Παλιά φυσίγγια

http://postimg.org/image/f9602ej8d/
http://postimg.org/image/ct46ok15p/
http://postimg.org/image/noqz65wpp/
http://postimg.org/image/n0i4n7xzx/
http://postimg.org/image/ps1edtwil/
http://postimg.org/image/vrp5hhhb1/
http://postimg.org/image/vzhdrqhnh/
http://postimg.org/image/eapn045wd/

Τα περισσοτερα απο αυτα ειναι εργοστασιακα, ομολογω ομως οτι ειναι και καποια ιδιογομωσης παλια, δεκαετιας 80 ισως και πιο πισω. Επισης ειναι και καποια προσφατα οπως πχ τα RC White Paper, Maionchi Golden Wing. Επισης καποια γομωμενα απο βιοτεχνιες στην Αθηνα οπως ο Μπουσουλας ή ο Θεοδωριδης καθως και αρκετα απο Ιταλια.
 
Κωνσταντίνε το remington power piston ειναι μαγκνουμ 7Οαρι?ΥΓ Το δεύτερο σουπερ χ που εχω στην φωτο( ειναι με τα κυκλακια γυρω απο τον καλυκα)Ειναι με αδιάβροχο κλείσιμο όπως και το remington Express (5ο στη σειρά)..Ιδια κλεισίματα με το θρυλικό ιμπεριαλ..Ειναι παλαιότερα τα δικά μου αν γνωρίζεις?Πληροφοριακα ρωτάω. Το μπλε ειναι το ιμπεριαλ για σύγκριση κλεισίματος..Ευχαριστώ.


upload gif
 
Last edited:
Em8Yu2b.jpg

U8wFD5w.jpg

lyIh5Ru.jpg

l7hDrCd.jpg

cv47R9J.jpg

261CENY.jpg

Παλιά χάρτινα φυσίγγια cal.20 Fiocchi Sipe απλά και special. Δεν ξέρω τι διαφορές είχαν μεταξύ τους, τα απλά ήταν κίτρινος ο κάλυκας τα special προς πορτοκαλί...
 
Αν εχω παρατηρηση κατι ειναι οτι φυσιγγια με την ονομασία sipe πχ Θεοδωρίδης,nsi,rc,αλλα και τα παλαιότερα που έβαλε τωρα ο Βασίλης..Εχουν την ιδια ζωγραφιά πάνω στο φυσιγγι..Το ιδιο γεράκι να κάθετε, Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο η αν συμβολιζει κατι...
 
Τασο τα Ιμπεριαλ εχουν δικο τους κλεισιμο. Περιπου ιδιο εχουν και τα Remington της φωτογραφιας (αν δε γελιεμαι ειναι το μεσαιο), ενω το κοκκινο, πιθανοτατα το Winchester εχει απλο αστεροειδες, απλα και τα 3 εχουν κεντρικη συντηξη. Ο καλυκας της Imperial ειναι απο πολυ σκληρο πλαστικο
 
Στελιο αυτά ακριβως εννοώ!!(Καρδαρας-Πυργος Ηλειας) Τα έφερε ενα κυνηγομαγαζο πρόπερσι εδώ στο νησί κ εξακολουθεί να τα φέρνει..Απο οτι μου είπε τα προτιμάνε..Δεν τα εχω ριξει..Ισως απο το 1998 μέχρι σήμερα να εχουν βελτιωθεί!!!!! Το κουτί και το χρώμα του καλυκα παραμένει το ιδιο..
Θα βγω λίγο .off topic. αλλά μιας και αναφερθήκαμε χθες στα φυσίγγια Star Hellas, να συμπληρώσω:
20150817_171808.jpg

Αυτά είναι τα υλικά του Star Hellas που έχω. Μου κάνει εντύπωση η πυρίτιδα, μου είναι εντελώς άγνωστη (δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερη φωτο) Είναι μικροσκοπικά γιαλιστερά γκριζόμαυρα φυλλίδια, (μοιάζει στο χρώμα με τις γνωστές διβασικές), αλλά πολύ μικρότερα ακόμη κι από της Sipe. Μεγέθους από σχεδόν μισό χιλιοστό και κάτω, ένα ποσοστό τους μάλιστα είναι κυριολεκτικά σαν σκόνη! Επίσης δεν παρουσιάζει τη συσσωμάτωση (σβώλιασμα) και το κόλλημα στο πλαστικό (πυθμένα και τοιχώματα) που παρουσιάζουν συνήθως οι διβασικές μέσα στα φυσίγγια. Είναι τελείως "ρευστή".
Για ευρωπαϊκή δεν μου φαίνεται. Δεν ξέρω μήπως είναι αμερικάνικη. Εκείνα τα χρόνια εισαγόταν ακόμη η Unique της Hercules (τώρα Alliant) - την έβλεπα και στους οδηγούς αγοράς ABOUT κλπ. Απ' όσο ξέρω ήταν κι αυτή "μικρά γκριζόμαυρα φυλλίδια" αλλά δεν ξέρω "πόσο μικρά", γιατί δεν την έχω δει ποτέ από κοντά.
Ούτως ή άλλως πάντως η δόση 1,85 γρ. μου φαίνεται αρκετά υψηλή! Η μέγιστη δόση που προτείνει η Alliant στο site της είναι 27 grains, δηλ. 1,75 γρ. για κάλυκα Fiocchi (για τους αμερικάνικους κάλυκες ακόμη μικρότερη).
 
