Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερα σε ολους,
να πειτε σε κατι ενοχλητικους περιεργους τυπους που μου στελνουν αχαραγα μυνηματα οτι μου διωχνουν τα τρυγονια... .yelling. Ακου να μην μου βγει ουτε ενα σημερα, σε ποιον σε μενα το τυχερο πεταλλο....my man.
Ζωλο, ταξιδευεις προς την πρωτευουσα κ εδωσες το εναυσμα για τη συνεχιση της μεταναστευσης... .yelling.
Το μονο καλο ειναι οτι γυρισα στο γραφειο οποτε θα εχω δικαιολογια κ αυριο κ μεθαυριο αν κατι τυχει κ δεν προλαβω βρε αδερφε να ανοιξω....goodboy..sarcastic.
 
Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

Μπαρμπαρή!!!! εχω γάμο στις 27/9 στο Στείρι και προβλέπεται να κοιμάμαι εκεί γιατί θα έχει διάφορες κατανύξεις;);)

Διαμαντη κανε μια υπενθύμιση να κανονισουμε τιποτα! Διπλα ειναι το στειρι
 
Χαιρετω την παρεα.
Οταν ακουω οτι βρισκονται απο κοντα μελη και περνουν καλα χαιρομαι πολυ.:)
Ωστοσο πρεπει να τα λενε ολα.;)
Εκεινος ο αλεπουδιαρης ο φασσοκυνηγος απατησε την γαλαζια κυρια Columba palumbus με την Συλβια Τορτορελλα και την Πατρισια Quaglia..sarcastic..yelling.
 
Χαιρετω την παρεα.
Οταν ακουω οτι βρισκονται απο κοντα μελη και περνουν καλα χαιρομαι πολυ.:)
Ωστοσο πρεπει να τα λενε ολα.;)
Εκεινος ο αλεπουδιαρης ο φασσοκυνηγος απατησε την γαλαζια κυρια Columba palumbus με την Συλβια Τορτορελλα και την Πατρισια Quaglia..sarcastic..yelling.

Χρύσανθε περίμενε να φτάσει με το καλό στο σπίτι του και έχω την εντύπωση ότι θα έχει να μας γράψει πολλά... :)
 
Καλημέρα πρώτη έξοδο για μένα σήμερα ( φέτος και γενικά .banana.) , δεν είχε τίποτα όποτε το έριξα σε σκοποβολή για να δω το όπλο. Από εντυπώσεις για το όπλο δεν μπορώ να πω πολλά γιατι δεν ξερω αλλα μου άρεσε πολυ
 
Φίλε ξέρω πως είσαι σε δύσκολη ψυχολογική κατάσταση και εγώ θα σε κάνω να γελάσεις για ένα περιστατικό που δεν σου το έχω πει. .sarcastic..sarcastic.
Είπα και γω τι θα του πεις.......γιατί υπάρχουν και άλλα που αν του τα πεις θα γελάσει πιο πολύ ..asking..sarcastic.
 
Καλησπέρα σε όλα τα παλικαρια ;)
Τι κανουμε στο τρελαδικο που λεει και μια ψυχη ορεεεεεεεε ?.buy buy..buy buy.


Λιμνοθάλασσα Ξηρολίμνη

Είναι μια παράκτια λιμνοθάλασσα που χωρίζεται από τη θάλασσα με μια αμμώδη παραλία και βρίσκεται στο ανατολικό άκρο του Φαναρίου, δυτικά του χωριού Αρωγή.
Η λιμνοθάλασσα αποτελείται από τους κύριους τύπους οικοτόπων των αλμυρών ελών και από μερικούς καλαμώνες. Στα νοτιοδυτικά της υπάρχει θέση κατασκήνωσης, ξενοδοχείο και στα νότια ένας στρατιωτικός παραθεριστικός σταθμός.
Μεταξύ της λιμνοθάλασσας και των θαλασσίων ακτών σε απόσταση 500-800 μέτρα υπάρχει μια αναδάσωση από διάφορα είδη (Populus alba, Acer negunto κ.α.) και γήπεδα (μπάσκετ, τέννις, βόλεϋ κ.λ.π.). Ένα κυνηγετικό περίπτερο υπάρχει στη βόρεια όχθη της λιμνοθάλασσας, ενώ στο νοτιοανατολικό τμήμα της βρίσκεται ένας αλιευτικός σταθμός.

