το Ν2, το Ν3 θα ειναι πολυ οριακο για πχ 50 μετρα και θεωρω προσωπικα παρα πολυ δυσκολα να εχεις μακρυνες επιτυχιες με Ν4. Μακαρι να διαψευθω στην πρακτικη δοκιμη
 
  • Like
Reactions: leo
Παυλο, σορρυ δεν το διευκρινισα... Η παραπανω αποψη αφορα τα μολυβδινα σκαγια...;)

Στα ατσαλινα ειδα παπια με 3,4 κ 5 2αρια στο σωμα τους σε αποστασεις 45-60 μετρων κ ηταν ολοζωντανα κ πνιγμενα στο αιμα...
 
  • Like
Reactions: leo
Παυλο, σορρυ δεν το διευκρινισα... Η παραπανω αποψη αφορα τα μολυβδινα σκαγια...;)

Στα ατσαλινα ειδα παπια με 3,4 κ 5 2αρια στο σωμα τους σε αποστασεις 45-60 μετρων κ ηταν ολοζωντανα κ πνιγμενα στο αιμα...

Τοτε με βρισκεις απολυτα συμφωνο. Απλα οταν πλεον ακουω Ν4 και χοντροτερα το μυαλο μου πηγαινει κατευθειαν στα ατσαλινα.
 
Μεγαλο ρολο παισει και ο ψηχ.παραγοντας αν εχεις σηνηθ. στα χοντρα.νο1/2/ββ.και περνεις πουλια, ειναι δυσκ.να το κοψεις.Εχω αρκετα παραδηγμ.Ενω ειμαι λατρης του 7.5και του6.Εχω παντα μεσα προς το τελος 1σους σε χοντρο κυν..smashfrak..smashfrak..smashfrak.
 
Στο site της muller στα τσοκ για ΒΕΝΕΛΛΙ πανω που γραφει τα μοντελα που ταιρειασει το καθε τσοκ εχει και μια ΒΕΝΕΛΛΙ κοστομ απο την ΜΠΡΥΛΕΥ που φοραει τσοκ ΒΕΡΕΤΑ ΟΠΤΙΜΑ ΠΛΑΣ.Εχει καποιος πλ/ες ,επ αυτου?Γιατι και η Μ1 μετα το ρετους,μονο με αυτα δουλευει.Τα μοβιλ που ειχε τα εδωσα.
 
Back
Top