Κωνσταντίνε το remington power piston ειναι μαγκνουμ 7Οαρι?ΥΓ Το δεύτερο σουπερ χ που εχω στην φωτο( ειναι με τα κυκλακια γυρω απο τον καλυκα)Ειναι με αδιάβροχο κλείσιμο όπως και το remington Express (5ο στη σειρά)..Ιδια κλεισίματα με το θρυλικό ιμπεριαλ..Ειναι παλαιότερα τα δικά μου αν γνωρίζεις?Πληροφοριακα ρωτάω. Το μπλε ειναι το ιμπεριαλ για σύγκριση κλεισίματος..Ευχαριστώ.


upload gif
Ναι είναι πιο παλιά αυτά που εχεις, το remington γράφει magnum αλλά είναι 70αρι παλιά πάνω από 36γρ τα θεωρούσαν magnum.
 
Θα βγω λίγο .off topic. αλλά μιας και αναφερθήκαμε χθες στα φυσίγγια Star Hellas, να συμπληρώσω:
20150817_171808.jpg

Αυτά είναι τα υλικά του Star Hellas που έχω. Μου κάνει εντύπωση η πυρίτιδα, μου είναι εντελώς άγνωστη (δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερη φωτο) Είναι μικροσκοπικά γιαλιστερά γκριζόμαυρα φυλλίδια, (μοιάζει στο χρώμα με τις γνωστές διβασικές), αλλά πολύ μικρότερα ακόμη κι από της Sipe. Μεγέθους από σχεδόν μισό χιλιοστό και κάτω, ένα ποσοστό τους μάλιστα είναι κυριολεκτικά σαν σκόνη! Επίσης δεν παρουσιάζει τη συσσωμάτωση (σβώλιασμα) και το κόλλημα στο πλαστικό (πυθμένα και τοιχώματα) που παρουσιάζουν συνήθως οι διβασικές μέσα στα φυσίγγια. Είναι τελείως "ρευστή".
Για ευρωπαϊκή δεν μου φαίνεται. Δεν ξέρω μήπως είναι αμερικάνικη. Εκείνα τα χρόνια εισαγόταν ακόμη η Unique της Hercules (τώρα Alliant) - την έβλεπα και στους οδηγούς αγοράς ABOUT κλπ. Απ' όσο ξέρω ήταν κι αυτή "μικρά γκριζόμαυρα φυλλίδια" αλλά δεν ξέρω "πόσο μικρά", γιατί δεν την έχω δει ποτέ από κοντά.
Ούτως ή άλλως πάντως η δόση 1,85 γρ. μου φαίνεται αρκετά υψηλή! Η μέγιστη δόση που προτείνει η Alliant στο site της είναι 27 grains, δηλ. 1,75 γρ. για κάλυκα Fiocchi (για τους αμερικάνικους κάλυκες ακόμη μικρότερη).
Στέλιο εχω 5 Star hellas περσινά που μου τα έδωσε ενα φιλαράκι..Πολύ ευχαρίστως αν θες να ανοίξω κ να βάλω φωτο τα υλικά..Μονο που δεν μπορώ να ζυγισω την πυριτιδα..
 
... Δεν ξέρω μήπως είναι αμερικάνικη. Εκείνα τα χρόνια εισαγόταν ακόμη η Unique της Hercules (τώρα Alliant) ...
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον ... μ@λακία υπόθεση έκανα. .fff. Αν έβαζε κανείς αμερικάνικη πυρίτιδα, μάλλον θα το "βροντοφώναζε" ... και θα έβαζε και το ανάλογο "καπέλο" στην τιμή! ;)
Ποιος θα έβαζε αμερικάνικη πυρίτιδα σε ... "φτηνό τσιχλοφύσεκο"; Παρά μόνο αν ... την είχε κλέψει ... .very funny.
 

pc screenshot

Τα ζύγισα σε μια ψηφιακή ζυγαριά κουζίνας..δεν ξερω πόσο ακρίβειας μπορεί να ειναι..Τα σκαγια 32γρ..Οταν ζύγισα την πυριτιδα μου έγραψε σκέτο 1..Πάντως η ποσότητα πυρίτιδας με το μάτι μου φανηκε λίγη..Επισης μεσα στην πυριτιδα υπήρχαν κ 5-6. φυλλιδια κοκκινωπου χρώματος...ΥΓ Διαφορετική πυρίτιδα και κυαθιο...
 
