Trap-Double Trap

Έριξα προχθές την πρώτη πούλα μου στο Trap..Ενώ έχει να κάνει και αυτό το άθλημα με πήλινο δίσκο είναι τόσο διαφορετικό απο το Skeet και το Sporting..Ένα άθλημα που κατά κύριον λόγο παίζετε με την μέση και οχι με τα χέρια..Πολύ ψυχοφθόρο θα το έλεγα γιατί όταν είσαι επωμισμένος και ζητάς τον δίσκο ο οποίος δεν ξέρεις πια θα είναι η κατευθυνσή του όλο αυτό σου προκαλεί κάτι που δεν μπορώ να το εξηγήσω με λόγια..Ενδιαφέρον πάντως..
 
Ποτε δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον γιατί η στάση του(προεπωμιση) δεν έχει σχέση με το κυνήγι.
Πάντοτε μου έδινε την εντύπωση πως είναι κατάλληλο για τα γεροντια και τους υπερβαρους, πράγμα που είναι λάθος φυσικά, μιας και είναι Ολυμπιακό αγώνισμα με πολλές ποικιλίες.
 
Last edited:
Έχει ωραία σπασίματα με χρονοκαθυστέρηση ειδικά στις 2ες τουφεκιές..Σαφώς και είναι πιο δύσκολο απο το Skeet..Δεν με ξένισε καθόλου το γεγονός οτι είσαι επωμισμένος γιατί και στο Sporting σε κάποιους ντουμπλέδες ειδικά SIM πρέπει να παίξεις επωμισμένος το πρώτο πιάτο γιατί δεν προλαβαίνεις να σπάσεις το δεύτερο ;)
 
Κ εμενα το μονο που με τραβαει στο Trap ειναι τα μακρινα σπασιματα των δικσων... Κατα τα αλλα το θεωρω πολυ δυσκολο σαν αθλημα για να κρατησεις μια σταθεροτητα στην αποδοση σου γιατι πρεπει σε καθε βατηρα να μπαινεις "ρομποτ" με ιδιες κινησεις κ απολυτα συγκεντρωμενος...Θεωρω πως ενω στο Skeet και στο Sporting μια λαθος σταση μπορει να σου δωσει το πιατο με επιπλεον βοηθηση απο τα χερια, στο Trap κατι τετοιο δεν ισχυει, αν μπεις λαθος δεν σωζεται...
 
καλός ο τελικός του τραπ ανδρών με τον Ιταλό γερόλυκο να μένει στην 2η θέση 46 χρονών αν άκουσα καλά με 7 ολυμπιάδες συμμετοχή.....μπράβο του
ο κροάτης πολύ ψύχραιμος και καλός σκοπευτής δίκαια πήρε το χρυσό.....μπράβο και σ αυτόν

φτώχεια και προχειρότητα στους ολυμπιακούς του Ρίο....απαράδεκτο το σκοπευτήριο κατά την γνώμη μου
από τσοκ δεν βλέπω ρε παιδιά ούτε στα όπλα ούτε σε ταμπέλες διαφημιστικές ούτε στα γιλέκα αθλητών.....γιατί;;;;;
 
προφανώς δεν υπάρχουν χορηγίες Μάκη...
έτσι δείχνει όμως σε ολυμπιακούς να μην έχει;;;; όχι ότι θα κλάψουμε αλλά ενισχύεται μέσα μου η γνώμη ότι:
1)τζόγος πια το σκοπευτήριο και το κυνήγι....όλα εκεί που υπάρχει και κινείται χρήμα
2)το παιχνίδι τσοκς τελειώνει κι ερχεται το παιχνίδι φυσίγγι
 
έτσι δείχνει όμως σε ολυμπιακούς να μην έχει;;;; όχι ότι θα κλάψουμε αλλά ενισχύεται μέσα μου η γνώμη ότι:
1)τζόγος πια το σκοπευτήριο και το κυνήγι....όλα εκεί που υπάρχει και κινείται χρήμα
2)το παιχνίδι τσοκς τελειώνει κι ερχεται το παιχνίδι φυσίγγι
Πιστεύω Μάκη, οτι και το άθλημα της σκοποβολής, σε τετοιου επίπεδου διοργανώσεις, εχει περάσει στα πλαίσια της εμπορευματοποιησης του αθλητισμού...

Εχω την αίσθηση πάντως, χωρίς να είμαι απόλυτος, οτι σε μεγάλες διοργανώσεις αγώνων σκοποβολής, κυρίως όπλα και φυσίγγια διαφημίζονται...
 
Αν είδατε αγώνα ολυμπιακού trap με μία τουφεκια, τότε είδατε τελικό. Στους προκριματικους επιτρέπεται και δεύτερη τουφεκια. Δεν απαγορεύεται η χρήση τσοκ στο trap αλλά πάνω από το 90% των σκοπευτων χρησιμοποιουν fixed κάννες με 2* και 1*.
Ο δίσκος φεύγει 15 μετρα μπροστά από τον σκοπευτη και ταξιδεύει με περίπου 100 km/h.
Η απόσταση που μπορεί να σπάσει ο δίσκος είναι 75 μέτρα.
 
Back
Top