Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Να είμαι ειλικρινής... Πάνε χρόνια! Αλλά τα "κακά" κ τα "καλά" γράφουν κ δε τα ξεχνώ! Για περπατητο που έκανα και βολές 20-40 ήταν αποδεκτά!
ΥΓ: τσοκ 4-3

Δημητρη...40 πραγματικα μετρα ειναι πολλα για το ατσαλι....
Βαλε στοχο και ριξε....Αλλα να μετρησεις και ΔΙΑΤΡΗΣΗ....φιλε !! ;)
 
Να βρω λίγο πιο χοντρά ρε Νικόλα... Όχι με 9αρια! Τότε που αναφέρομαι έριχνα ή 8 ή 7

Δεν πιστευω οτι το Ν9 σκοτωνει στα 40 μετρα....ουτε και Ν8 ....Το Ν7 ισως....αλλα εαν δεν μετρησεις
διατρηση σε οτι ριξεις...η δοκιμη θα παει ''τσαμπα'' Δημητρη μου...
 
Δεν πιστευω οτι το Ν9 σκοτωνει στα 40 μετρα....ουτε και Ν8 ....Το Ν7 ισως....αλλα εαν δεν μετρησεις
διατρηση σε οτι ριξεις...η δοκιμη θα παει ''τσαμπα'' Δημητρη μου...
Σε καλό καιρό (θερμοκρασία και χαμηλή υγρασία) και υψόμετρο 500μ+ , για ν8 και ν7 ατσάλινα, δεν αποκλείεται. Σε καθαρά χειμωνιάτικες συνθήκες όμως, εγώ θα έβαζα ν6- ν7 για τέτοιες βολές (40+μέτρα).

Τώρα για βάλτο και παρυδάτια (μπεκατσινια κυρίως), εκεί είναι θέμα... Θέλουμε σκάγια αλλά και κινητική ενέργεια σε αρκετά μέτρα σε αυτά τα ψιλά σκάγια.
 
Μίας και το ανέφερα στο προηγούμενο ποστ, για μπεκατσινια κυρίως, σε ατσάλινα τι νούμερα έχετε να μου προτείνετε? Μέχρι και τώρα κυνηγούσα στα πλημμυρισμένα χωράφια εκτός υγροτόπων με μολύβδινα ν8-ν9. Τώρα απ'ο,τι κατάλαβα θα χρειαζόμαστε και εκεί μη τοξικά...
 
Μίας και το ανέφερα στο προηγούμενο ποστ, για μπεκατσινια κυρίως, σε ατσάλινα τι νούμερα έχετε να μου προτείνετε? Μέχρι και τώρα κυνηγούσα στα πλημμυρισμένα χωράφια εκτός υγροτόπων με μολύβδινα ν8-ν9. Τώρα απ'ο,τι κατάλαβα θα χρειαζόμαστε και εκεί μη τοξικά...
Ενας γενικός κανόνας λέει σε ατσάλινα 2-3 νούμερα ποιο χοντρά από ότι χρησιμοποιείς σε μολύβι
 
Σε καλό καιρό (θερμοκρασία και χαμηλή υγρασία) και υψόμετρο 500μ+ , για ν8 και ν7 ατσάλινα, δεν αποκλείεται. Σε καθαρά χειμωνιάτικες συνθήκες όμως, εγώ θα έβαζα ν6- ν7 για τέτοιες βολές (40+μέτρα).

Τώρα για βάλτο και παρυδάτια (μπεκατσινια κυρίως), εκεί είναι θέμα... Θέλουμε σκάγια αλλά και κινητική ενέργεια σε αρκετά μέτρα σε αυτά τα ψιλά σκάγια.
#4-5-6

Με υπολογισμό βγήκε
 
Ενας γενικός κανόνας λέει σε ατσάλινα 2-3 νούμερα ποιο χοντρά από ότι χρησιμοποιείς σε μολύβι
#4-5-6

Με υπολογισμό βγήκε
Τους ίδιους υπολογισμούς έχω κάνει και εγώ, όσον αφορά την κινητική ενέργεια. Το πρόβλημα όμως είναι η κατανομή, γιατί θα έχω σίγουρα κενά... Για μπεκατσινια πάντα... Στα υπόλοιπα, ν4 και κάτω
 
Ευχομαι να μην μπουν στην ζωη μας τα ατσαλινα για ολα τα θηραματα...
Αυτο που δεν εχω καταλαβει....ειναι για ποιον λογο κλεινουν ατσαλινα σε Ν9... Στα ποσα μετρα θα
παρεις θηραμα με το Ν9 ?? Στα 20 - 25 -30 ?? Σκοτωνουν στα 30 μετρα ?? Δεν ξερω....
Δεν εχω Ν9 ατσαλινα....Εαν ειχα...αυριο το πρωι θα εκανα μια δοκιμη στα 30 μετρα...θα μετραγα και
διατρηση για να ειχαμε μια εικονα !!

Το κακο θα ειναι....εαν φερει νωρις το γαλα ο γαλατας.....
 