Last edited:
Εκτός από 2-3 πυρίτιδες δεν ξέρω να ξεχωρίζω τις υπόλοιπες..Πιστεύω αυτό που λέει ο Βίκτορας..κατά πάσα πιθανότητα ισπανική ειναι..Εξάλλου είναι στην μόδα τελευταία στα φτηνά τσιχλοφουσεκα..
 
Τα ζύγισα σε μια ψηφιακή ζυγαριά κουζίνας..δεν ξερω πόσο ακρίβειας μπορεί να ειναι..Τα σκαγια 32γρ..Οταν ζύγισα την πυριτιδα μου έγραψε σκέτο 1..Πάντως η ποσότητα πυρίτιδας με το μάτι μου φανηκε λίγη..Επισης μεσα στην πυριτιδα υπήρχαν κ 5-6. φυλλιδια κοκκινωπου χρώματος...ΥΓ Διαφορετική πυρίτιδα και κυαθιο...
Μπράβο Τάσο. Τώρα μάλιστα, αυτό είναι "κανονικό φυσίγγι"! .big smile.
Αυτή η πυρίτιδα είναι η ισπανική CSB-1 .
Και ο συγκεντρωτήρας είναι του Καρδαρα (απομίμηση του Gualandi SG).
Εντάξει, με ζυγαριά κουζίνας δεν μπορείς να ζυγίσεις πυρίτιδα, λογικό είναι. Η ακρίβεια της είναι +/-1 γρ. στην καλύτερη περίπτωση!
Αν η δόση είναι 1,65 - 1,75 γρ. θα είναι μια χαρά φυσίγγι. Αλλά και 1,60 να είναι δεν υπάρχει θέμα κατά τη γνώμη μου.
Και τα σκάγια φαίνονται καλής ποιότητας.
.shake hands.
 
  1. Ναι τα σκάγια ήταν στρογγυλά όπως πρέπει!!Εκτός από 3 λιωμενα που αυτό συμβαίνει σε όλα. τα φυσίγγια!!Το κυαθιο ήταν 20αρι από ότι είδα..Δυστυχώς δεν μπόρεσα να ζυγίζω με ακρίβεια την πυρίτιδα..
 
.shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands.
Θυμήθηκα τα κουτιά στα κυνηγομαγαζα!!Τότε με το μονοκαννο(18m-em) έριχνα τα Maionchi tordo(είχαν 8mm μέταλλο) για τσιχλεςσε ν7(τόσα ήξερα τότε..).sarcastic..sarcastic. ΥΓ με αυτά χτύπησα τον πρώτο μου λαγό το 1999 σε περπατητο τσίχλας..Θυμαμε οτι τότε έβγαζε η Maionchi το Α1 πράσινο 33γρ..Ίσως τα γνωρίζατε.
 
Εδώ οι πυρίτιδες που βρήκα στα δυο παραπάνω φυσίγγια Percorso Caccia.
Η πρώτη στο MAIONCHI του 1997 (Νο 4) η οποία όταν αναποδογύρισα τον κομμένο κάλυκα άδειασε όλη, εκτός από ελάχιστους κόκκους. (Βάρος 1,77 γρ.)
Στις διαφημίσεις τότε αναφερόταν η Α1-36. Δεν ξέρω αν όντως είναι αυτή, με προβληματίζει το μέγεθος των κόκκων. Διάφορες πηγές που έψαξα (βιβλίο του Χατζιώτη, site της NSI κλπ) αναφέρουν διαστάσεις: πλευρά 1,7 ή 1,9 mm και πάχος 0,3 mm. Εγώ μέτρησα μερικούς κόκκους με ηλεκτρονικό παχύμετρο και τους βρήκα περίπου 1,4 mm και πάχος 0,15 mm! Δεν ξέρω, ίσως εκείνη την εποχή να κατασκευαζόταν πράγματι σε αυτό το μέγεθος, ίσως όμως στη συγκεκριμένη παρτίδα φυσιγγίων να υπήρχε πρόσκαιρη έλλειψη της Α1-36 και να έβαλαν κάποια άλλη! .xm.
20150819_163250.jpg

Η δεύτερη στο NOBELSPORT του 2005 (Νο. 6) που είναι προφανέστατα η TECNA. (Βάρος 1,80 γρ.) Ήταν ένας σβώλος, μια "ξερή πίττα" κολλημένη στον κάλυκα, που χρειάστηκα αρκετή προσπάθεια με ένα σουγιά να τη σπάσω και να την ξεκολλήσω (όπως συμβαίνει συνήθως σε όλα τα φυσίγγια με διβασικές).
20150819_165740.jpg
 
Back
Top