Επιλέξτε μήκος κώνου:

Επιλέξτε μήκος κώνου:

  • 1,5 εκατοστό

  • 4 εκατοστά


Results are only viewable after voting.
Επανέρχομαι μετά από κουβέντα διότι η αναζήτηση δε σταματά ποτέ.Στο θέμα κώνου υπάρχει να γνωρίζετε συγκεκριμένος τύπος όχι αλεζουαρ που εφόσον μετρήσεις τον αυλό του όπλου ακριβώς σου δείχνει μέχρι τι επιμήκυνση μπορείς να κάνεις χωρίς να χάσεις ταχύτητα ,το οποίο είναι ένα από τα σοβαρά ζητούμενα.Ειναι κάτι που δεν γνώριζα και δεν ξέρω πόσοι το γνωρίζουν οι Ιταλοί το γνωρίζουν πάντως,και το γνωρίζει και δικός μας ο οποίος έχει ασχοληθεί με κώνους και πειράματα από τη 10ετια του 90 και αυτό το γνωρίζω σίγουρα.Δε θα αναφερθω σε κάτι παραπάνω υπάρχουν αρκετά πράγματα που παίζουν ρόλο που ίσως δεν τα φανταζόμαστε οι περισσότεροι.Και κατέληξε η συζήτηση αυτός που βελτιώνει κώνους μου λεει πρεπει να φροντίσει 1) Να μη χάσεις αρχική ταχύτητα 2) Να μη σου μαζέψει την ντουφεκια να την κλείσει εννοώ 3) Να σου βάλει στον ήδη κύκλο που έχεις περισσότερα σκακια να σου μαζέψει τα χαμένα τριγύρω και αυτό δε γίνεται στη τύχη υπάρχει αναλογικότητα.Και κάποια άλλα στοιχεία που δεν χρειάζεται να αναφερθούν τα κρατάω για εμένα.Οσο ζεις μαθαίνεις.Η βελτίωση από βελτιωμένο κώνο είναι δεδομένη όταν γίνει σωστά αυτό είναι σίγουρο.Ηταν η κατάληξη.
Εφόσων έχεις μια κάννη κάτω από 18,7,δεν γνωρίζω ακριβώς που ένας αυλός εμποδιζεται από το κοντό κωνο συναρμογής.Η επιμήκυνση του κώνου συναρμογής μόνο καλό κάνει για χρήση πλαστών κυαθιων.Το μόνο πρόβλημα είναι όταν η θαλαμη δεν είναι ευθύγραμμη με την κάννη,το οποίο δεν είναι σπάνιο φαινόμενο.Τοτε άμα το παρακάνεις αντί για καλό θα κάνεις κακό.Γιαυτο το πας λαου λαου,και μετράς.Ο σκοπός είναι να δώσεις την βελτίωση,όχι και καλά ένα κωννο χάος.
 
Η ουσία είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις όσο θέλεις έναν κώνο διότι αντί για κέρδος θα έχεις χασουρα.Ο 1.5εκ είναι κοντός όντως αλλά με τα 3 εκ το πολύ θέλει μεγάλη προσοχή ο λόγος γιατί έχεις ξεπεράσει και το μεγαλύτερο κυάθιο με ότι αυτό συνεπάγεται,πιθανές διαφυγές ίσως
 
Η ουσία είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις όσο θέλεις έναν κώνο διότι αντί για κέρδος θα έχεις χασουρα.Ο 1.5εκ είναι κοντός όντως αλλά με τα 3 εκ το πολύ θέλει μεγάλη προσοχή ο λόγος γιατί έχεις ξεπεράσει και το μεγαλύτερο κυάθιο με ότι αυτό συνεπάγεται,πιθανές διαφυγές ίσως
Η δικές μου δοκιμές και τριβή με βελτιώσεις,έδειξαν ότι μπορείς να ανοίξεις πολύ περισσότερο κωννο,χωρίς να χάσεις ταχύτητα,αρκεί η κάννη να έχει το ψωμί στο μετταλο να το κάνεις,και σωστή γεωμετρια.Αλλα μου έδειξαν ότι η υπάρχουσες γεωμετρίες στο εμπόριο από βελτιωμένες Κάννες,στο στόχο στα 40 Μ που έκανα της δοκιμές μου έχουν την ίδια απόδοση,οπότε γιατί να πας σε ένα κωννο μεγάλητερο από αυτόν που θα σου δώσει την βελτίωση.Καλα κάνεις και έχεις αμφιβολίες,και εγώ δεν πιστεύω κανέναν,ούτε και την Μπενελλι τώρα αν δεν το δω στην πράξει με χρονογράφο και χαρτοπολτό.Αλλα πάντα κάποια στιγμή θα έκανα την δοκιμή.Για μένα ήταν ο τάδε μου είπε αυτό,και όχι αυτό κάνει αυτό επειδή μου το είπε ο τάδε.Γιατι ναι μεν όπου καπνός έχει φωτιά,αλλά δεν θα είναι πάντα με ακρίβεια αυτό που μας έχουν πει.
 
Back
Top