Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!

Καλησπέρα - Χριστός Ανέστη - Χρόνια πολλά σε όλους. (Από την Μεγάλη Πέμπτη ήμουν στο χωριό, χωρίς ίντερνετ. Τελειώσαμε επιτέλους τις ελιές και μαζέψαμε τα δίχτυα. Έφτιαξα και λίγο κήπο ...).
Σχετικά με το θέμα: Πέρασε ένας μήνας από την πρώτη μου απόπειρα, εμβολιασμού λεμονιάς (13 Απριλίου), όπως είχα γράψει τότε, είχα βάλει 7 μάτια (φόλες) με διάφορους τρόπους. Με διάφανη ταινία εμβολιασμού.
View attachment 87892
Φαίνεται ότι έχουν πιάσει όλα, δείχνουν ότι έχουν κολλήσει και είναι πράσινα. Αλλά πέρα από αυτό, τίποτα !!! και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Πείτε μου εσείς που το έχετε ξανακάνει, σε πόσο καιρό θα πρέπει κανονικά να αρχίζουν να πετάνε βλαστό.
Αν και σε βιντεάκια στο YouTube έλεγαν ότι δεν χρειάζεται να βγάλεις τη συγκεκριμένη ταινία, εγώ χθες έλυσα το ένα. Και σήμερα έλυσα άλλα τρία. Τα υπόλοιπα τρία τα άφησα δεμένα, ως το άλλο Σαββατοκύριακο, και βλέπουμε ... (Πιθανόν βέβαια να μην ήταν καλά τα μάτια και να μη βλαστήσουν ποτέ ...)
Με ανάποδο Τ ...
View attachment 87893
Με όρθιο Τ ...
View attachment 87894View attachment 87896
Και με "επικαθήμενο ενοφθαλμισμό" (έτσι το έλεγε στο βιντεάκι που είδα).
View attachment 87895
Χρόνια πολλά Στέλιο!
Τα μάτια μπορεί να μείνουν και χρόνια κοιμωμένη αν δεν 'οδηγησεις' τους χυμούς προς αυτά .
Και αυτό γίνεται, είτε κόβοντας τα κλαδιά του δέντρου ( και βάζοντας πάστα στις τομές) είτε λίγο πιο πάνω από τα μάτια χαράζοντας και αφαιρώντας ένα δακτυλίδι φλούδα, ώστε να κόψεις το ανέβασμα τον χυμών προς τα πάνω. (Και σε αυτήν την επέμβαση βάζεις πάστα)
Προσοχή όμως...αυτά τα κάνεις όταν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι έπιασαν οι εμβολιασμοί.
Αλλιώς θα πετσοκοψεις άδικα το δεντράκι .
Το πρότελευταίο μάτι φαίνεται κάπως φουσκωμένο. Τα υπόλοιπα δεν έχουν διάθεση να πετάξουν ακόμα... Μαζί με αυτά που αναφέρει ο Παναγιώτης δώσε επισης γερό πότισμα και αμμωνία σε λίπασμα να αυξήσεις τους χυμούς και τη βλάστικότητα του δέντρου.

Μου έχει τύχει να πιάσει μάτι και να πετάξει την επόμενη άνοιξη όταν κλάδεψα αυστηρά τη νερατζιά και κέντρωσα πιο ψηλά.
 
Καλησπέρα - Χριστός Ανέστη - Χρόνια πολλά σε όλους. (Από την Μεγάλη Πέμπτη ήμουν στο χωριό, χωρίς ίντερνετ. Τελειώσαμε επιτέλους τις ελιές και μαζέψαμε τα δίχτυα. Έφτιαξα και λίγο κήπο ...).
Σχετικά με το θέμα: Πέρασε ένας μήνας από την πρώτη μου απόπειρα, εμβολιασμού λεμονιάς (13 Απριλίου), όπως είχα γράψει τότε, είχα βάλει 7 μάτια (φόλες) με διάφορους τρόπους. Με διάφανη ταινία εμβολιασμού.
View attachment 87892
Φαίνεται ότι έχουν πιάσει όλα, δείχνουν ότι έχουν κολλήσει και είναι πράσινα. Αλλά πέρα από αυτό, τίποτα !!! και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Πείτε μου εσείς που το έχετε ξανακάνει, σε πόσο καιρό θα πρέπει κανονικά να αρχίζουν να πετάνε βλαστό.
Αν και σε βιντεάκια στο YouTube έλεγαν ότι δεν χρειάζεται να βγάλεις τη συγκεκριμένη ταινία, εγώ χθες έλυσα το ένα. Και σήμερα έλυσα άλλα τρία. Τα υπόλοιπα τρία τα άφησα δεμένα, ως το άλλο Σαββατοκύριακο, και βλέπουμε ... (Πιθανόν βέβαια να μην ήταν καλά τα μάτια και να μη βλαστήσουν ποτέ ...)
Με ανάποδο Τ ...
View attachment 87893
Με όρθιο Τ ...
View attachment 87894View attachment 87896
Και με "επικαθήμενο ενοφθαλμισμό" (έτσι το έλεγε στο βιντεάκι που είδα).
View attachment 87895
Μπράβο κ.Στέλιο άριστα θα έλεγα!!!! Κάντε ότι ειπώθηκε από τους προλαλήσαντες!!
Πλέον,αν είναι καθαρά πράσινος ο κορμός του υποκειμένου βάζω καθαρά πράσινο μάτι, αν είναι με λίγο κάθετες καφέ γραμμές ψάχνω να βρω επίσης το ίδιο.Λεπτομέρεια, δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά ίσως είναι ορθή.Τον Μάιο του 2022 είχα εμβολιάσει με αυτόν τον τρόπο και έφυγα για Αθήνα.Άκοπα από πάνω, λέω στους δικούς μου να μου βγάλουν μια φώτο τι απέγιναν, περιμένα είτε να τα έχω χάσει είτε να μην έχουν πετάξει.Όμως, είχαν πετάξει όλα!!!!
Συνεχίστε δυνατά, φαίνεται ο μερακλής άνθρωπος!!!
 
Λίγο στα Τ εκεί στο _ οριζόντιο ή με ξεγελάει φώτο ή σας έχει φύγει ελάχιστα από την άριστη επαφή.Ίσως πάει να ξεραθεί όπως στην μύτη ανάποδου Τ, αλλά όπως έχουμε πει αν πατάει ο πυρήνας να 'χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε.
 
Last edited:
Back
Top