Η Ξηρολίμνη είναι ένας από τους σημαντικότερους σε όλη την Ευρώπη υγροβιότοπος για πτηνά. Υπάρχουν πολλά είδη που διαχειμάζουν, όπως ο Pelecanus crispus και μερικά φλαμίνγκο που επισκέπτονται την περιοχή. Η λιμνοθάλασσα μαζί με τα χορτολίβαδα που την περιβάλλουν λειτουργεί ως τόπος διατροφής για πολυάριθμα μικρά μεταναστευτικά πτηνά.


Λιμνοθάλασσα Καρατζά

Είναι μια μικρή λιμνοθάλασσα με αλμυρά έλη και μια στενή παράκτια αμμώδη παραλία. Περιβάλλεται από γυμνούς, μερικώς καλλιεργούμενος λόφους με μικρά νησιά και επίπεδες λασπώδεις εκτάσεις.
Στο νοτιοανατολικό τμήμα της λιμνοθάλασσας υπάρχει αλιευτικός σταθμός και ένα camping. Στο δυτικό τμήμα βρίσκεται το χωριό Αρωγή.
Η λιμνοθάλασσα Καρατζά αποτελεί μία από τις πιο σημαντικές περιοχές στην Ελλάδα για τα πτηνά, με είδη που αναπαράγονται, μεταναστεύουν και διαχειμάζουν σε αυτή.

Λιμνοθάλασσες Πτελέα ή Καραγατσέλι και Έλος

Αποτελούν δύο παραθαλάσσιες, ρηχές λίμνες με αλμυρό νερό, λασπώδεις ακτές, αμμώδεις λωρίδες γης, παραλίες προς τη μεριά της θάλασσας και αλμυρά έλη.
Υπάρχει ένας σύνδεσμος μεταξύ τους και χωρίζονται με ένα ανάχωμα. Στα βόρεια και βορειοανατολικά περιβάλλονται από αρδευόμενη, καλλιεργούμενη γη. Στα νότια, προς τη θάλασσα, υπάρχουν βραχώδεις ακτές. Μεταξύ των λιμνών Πτελέα και Αλυκή υπάρχει μια αναδάσωση όπως επίσης και ακαλλιέργητες εκτάσεις.

Το χειμώνα είναι σημαντικός οικότοπος για καστανόχηνες, κύκνους και λίγες πάπιες ενώ μικρός αριθμός από Φλαμίνγκο διατρέφεται στην περιοχή. Ακόμη, στις λιμνοθάλασσες υπάρχει μεγάλος αριθμός ψαριών (πέντε κύρια είδη), αμφιβίων, ερπετών και θηλαστικών.


Λιμνοθάλασσα Αλυκή

Η Αλυκή είναι μία ρηχή, παράκτια λιμνοθάλασσα που βρίσκεται ανάμεσα στις λιμνοθάλασσες της Πτελέας και του Καρατζά.
Περιβάλλεται από μεγάλα αλμυρά έλη και παραθαλάσσιες αμμοθίνες, όπου δεν υπάρχουν καλάμια ή έλη με γλυκό νερό. Στο βόρειο τμήμα της λιμνοθάλασσας υπάρχουν αλυκές και οι καλλιέργειες εκτείνονται ως τον υγρότοπο.
Κοντά στη θάλασσα εντοπίζεται μία αλιευτική περιοχή, ενώ στο νοτιοδυτικό τμήμα της λιμνοθάλασσας υπάρχει μικρή οικιστική ανάπτυξη.

Παλαιότερα ο οικότοπος ήταν πλουσιότερος όσον αφορά την αναπαραγωγή των πουλιών. Σήμερα, λίγα νεροχελίδονα και γλαρόνια αναπαράγονται στη λιμνοθάλασσα, ενώ πάπιες και καλοβατικά πτηνά μεταναστεύουν εκεί.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στην περιοχή διαχειμάζει ο μεγαλύτερος ελληνικός πληθυσμός από φλαμίνγκο.




ΠΗΓΗ. 1. pamth.gov.gr
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top