Ευχομαι να μην μπουν στην ζωη μας τα ατσαλινα για ολα τα θηραματα...
Αυτο που δεν εχω καταλαβει....ειναι για ποιον λογο κλεινουν ατσαλινα σε Ν9... Στα ποσα μετρα θα
παρεις θηραμα με το Ν9 ?? Στα 20 - 25 -30 ?? Σκοτωνουν στα 30 μετρα ?? Δεν ξερω....
Δεν εχω Ν9 ατσαλινα....Εαν ειχα...αυριο το πρωι θα εκανα μια δοκιμη στα 30 μετρα...θα μετραγα και
διατρηση για να ειχαμε μια εικονα !!

Το κακο θα ειναι....εαν φερει νωρις το γαλα ο γαλατας.....
Τα 9αρια 8αρια κτλ τα χρησιμοποιούν σε σκοπευτικά φυσίγγια, όπου δεν επιτρέπεται το μολύβι. Στο δισκάκι πιστεύω ότι περισσότερο παίζει ρόλο η σκληρότητα του σκαγιου καθώς και το πλήθος τους, πάρα η κινητική ενέργεια. Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια, γιατί δεν έχω ρίξει σε δισκάκια. Αλλά η λογική αυτό λέει.
 
Τα 9αρια 8αρια κτλ τα χρησιμοποιούν σε σκοπευτικά φυσίγγια, όπου δεν επιτρέπεται το μολύβι. Στο δισκάκι πιστεύω ότι περισσότερο παίζει ρόλο η σκληρότητα του σκαγιου καθώς και το πλήθος τους, πάρα η κινητική ενέργεια. Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια, γιατί δεν έχω ρίξει σε δισκάκια. Αλλά η λογική αυτό λέει.

ΟΚ...Δεν το ηξερα οτι ηταν σκοπευτικα .
Σε ευχαριστω για την απαντηση !!!
 
ΟΚ...Δεν το ηξερα οτι ηταν σκοπευτικα .
Σε ευχαριστω για την απαντηση !!!
Τα περισσότερα για την ακρίβεια είναι σκοπευτικά των 24-28γρ σε αυτά τα νούμερα. Τώρα για τι θηράματα προορίζονται τα 32gr όπως αυτό της παρουσίασης, δεν γνωρίζω κύριε Νίκο! Ίσως για σιταρηθρες, ίσως για τσίχλες, δεν ξέρω... Το λέω αυτό γιατί ιταλικά είναι, και οι Ιταλοί αρέσκονται σε πολύ ψιλά σκάγια (πχ ν11-12 μολύβδινα)
 
Λεβέντες... Τα clever32 σε 7(ή 8,δε θυμάμαι) σε νορμάλ αποστάσεις (δεν έχω κορδέλα στο κυνήγι...)περπατητού τσίχλας σκοτώνουν! Κατα κοινή ομολογία όλης της παρέας που τα δούλεψε. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΆ! πώς θα μπορούσαν άλλωστε με 32 γραμμάρια και πάνω από 900 σκάγια! Πόσο ενέργεια κ διατριση χρειάζεται η τσίχλα να πέσει???Δε ξέρω, πάντως έπεφτε!
 
Λεβέντες... Τα clever32 σε 7(ή 8,δε θυμάμαι) σε νορμάλ αποστάσεις (δεν έχω κορδέλα στο κυνήγι...)περπατητού τσίχλας σκοτώνουν! Κατα κοινή ομολογία όλης της παρέας που τα δούλεψε. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΆ! πώς θα μπορούσαν άλλωστε με 32 γραμμάρια και πάνω από 900 σκάγια! Πόσο ενέργεια κ διατριση χρειάζεται η τσίχλα να πέσει???Δε ξέρω, πάντως έπεφτε!
Φυσικά και δεν είναι σκοπευτικά! Απλά σε αυτά τα νούμερα ατσάλινων σκαγιων βγάζουν συνήθως σκοπευτικά. Υποθέσεις κάνουμε λίγο πολύ όλοι μας, καθώς δεν έχουμε ακόμα ιδιαίτερη εμπειρία με τέτοια σκάγια. Ελπίζω πάντως, όλα αυτά να είναι μόνο για υδρόβια!!
 
Λεβέντες... Τα clever32 σε 7(ή 8,δε θυμάμαι) σε νορμάλ αποστάσεις (δεν έχω κορδέλα στο κυνήγι...)περπατητού τσίχλας σκοτώνουν! Κατα κοινή ομολογία όλης της παρέας που τα δούλεψε. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΆ! πώς θα μπορούσαν άλλωστε με 32 γραμμάρια και πάνω από 900 σκάγια! Πόσο ενέργεια κ διατριση χρειάζεται η τσίχλα να πέσει???Δε ξέρω, πάντως έπεφτε!
Τι ταχυτητα τα δινει η εταιρια ; Γιατι η m92s ειναι πολυ χαμηλα ! Στο 1,7
 
Χωρίς να κάνω κατάχρηση του thread, να πω και κάτι που δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί. Πολύ προσοχή με τα ατσάλινα όταν κυνηγάμε στο πυκνό, σε βολές προς το έδαφος και προς την επιφάνεια του νερού. Δεν παραμορφώνονται, και εξοστρακίζονται πανευκολα.
 
Back
Top